Kadın

Goji Berry Nedir? Faydaları Nelerdir?

Oldukça Ünlü Meyve Goji Bery Nedir?

Günümüzde sağlık konusunda pek çok yeni buluşlar ve araştırmalar yapılmaktadır. Birçok yan etkisi bulunan ilaçların insan bedeninde açmış olduğu hasarlar nedeni ile de pek çok bilim adamı ‘alternatif tıp’ denilen yeni bir akıma yönelmiş, doğada hali hazırda bulunan birçok bitki türü ile ilgili araştırmalara öncülük edilmiştir. Bu anlamda tıp dünyasını çalkalayan, pek çok haber, dergi ve gazete de yer alan yazılara konu olmuş, oldukça faydası bulunan goji berry bu anlamda çalışma yürütülen meyvelerden bir tanesidir. Keşfi oldukça geçmiş dönemlere dayanan goji berry’nin faydalarının araştırılması ve insan etkisi ile üretimi ise yeni başlatılmış çalışmalar arasında yer almaktadır.

Çilek, ahududu ve dut ile aynı familya da bulunan goji bery Himalayalar’da yetişen oldukça köklü bir meyve olarak biliniyor. Oldukça hoş ve güzel bir tadı olan goji beryy meyvesinin, geçmiş dönemlerde ilaç olarak kullanıldığı ve pek çok hastalığa şifa veren kutsal bir meyve olduğu da efsaneler arasında yer alıyor. Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içerisinde evcilleştirilerek üretim çalışmalarına başlanılan goji beryy meyvesi, son dönemlerde bilim insanları ve tıp camiasının çarpıcı ve büyüleyici açıklamaları sonucunda, oldukça büyük bir ilginin odağı olmuş, pek çok Avrupa ülkesine ve ülkemize de tonlarca goji berry satışı yapılmaya başlanmıştır. Boyutları kırlarda yetişen çilek ve dutlarla aynı boyda olması ve kırmızı rengi ile bilinen goji berry meyvesi, hem yaş hali ile hem de kurutularak tüketilebiliyor.

 

Goji Beryy Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Pek çok bilimsel araştırma sonucunda, goji berry meyvesinin insan sağlığında pek çok farklı iyi özelliğine neden olduğu anlaşılmıştır. Her geçen gün farklı bir özelliği keşfedilen goji beryy meyvesinin pek çok farklı olumlu özelliği bilinmektedir. Fakat bilim dünyasının ve insanların en çok merak ettiği ve ilgisini çeken goji berry meyvesinin başlıca faydaları arasında;

 

-Yaşlandırmayı yavaşlatma özelliği ile goji berry. Anti oksidan özelliği ve liflerden oluşan yapısı ile insan vücudunda yaşlanmaya neden olan aging etkisini engelleyerek, cildin yaşlanmasına engel oluyor. Aynı zamanda cilt üzerinde oluşabilecek iyi ve kötü huylu tümörlerin ve cilt kanseri gibi hastalıkların oluşumunu engelleyerek; kanser riskini azaltıyor.

 

– Anksiyete hastalarına tedavi sürecinde destek olması için önerilen goji berry meyvesi, psikolojik sorunlar yaşayan insanların kullanımına sunuluyor. İçinde bulundurduğu kimyasallar sayesinde uzun süreli kullanımlarda goji berry kullanımının depresyon riskini ve etkilerini aynı zamanda anksiyete bozukluklarının oluşturduğu etkileri giderdiği biliniyor.

– Bağışıklık sisteminin artmasında ve güçlendirilmesinde oldukça etkili bir element olan C vitaminin, goji beryy meyvesinde oldukça yüksek oranlarda bulunması da, meyvenin bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ve güçlendiren bir meyve olduğunu gösteriyor.

 

– Kilo vermek ve fazla yağlarından kurtulmak isteyenlerin de kullanımına sunulan goji berry, oldukça kuvvetli bir yağ yakıcı olarak da biliniyor. Goji berry yapısında bulunan amino asitler sayesinde hem kas ve lif yapılarını yenileyip güçlendirirken, hem de fazla yağların vücut tarafından yakılmasını hızlandırarak oldukça kuvvetli bir zayıflatma etkisi ile dikkat çekiyor.

 

– Özellikle sindirim sorunları ve bağırsak sorunları yaşayanların kullanması gereken goji berry meyvesi, yapısında bulundurduğu kimyasallar sayesinde çeşitli birçok mide rahatsızlığı, sindirim sorunları ve bağırsak sorunlarında tedavisel olarak etkili olması ile fayda sağlıyor.

 

– Asya bölgesinde kısırlık tedavilerinde sıklıkla kullanılan bir meyve olan goji berry, doğurganlığı arttırması aynı zamanda erkek üreme hücrelerinin canlılığını arttırması ve strese dayalı olarak ölümleri azaltması ile de bilinen; oldukça mucizevî bir meyvedir.

 

Diyabet hastalarının tedavi sürecinde geçmişten bu yana kullanılan goji berry, insülin ve şeker dengesini ayarlaması ile de meşhur bir meyvedir. Yapılan bilimsel çalışmaların ardından kana karışan goji berry kimyasallarının kandaki şeker ve insülin seviyesini anladığı ve buna göre bu seviyeyi dengelediği ortaya çıkmıştır.

 

– Goji berry meyvesinin şeker ve insülin değerlerinin düzenlenmesi çabası aynı şekilde diyabet için de geçerlidir. Devamlı olarak bu meyvenin tüketimini gerçekleştiren insanlarda, vücudun kötü diyabet ve olumsuz etkilerine karşı bir savunma mekanizması geliştirdiği gözlemlenmiştir.

 

– Beta karoten, A vitamini, zeaksantin gibi göz sağlığı ile doğrudan bağlantılı ve etkili elementleri vitamin ve yapıları içerisinde barındıran goji berry meyvesi, bu mineraller yardımı ile gözler üzerinde mevcut bulunana pek çok sorunda tedavi edici bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda gözlerin daha keskin, daha detaylı ve net görmesine de yardım etmektedir.

 

– Geçmişte yorgunluk, halsizlik ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan goji berry meyvesi, hem insan bedenine hem de zihnine vermiş olduğu enerji ile de oldukça pozitif etki bırakmaktadır.

 

Daha pek çok faydası bulunana meyvenin her geçen gün yeni faydaları keşfedilmekte ve gün yüzüne çıkarılarak insanlar ile paylaşılmaktadır. Oldukça büyük faydalara sahip olan goji berry meyvesi, şimdiden pek çok ilacın içinde ham madde olarak kullanılmaya başlanılmıştır.

 

Goji Berry Meyvesi Nasıl ve Ne Kadar Tüketilmelidir?

 

Birden çok faydası bulunan goji berry meyvesi, sahip olduğu faydaları ile adeta iyileştirici bir iksir özelliği göstermektedir. Üretim alanı henüz tam olarak evcilleştirilmemiş meyvenin hem bu nedenle hem de yoğun talep görmesinden dolayı fiyatı oldukça pahalıdır. Nitekim meyvenin verdiği etkilerden faydalanabilmek için fazla olarak tüketmek değil günlük ve düzenli olarak tüketmek yeterlidir. Bu sebeple her gün küçük bir avuç goji berry yemek bu etkilerden yararlanmak için yeterlidir.

 

Bunun yanı sıra kuru halde satın alınan veya yaş haldeki meyvenin kurutularak çayının yapılması da oldukça etkili ve olumlu faydalar bırakacaktır. Bu anlamda goji berry meyvesi dilenirse yaş hali ile dilenirse kurutulmuş veya çayı yapılmış halde tüketilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı