Kadın

Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılır

Genital bölge temizliği kadınlarda son derece hassas ve özenle üzerinde durulması gereken bir noktadır. Eğer dikkat edilmez ise mantar, bakteri üretimi, alt solunum yolu enfeksiyonları ve kısırlık gibi birçok fiziksel rahatsızlığı beraberinde getirebilir.

 

Cinsel bölgeyi; bakteri, parazit gibi hastalıklara sebebiyet veren durumlara karşı korumak adına öncelikli nokta hijyendir. İç çamaşırlarınızı terletmeyen ve pişik yapmayan pamuksu dokularda seçmeli ve gün içinde birkaç kez değiştirmelisiniz. Vajinal akıntısı olan kadınlar mutlaka günlük ped kullanmalı ve sık sık değiştirmelidir. Ayrıca genital bölgedeki kıllanma durumlarını temizleme adına kullanılan jilet, epilasyon seti gibi malzemeler steril olmalı ve her bakım sonrası hassasiyetle temizlenerek kaldırılmalıdır.

 

KADINLARIN EN BÜYÜK PROBLEMİ AŞIRI TÜYLENME

 

Bakımına, temizliğine ve güzelliğine ekstra önem veren kadınların en büyük sorunlarından biri cinsel bölge, koltuk altı ve kasık bölümlerinde oluşan aşırı tüylenme problemidir. Tüylenmenin altında birkaç neden olabilir. Bu etmenleri birkaç başlık altında toplamak gerekirse:

 

-Doğuştan veya sonradan getirilen böbrek üstü bezi hastalıkları,

-Bazı ilaçların sebep olduğu çikolata kistleri gibi yumurtalıkla ilgili sorunlar,

-Bazı karaciğer hastalıkları ve hormonal durumlara karşı kullanılan ilaçlar,

 

Bazı tümörler ve hipofiz bezinin rol aldığı tüylenmeler; ailesel ve kalıtsal etkenler…

 

Tüm bunlara ek olarak kortizon, bazı hormon benzeri madde içeren besin takviyeleri ve birtakım bitkisel ilaçlar; ilaçlara bağlı tüylenmenin başını çekmektedir.

 

Erkeklik hormonunun derideki dönüşümündeki bozukluk, kadınlarda erkek tipinde tüylerde gözle görülür miktarda artış gösterir. Kadınlarda tüylenme; yüzde, yanaklarda, çenede, dudak üzeri ve boyunda sakal benzeri sert, koyu renkli tüyler; iki göğüs arasında, göbekte, karın alt bölümünde kalın ve sert kıllar; kol ve bacakların üst bölgesinde yoğun tüylenme ile ortaya çıkar. Özellikle genital bölge ve koltuk altında meydana gelen tüylenmeler kadınlarda; bunalım, depresyon, toplumsal ve sosyal uyumu bozan çok ciddi problemler yaratır. Bir kadın; tüylenme tedavisine başlamadan önce mutlaka sebebini araştırmalıdır. Tedavi yapılmadıkça tüylenmeye yönelik; tıraş etmek, ip, ağda, lazer epilasyon ve tüy dökücü kremler geçici olacak ve tüyleri yok etme noktasında yeterli başarı sağlamayacaktır.

 

GÜZELLİK ve TEMİZLİK BİR BÜTÜNDÜR

 

Bir kadın dış görünüşüne ne kadar dikkat ederse etsin iç görünüşünde, bedeninde, el ve ayaklarında, cildinde, iç çamaşırlarında aynı güzellik ve temizliği yakalayamazsa bir süs bebeği gibi görünmekten öteye geçemez.

Huzurlu bir yuva kurup anne olmayı hedefleyen bir kadın genital bölge temizliği noktasında son derece duyarlı olmalıdır. Bu temizlik tüylenmeden iç çamaşırı seçimine, cinsel ilişki sonrasından adet dönemi bitimindeki temizliğe kadar birçok faktörü içinde barındırmaktadır. Genital bölge temizliği ve günlük bakım için kadınlara öneriler:

 

1)Sevgili kadınlar; eğer epilasyon için jilet kullanıyorsanız, bacak, koltuk altı ya da bikini bölgesi için ayrı ayrı jiletler kullanın. Son zamanlarda tüylenme çözümü için jilet kullanan kadınların, derinin mikrop kapması nedeniyle doktora başvuru sayılarında önemli bir artış gözlenmiştir. Bu nedenle jilet seçiminde hassas davranmalı, her banyo bakımı esnasında aynı jileti kullanmamalı, her bölgeyi farklı başlıklarla temizlemeli ve temizleme öncesi jiletin ağzını mutlaka sıcak su ve beyaz sabun ile steril hale getirmelisiniz.

 

2)Adet öncesi hormonal ilaç kullanan kadınlarda genital bölgedeki tüylerde ve akıntı probleminde artış gözlenecektir. Adet ağrıları için ilaç kullanmak yerine vücuttaki kalsiyum eksikliğini giderecek yoğurt, peynir gibi süt ve süt ürünlerini tüketmelisiniz.

 

3)Cildiniz sivilce oluşumuna elverişliyse ve benzer bir şekilde cinsel bölge ve kasık kısmında da sivilce, akne, kızarıklık gibi problemler yaşıyorsanız; somon, kanola yağı ve bol miktarda ceviz tüketin. Bu yiyecekler içi irin dolu oluşumlara karşı harika birer koruyucudur. Ter bezlerinin de gereğinden fazla çalışmasına engel olarak gün içinde değiştirilen iç çamaşırı sıklığını azaltacaktır.

 

4)Kadınların en sık yaşadıkları alt solunum yolu rahatsızlıklarından biri idrar yolları enfeksiyonlarıdır. Yine bu noktada cinsel bölge temizliği ve hassasiyeti devreye girer. İdrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmek adına mutlaka doktor gözetiminde antibiyotik kullanımına ihtiyacınız olacaktır. Ancak doktorunuzdan gerekli ilaçları almadan önce vajina bölgesine serinlik veren ıslak ya da nemli bir örtü koyabilirsiniz. Bu soğukluk idrar yollarınızı uyuşturur, bu sayede idrarınızı yaparken acı ve yanma duymazsınız. Her sabah ve her akşam genital bölgeyi temiz ılık su ile yıkamalı ve iyice kurulamalısınız.

 

5)Mantar enfeksiyonlarına sık yakalanıyorsunuz dantel ve kurdeleli seksi iç çamaşırlarından özellikle de tanga tarzından uzak durmalısınız. Çünkü bu çamaşırlar bakterileri çekerler, bu da vajinadaki asit dengesinin bozulmasına sebep olup mantar sorunu gelişimini büyük ölçüde tetikler.

 

6)Cinsel ilişki sonrası ve adet döngüsü bitiminde abdest almak ve cinsel bölgeyi temizlemek son derece önemlidir. Vitamin ve bol miktarda mineral içeren genital bölge temizleyici jellerle önden arkaya doğru akıntı kalmayacak şekilde iyice temizleyin. Banyo sonrası cinsel bölgenin kuru tutulması da aynı oranda bir öneme sahiptir. Temiz bir havlu ya da kurutma makinesi ile iyice kurutarak mantar ve bakteri oluşumunun önüne geçin.

 

7) Islak mayo, bikini ve ıslak çamaşırlarla uzun süre dolaşmayın; ıslaklık ve nem enfeksiyona yakalanma riskinizi arttıracaktır. Denizden çıkar çıkmaz ıslak mayonuzu değiştirin, aynı şekilde çamaşırlarınızı da terleme ve ıslaklık sonrası mutlaka kuru ve temiz olanları ile değiştirin.

 

8)Alkol ve sigara alışkanlığından kurtulun. Adet döneminden iki hafta kadar önce sigaradan alınan zevki arttıran östrojen hormonu en alt seviyeye düşer bu da sigarayı bırakmanızı kolaylaştırır. Aşırı alkol tüketimi, uykusuzluk gibi problemler kadınların hastalıklara karşı direncini düşürür. Genital bölge rahatsızlıklarına karşı vücut direncinizi arttırmak istiyorsanız; günde en az 1,5 litre ılık su tüketin. Toksinlerin atılabilmesi, bedenin ve cildin canlılık kazanabilmesi için suyun mucizesine ihtiyacınız vardır.

 

Tüm bunlara ek olarak sık sık tuvalete gitme probleminiz varsa yapay tatlandırıcı içeren besinlerden uzak durun. Salatalık, ıspanak, elma, havuç gibi sebzeleri ve protein ağırlıklı gıdaları sofranızdan eksik etmeyin; temiz ve sağlıklı bir ömür yaşayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı