Kadın

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer

Göz altı morlukları günümüz iş hayatının yoğun stresine bağlı olarak her insanda meydana gelebilen ve renk değişimi şeklinde gözlemlenen problemlerden biri. Gözün alt kısmında oluşan bu morluklar pek çok nedene bağlı olduğu gibi ağırlıklı olarak iş temposunun getirdiği uykusuzluk sorunu ile baş gösterebilmekte. Bu sorun kimi zaman sene boyunca devam edebilirken kimi zaman yılın belirli zamanlarında cilt derisi üzerinde hâkimiyet kurmakta ve kişide hastalık hissi uyandıran bir görünüm kazandırmakta.

Dinlenmek için kendinize ayırdığınız vaktin kısıtlı olması, düzenli olarak bir noktaya odaklanmak, masa başı iş stresi gibi sebeplerden dolayı bir sabah uyandığınızda gözaltı morluklarının oluşmaya başladığını fark edebiliyorsunuz. Bu durum sizi endişelendirmesin; özellikle yoğun bir iş hayatınız varsa morlukların gözlemlenmesi oldukça muhtemel. Ancak yüzünüzün nasıl göründüğünü de her insan gibi önemsemeniz doğal bir durum. Bazı insanlarda morluk oluşumunun bir diğer sebebi de kalıtsal etmenler. Cilt yapısının ince tabakadan oluşması ve çukursu görünüm de gözaltı morluklarının oluşum sürecini hızlandırabiliyor. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde gözaltı morlukları nasıl geçer sorusunun yanıtını bulabileceksiniz. Günümüzde hem doğal kürlerin hem de tıbbi uygulamaların göz altı morlukları üzerindeki etkili bir çözüm unsuru haline geldiği bilinmektedir.
Öncelikli olarak morluk oluşumuna bağlı nedenleri sıralayacak olursak;

 

  • Cilt derisinin inceliği
  • İş hayatının yoğun temposuna bağlı uykusuzluk ve stres
  • Insomnia hastalığı
  • Yaşlanma
  • Genetik faktörler
  • Beslenme düzenindeki bozulma
  • İçki ve alkol tüketimindeki artış
  • Tercih edilen makyaj ürünlerinin kalitesiz olması
  • Gözaltı çukurlarının derinliği

 

Gözaltı Morluklarına Doğal Çözüm Önerileri

 

Gözaltında oluşan morluklar çoğu zaman ayna karşısında yorgun bir görünüm oluşumuna sebep veriyor. Bu durum sabahın ilk saatlerinde enerjinizi düşürerek size bakımsız gibi görünen bir durum yaratıyor. Günümüzde uzmanların gözaltı morlukları için önerdiği pek çok tedavi yöntemi bulunmakta. Bu yöntemler arasında yer alan kürler ve maskeler ile kısa sürede istediğiniz canlılığa ulaşabilmektesiniz.

 

Patates Kürü ile Etkili Çözüm

 

Patates, besleyici özelliği sayesinde morluk oluşumunu kısa sürede ortadan kaldıran bir besin. 1 adet patatesi dilimleyerek soğuk bir süte batırın. Ortalama 10 ile 15 dakika arasında sütte bekleyen patatesin içerisine nane yaprakları katın. Daha sonra özdeşleşen bu iki doğal üründen elde ettiğiniz besleyici kürü gözaltlarınıza uygulayın. Elde edeceğiniz sonuçla hem cildinizi ferahlatabilir, bu ferahlamanın getirisi olarak da morlukların yeniden oluşum riskini en aza indirebilirsiniz.

 

Salatalığın Besleyici Özelliği

 

Morluklar karşısında etkili bir çözüm yöntemi olarak bilinen salatalık genellikle cilt maskelerinde tercih edilmekte. Ortalama 1 veya 2 adet salatalığı kabuklarıyla birlikte dilimleyerek bir kap içerisine katın. 15 dakikalık bekleme süresinin ardından dilerseniz kabuğunu dilerseniz de suyunu bir pamuk ile göz atlarınıza sürün. Dilerseniz salatalığı göz kapaklarınıza da sürebilirsiniz. Kısa süreli bir bekleme sürecinin ardından yüzünüzü ılık bir su ile yıkayın. Besleyici ve onarıcı özellikli salatanın gözaltlarınız üzerinde yarattığı etkiyi kısa sürede fark edebileceksiniz.

 

Domatesli Bakım Kürü

 

Domates de gözaltı morlukları üzerinde geniş bir etki alanına sahip. Hem doğal olması hem de her mevsim elde edilebilme kolaylığı sayesinde mutfak gıdalarının vazgeçilmezi. İkiye böldüğünüz 1 adet domatesin suyunu limon ile karıştırın. Limonda ölçeğiniz çeyrek veya çeyrekten az olmalıdır. Daha sonra karışımı temiz bir pamuk ile gözaltı morluklarınızın yoğun olarak toplandığı yerlere uygulayın. Ortalama 10 dakikalık sürecin ardından yıkayın ve cildinizi dinlendirin. Hem etkili hem de pratik bir kür olan domates kürü ile cildinizde temizlenmiş bir ferahlık hissedecek, yorgunluk ve stres gibi etmenleri yok ederek ortadan kaldırabileceksiniz.

 

Gözaltı Morlukları İçin Tıbbi Uygulamalar

Uygulanan doğal çözüm yöntemlerinin istenilen sonuçları doğurmadığı durumlarda kimi zaman tıbbi müdahale süreçlerinin başlaması gerekebilmektedir. Özellikle uzun süreli gözaltı morlukları cilt yapısına da ciddi bir zarar vermektedir. Bu nedenle tedavi amaçlı uygulayabileceğiniz yöntemler uzman hekimler yardımıyla gerçekleşmektedir.

 

Morluklara Mezoterapi Tedavisi

 

Mezoterapi, günümüzde en çok tercih edilen güzellik ve sağlık uygulamaları arasında yer alıyor. Vitamin bakımından zengin ilaçların, minerallerin ve aminoasitlerin gözaltına iğne yardımıyla enjekte edilmesi olarak bilinen bu işlem kısa sürede deriye yenilenmiş bir görünüm kazandırabilmektedir. Hastanelerde ve güzellik merkezlerinde uygulanan mezoterapi ile gözaltı morluklarınızı ortadan kaldırarak cilt sağlığınız için faydalı bir sürece tanıklık edebilirsiniz.

 

Göz Kapaklarına Cerrahi Müdahale

 

Gözaltı morluklarının oluşum nedeni kimi zaman göz kapağına da bağlı olabilmektedir. Gözkapağının doğru teknik müdahalelerle ameliyatının gerçekleştirilmesi alt ve üst kapağın morluğa sebebiyet verebilecek faktörlerini ortadan kaldırmaktadır. Bleforaplasti olarak bilinen bu ameliyat uzman bir doktor tarafından yapılmalı, uzun süreli morluk şikâyetinin bulunduğu hastalara uygulanmalıdır. Öncelikli olarak doğal kürlerin uygulanması morluğun ne kadar kalıcı olduğunu gözlemlemeye yardımcı olacaktır.

 

Güzellik Merkezlerinde Peeling Uygulamaları

 

Peeling, hem cilde hem de cildin belirli bölgelerine uygulanabilen sağlıklı bir bakım yöntemi. Bu yöntem gereğince hasarlı olarak belirlenen deri katmanın işlevsel bütünlüğü ortadan kaldırılıyor ve yerine taptaze, canlı bir deri cilt yüzeyine uygun hale getiriliyor. Gözaltlarında başarılı sonuçlar yaratan peeling, güzellik merkezlerindeki uzmanların da sıklıkla tercih ettiği bakım önerileri arasında bulunmakta.

 

Işıklı Dolgu Yöntemi

 

Vücudun belirli bir bölgesinden alınan yağın hasarlı doku üzerine enjekte edilmesi olarak bilinen ışık dolgu yöntemi ile çukurumsu gözaltı yapısına sahip hastalara başarılı ameliyatlar gerçekleştirilmektedir. Özellikle gözaltının kemikli bir yapıya sahip olması çukurların meydana geliş sürecini de hızlandırabilmektedir. Bu nedenle ışıklı dolgu yöntemi ile elde edilecek sağlıklı ve canlı görünüm kısa sürede gerçekleşmektedir. Hastanın yüz tipine ve cilt yapısına da bağlı olarak uygulanan bu yöntem ışığında gözaltlarına daha dolgun bir görünüm kazandırılmakta, morlukların oluşumuna yönelik realist adımlar atılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı