Finans

Hata Kodu 05 Red Onaylanmadı Pos Hatası Çözümü

Hayatımızın en önemli icatlarından birisi olan pos makineleri, birçok alanda işlerimizi kolaylaştırmaya devam etmektedir. Gerek iş yerlerimizde kullandığımız, gerekse alışverişe gittiğimizde karşımıza çıkan bu pos makineleri, müşteri kaynaklı olarak zaman zaman hatalar verebilmektedir. Bu hata, ‘’ Hata Kodu 05 Red Onaylanmadı ‘’ olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki bu hatanın çözüm yolu yok mudur? Veya bu hata nasıl giderilir? Öncelikli olarak şunu söylemeliyiz ki, pos makinelerinde karşımıza çıkmakta olan bu hata iş yeri ile alakalı bir durum değildir. Bu hata ile karşılaşılmasının sebebi, müşterinin kredi kartından kaynaklanmaktadır. Nasıl yani? Diye sorduğunuzu biliyorum. Yani şu şekilde, müşteri alışverişini yaptı ve kasaya geldi. Kredi kartını uzattı, şifresini girdi. Buraya kadar her şey tamam, ama sonrasında pos makinasında Hata Kodu 05 Red Onaylanmadı böyle bir hata çıktı.

İşte bu durumun sebebi, müşterinin kredi kartının günlük alışveriş limitinden kaynaklanmaktadır. Kredi kartlarının belirlenen günlük bir alışveriş limitleri olmaktadır. Örneğin müşterinin kredi kartının günlük alışveriş tutarı 600 TL. Müşterinin iş yerine olan borcu ise 601 TL. İşte bu durumda karttan alışveriş yapılması imkansız olmakta ve karşımıza Hata Kodu 05 Red Onaylanmadı bu hata çıkmaktadır. Ancak müşterinin iş yerine olan borcu 600 TL ve altında olmuş olsaydı, bu hata ile karşı karşıya kalınmayacaktı. Peki bu durumda ne yapılmalı?

Kredi Kartı Alışveriş Limiti Yükseltme

Bu hata ile karşılaşıldığında, müşterinin yanında eğer nakit para yok ise kart sahibi bankasını arayarak, limitini yükseltmeye talep edebilir. Bu durum yaklaşık 15 dakika kadar sürmektedir. Eğer müşteri bu hata alınır alınmaz anında banka ile iletişime geçebilirse, yaklaşık 20 dakikanın sonunda karttan tekrar alışveriş yapılabilmektedir.

Müşteri geçeceği güvenlik önlemlerinin ardından kredi kartı limitini istediği tutarda değiştirebilir ve karttan hemen çekim yaptırabilir. Böylece Hata Kodu 05 Red Onaylanmadı bu hata artık karşımıza çıkmayacak ve müşteri kartından kolayca alışverişini tamamlayabilecektir.

Bankayı Aramadan Bir Çözüm Yolu Yok mu?

Elbette ki var. Eğer müşterinin yanında nakit para bulunuyorsa, karttan çekilebildiği kadar çekilir, kalan para ise müşteri nakit olarak ödeyebilir. Böylece herhangi bir şekilde bankayı arama ihtiyacı duyulmaz ve alışveriş kolayca tamamlanabilir. Ancak kart sahibinin tekrar aynı problemleri yaşamaması adına müsait bir zamanda bankasını arayarak limitini yükseltmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü her zaman yanında nakit para olmayabilir.

İşte zaman zaman karşımıza çıkan ‘’ Hata Kodu 05 Red Onaylanmadı’’ hatası, bu sebepten kaynaklanmaktadır. Bu problemin sebebini bilmeyen kişiler, genelde hiçbir şekilde araştırma yapmazlar, sonrasında ise kartı bu şekilde kullanmaya devam ederler. Oysaki bu durumu bilen kişiler, anında bankası ile iletişime geçerek, bir kez daha aynı problem ile karşılaşmamak adına günlük kredi kartı limitini yükseltmektedir.

Pos Makinası Arızalı Olabilir mi?

Kredi kartı limitiniz alışverişe uygun olduğu halde bu hata ile karşılaşılıyorsa, makinada bir arıza olması yüksek ihtimaldir. Bu durumlarda ise yapılacak tek işlem, pos makinasını kapatmak ve yeniden açmak olacaktır. Bu durum çoğu zaman işe yaramıştır. Bu işlemlerin ardından ise iş yeri sahibi banka ile iletişime geçerek, yeni bir pos cihazı talep edebilir. Çünkü işlerin yoğun olduğu zamanlarda bu tip problemler, iş aksaklığına neden olabilmektedir. Bunun sonucunda ise gerek müşteriler zaman kaybı yaşayabilmekte, gerekse iş yeri çalışanları işini aksatabilmektedir. En garanti çözüm kesinlikle banka ile iletişime geçilerek sorunun giderilmesi konusunda fikir alışverişinde bulunulması olacaktır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Hata kodu paylaşımı için bu şekilde bir çözüm üretebildik, eğer hata kodu çözüm olmadıysa buradan bize bildirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı