Mobil

Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü

Android cihazlar, 21.yüzyıl dünyasının en fazla tercih edilen akıllı cihazları arasında yer alıyor. Uluslararası kapsamda üretimi gerçekleştirilen çok sayıdaki akıllı cep telefonu genel olarak Android mobil işletim sistemini kullanıyor. Bu yüzden de dünyanın en fazla kullanılan mobil işletim sistemi konumunda bulunan Android ile ilgili olarak kullanıcıların daha fazla sorun yaşadığı görülüyor. Özellikle de Google Play hizmetleri durduruldu hatası çözümü internet ortamında mobil kullanıcılar tarafından en fazla aratılan konulardan birisi konumunda bulunuyor. Android kullanıcılarının cihazlarında bulunan Google Play uygulaması, Android’ in Google tarafından satın alınması nedeni ile mevcuttur. Kullanıcıların, akıllı cihazlarında yer alan Google Play uygulamasını açmaları halinde karşılarına çıkabilen en yaygın hatalardan birisi konumunda bulunan Google Play hizmetleri durduruldu hatası, pek çok kullanıcıyı çileden çıkartan kronik bir problemdir.

Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Neden Olur?

Android kullanıcılarının sıkça karşılaştığı bu Google Play hizmetleri durduruldu hatası çözümü ile ilgili olarak internette pek çok bilgi bulunmasına karşın, ciddi bir bilgi karmaşası mevcuttur. Genel olarak bu tip bir Google Play hizmetleri durduruldu hatası ile neden karşılaştığını merak edebiliyor. Aslında cihaz ekranında Google Play uygulamasına girildiğinde ‘Maalesef com.google.process.gapps işlemi durdu’ hatası veren bu sorun, Google uygulamalarına bağlı bir sorun olarak tanımlanmaktadır. Söz konusu hataya ilişkin olarak ‘resetleme’ işleminin uygulanmasından, ilk ayarların gerçekleştirilmesi ardından alınmakta ise, Google uygulamalarının arka planda güncelleme gerçekleştirmekte olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Bu tip bir durumda kullanıcıların kısa bir süre beklemeleri tavsiye ediliyor. Kısa bir süre beklemeden sonra kullanıcıların cihazlarını kapatıp, tekrar açmaları ve daha sonra yeniden Google Play uygulamasına giriş yaparak, hatayı alıp, almayacaklarını kontrol etmeleri isteniyor. Ancak bu işlem her zaman kesin sonuç sağlamayabiliyor.

Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü Nasıl Olur?

Günümüzde akıllı cihaz kullanıcılarının sıkça karşı karşıya kaldıkları Google Play hizmetleri durduruldu hatası çözümü aslında oldukça basittir. Buna göre kullanıcılar cihazlarının ‘Ayarlar’ menüsü altında yer alana ‘Uygulamalar’ kısmına giriş yapmaları gerekiyor. Daha sonra sayfa içerisinde yer alan ‘3 nokta’ simgesine giriş yapmaları ve ‘Uygulama Tercihlerini Sıfırla’ seçeneğine basması gerekiyor. Buraya basıldığında ekranda çıkan uyarı penceresinde ‘Sıfırla’ seçeneğine tıklanmalıdır. Bu şekilde işlem uygulandıktan hemen sonra cihaz kapatılıp, yeniden açılmalıdır. Bu aşamada yapılan sıfırlama işlemi kesinlikle cihazda bulunan hiçbir dosyayı silmez. Bu yüzden de kullanıcılar, bu işlemi gönül rahatlığı ile tüm cihazlarda gerçekleştirebilir.

Bu tip bir sorunun çözümü olarak farklı bir yolda ise kullanıcılar yine cihazın Ayarlar menüsünde bulunan Uygulamalar ekranına gelerek, burada Google Play Hizmetleri uygulamasını bulmaları gerekiyor. Daha sonra bu uygulama ekranına giriş yaparak, burada yer alan ‘Güncellemeleri Kaldır’ seçeneğine tıklamalıdır. Ayrıca ‘Verileri Temizle’ ve ‘Önbelleği Temizle’ seçenekleri ile tüm verileri temizledikten sonra, telefon yeniden başlatılarak, sorun çözüme kavuşturulur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı