Kadın

Hamile Kalma Yöntemleri – Püf Noktaları

Hamile Kalmanın Yolları

Çocuk sahibi olmak en eski çağlardan beridir insanların en çok istediği olgulardan biridir. Her insan günün birinde çocuk sahibi olabilmenin hayalini kurar. Dünya tarihine bakıldığı zaman çocuk sahibi olma problemi milattan önceki dönemlere kadar uzanmaktadır. Bu da çocuk sahibi olmanın üzerindeki en büyük faktörün kalıtsal olduğunu gözler önüne sermektedir.

ÇOCUK SAHİBİ OLAMAMANIN NEDENLERİ

*Düzenli ve doğru şekilde cinsel ilişkide bulunmama

*İNFERTİLİTE(Kısırlık)

*Yumurtlama düzensizliği

*Tüplerde tıkanıklık

*Kadınlarda ileri yaş durumu(35-40 yaşından büyük kadınlar)

*Erkeklerde ileri yaş durumu(45-50 yaşından büyük erkekler)

 

Yukarıda yazılı tüm nedenler hem bayanlarda hem de erkekler de görülebilir. Bu nedenle sorunun kimde olduğunu tespit etmekte fayda vardır. Çocuk sahibi olabilmek için kadının hamile kalması şarttır. Her ne kadar şu an günümüzde tüp bebek yöntemleri gelişmiş olsa da bu yöntemler her eş için uygun olmamaktadır. Şimdi size sağlıklı ve kolay bir şekilde nasıl hamile kalabileceğinizi maddeler halinde açıklayalım.

 

1- YUMURTLAMA GÜNÜ HESAPLANMASI

 

Her kadın yaşına ve içinde olduğu döneme göre farklı seviyelerde hamile kalma oranlarına sahiptir. Örneğin genç 18 yaşında bir kız ile 35 yaşında bir kadının hamile kalma ihtimalleri aynı değildir. Yumurtlama günü genelde kadınların hamile kalmaya en verimli oldukları dönemi ifade eder. Bu günün hesaplamasını yapmakta genelde çoğu kadın güçlük çeker. Şimdi size en basitinden nasıl yumurtlama günü hesabı yapabileceğinizi anlatacağız. Yumurtlama(OVULASYON) dönemi hesaplanırken en basit yöntem olarak adet gününüzden itibaren 14 veya 15 gün eklenmesi kullanılır.

 

Bu yönteme göre ayda bir adet geçirdikten sonra ilk adet tarihinizin üzerinden 14 gün geçtikten sonraki günler sizin hamilelik için en verimli olduğunuz zamanlardır. Bu zamanlarda girilecek cinsel ilişkilerde hamile kalma ihtimali oldukça yüksektir. Bu 14. günden itibaren 2 veya 3 günde bir cinsel ilişkiye girmeniz tavsiye edilir. Doğum yapan kadınların neredeyse tamamına yakını bu dönemlerde hamile kalmaktadır. Her kadının adet günleri birbirinden farklıdır. Hatta kadınlar genelde her ay aynı günde adet olmazlar. Bu nedenle yumurtlama döneminizi belirlerken kesin sonuç alabilmek için takvim tutmanızda fayda vardır.

 

2- DOĞUM KONTROL HAPLARININ BIRAKILMASI

 

Doğum kontrol hapları dünya genelinde adet yaşayan tüm kadınlar tarafından kullanılan ve gebe kalmayı önleyici etkisi bulunan medikal ilaçlardır. Doğumların kontrol altına alınabilmesi için evli her çift muhakkak bu haplar hakkında detaylı bilgiye sahip olmalıdır. Ülkemizde ve dünya genelinde çiftlere yönelik doğum kontrol konferansları düzenlenmektedir. Doğum kontrol hapları gebeliği önlediği gibi bu hapların kullanımının bırakılması da gebeliği tekrar tetiklemektedir. Eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız ve gebe kalmaya karar verdiyseniz size birkaç tavsiyede bulunacağız.

 

Öncelikli olarak yapmanız gereken şey doğuma kadar bu hapları bir daha kullanmamak olmalıdır. Daha sonra bu hapları kullanmayı bırakmanızdan 20 gün sonrasına kadar tekrar yumurtlamanız geri döner. Bu nedenle bu hapları bıraktıktan sonra 3 hafta normal ilişki yaşayın fakat 3. haftanın sonunda ilişki sayınızı arttırın. Çünkü bu dönemde yumurtlama ihtimaliniz oldukça yüksektir. Doğum kontrol hapları kullanımı bırakıldıktan sonra bile bir süre etkisini göstermeye devam eder. Normal bir kadında ortalama olarak 3 hafta daha bu hapların etkisi görülü fakat 3. haftanın sonunda artık hapların etkisi tamamen ortadan kalkar ve doğurgan hale gelinir. Çiftlerin burada bilmeleri gereken şey doğum kontrol haplarının bırakılmasından sonra ilişki sayılarını normalinden biraz daha fazla arttırmaktır. Birkaç hafta içinde sonuç almak mümkündür.

 

3- ALKOL VE SİGARA KULLANIMINI BIRAKMAK

 

Alkolün ve sigaranın insan sağlığına olan zararları saymakla bitmez. Bizim konumuz açısından bu ürünlerin kullanımının hamileliğe etkisi oldukça fazladır. Özellikle alkol ve sigaraya bağımlı hale gelmiş insanlarda doğurganlık ihtimali bir hayli zayıftır. Sadece kadınlar için değil erkekler için de alkol ve sigara kullanımı gebe kalmayı olumsuz etkiler. Erkeklerde uzunca bir süre kullanılan alkol ve sigara sperm kalitesinde ciddi düşüşler yaşanmasına neden olur ve bu yüzden cinsel birlikteliğin ardından sonuca ulaşma ihtimali bir hayli zayıflar. Erkeklerde özellikle 30 yaş ve üstünden sonra alkolün ve sigaranın da etkisiyle sperm kalitesi yarı oranında düşer. Eğer sağlıklı bir bebek sahibi olmak istiyorsanız sizin ve partnerinizin alkol ve sigaradan uzak durmasını şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

4- SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENMEK

 

Beslenme alışkanlığı da hamilelik üzerinde çok etkilidir. Diyet yapan ve vücudunun ihtiyacı olan protein ve minerallerden uzak kalan bir kadında doğurganlık bir hayli azalır. Eğer diyet yapıyorsanız bir an önce bırakın ve kendinize özel hazırlanmış beslenme programına göre vücudunuza protein ve vitamin takviyelerinde bulunun. Özellikle A,B,C ve E vitaminleri gebelik şansını arttırır. Bu vitaminleri elde edebileceğiniz ürünleri sıklıkla tüketmeye özen gösterin. Gerekirse bir beslenme uzmanından yardım alarak düzenli beslenmenizi gerçekleştirebilirsiniz. Diyet yapmak hamile kalma ihtimalini bir hayli zayıflatır. Hem bayanlarda hem de erkeklerde üreme kalitesinde düşüklük meydana gelir. Yeterli vitaminleri almayan sperm hücreleri bir süre sonra kalitesizleşecek ve hamile bırakma ihtimalleri azalacaktır. Aynı şekilde yumurtalığın da sağlıklı bir şekilde çalışması için yukarıda sayılı vitaminlerin vücutta yeterli miktarlarda bulunması şarttır.

 

5- EN UYGUN YAŞ DÖNEMİNİ BİLMEK

 

Hamile kalmanın kendine göre belirli yaş kriterleri bulunmaktadır. Genellikle bu yaş kriterlerine uyulduğu vakit verimli bir hamilelik dönemi geçirilmektedir. Bayanlarda hamilelik için en uygun dönem yirmili yaşlar ile otuzlu yaşların başına kadar olan dönemdir. Bu dönemde bayanlar doğurganlıklarının zirvesinde yer alırlar. Erkeklerde ise en verimli yaşlar otuzlu yaşların başından kırklı yaşların başına kadarki dönemdir. Bu dönemlerde gerçekleştirilecek cinsel birliktelikler çok verimli sonuçlar doğurmaya en uygun dönemlerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı