Gezi

Fransa Vize Başvuru Süreci

Fransa Vize Başvuru Süreci

Fransa’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize işlemleri, Fransa Konsolosluğu aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, Türkiye’de yaşayan Fransız vatandaşlarının da pasaport,noter veya hukuki işleri de buradan yürütülmektedir. Konsolosluklar, tıpkı Fransa Konsolosluğu’nun da yapmış olduğu gibi, temsil ettikleri ülkenin, Türkiye karşısındaki diplomatik haklarını korumakla mükelleftir. Ayrıca , Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının veya diğer ülke vatandaşı olup ülkemizde yaşayan insanların, Fransa’ya yapacakları her türlü seyahati kontrol ederek işlemler konusunda karar verme yetkisine sahiptir.

Türk vatandaşlarından, bordo pasaport sahibi olanlar, bu ülkeye gidebilmek  için Fransa Konsolosluğuna başvurmaları mecburidir.

Türkiye Cumhuriyeti Yeşil (hususi) Pasaport, Gri (Hizmet) Pasaportu ve Siyah veya Kırmızı (Diplomatik) Pasaport hamili olan kişiler, Fransa’ya yapmak istedikleri 180 günde içerisinde 90 gün ile sınırlı yolculukları için Fransa Konsolosluğu’na herhangi bir Fransa vize başvurusu yapmak durumunda değillerdir.

Fransa, Schengen bölgesi üye devletlerinden olduğu için, seyahat edecek vatandaşların  bu tür ülkeler arasında serbest dolaşım hakkı mevcuttur. Tek bir kural vardır. Bu kural da ; Schengen vizesine sahip kişiler, seyahatlerine vizesine sahip oldukları Schengen ülkesinden başlamak durumundadırlar.

Fransa Konsolosluğu Fransa Vize Başvurusu

Fransa Konsolosluğu, Schengen vizesi için yapacağınız başvuruları aracı firmalar ile kabul etmektedir. Başvuru sürecinde yapmanız gereken; seyahat amacınıza uygun vize türünü seçip, Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği tarafından tanınan Turizm Acenteleri ve  Vize Danışma Merkezleri aracılığıyla, başvurunuzu iletmek olacaktır.

 • Fransa Ticari vize
 • Fransa Turistik vize
 • Fransa transit vize
 • Fransa Aile Ziyaret vizesi gibi seçenekleriniz mevcuttur.

 

Unutmayın, Schengen vizeniz kabul edildiğinde, vizenizle Schengen bölgesinde maksimum 90 gün konaklama hakkına sahip olursunuz.

 

Fransa Vizesi Başvuru Formu

Konsolosluk tarafından hazırlanmış olan başvuru işlemlerinizin ilk adımı bu formdur. İçerisinde sizi tanımalarını sağlayacak bilgi ve özel kimlik bilgileriniz bulunduğundan, eksiksiz ve özenli bir şekilde, gerçeği yansıtan bilgilerle doldurulması gerekmektedir.  Bu şekilde doldurulmamış belgeler İnceleme sürecini  geçemeyeceğinden, başvurunuz red olarak sonuçlanacaktır. Yalan beyanda bulunarak Fransa vize başvurunuzdan olumsuz sonuç almanız gelecek başvurularınızda da olumsuz bir izlenim bırakacağından bu riski almamanızı öneririz.

Fransa Konsolosluğu Başvuru Yapılacak Bölgeler

Fransa Konsolosluk veya Büyükelçiliği’ne vize başvurusunda yapacak olan vatandaşlar, ikametleri bulunan illerde veya bu illerde Konsolosluk olmaması durumunda, en yakın illere başvuruda bulunmalıdırlar. Aynı zamanda, ülkelerinde başvuru yapacakları bir konsolosluk bulunmayan yabancı ülke vatandaşları da bu kurala uymak zorundadır. Bu yüzden, başvuru sahipleri ilgili makama başvuruda bulunmadan önce doğru Konsolosluğun yetki alanında olduklarından emin olmalıdırlar.

 • İstanbul ve çevresi : Fransa- İstanbul Başkonsolosluğu
 • Ankara ve Anlara çevresi : Fransa- Ankara Büyükelçiliği

Bu şehirler dışındaki Fransa fahri konsoloslukların vize başvurularını yapmadıklarını hatirlatarak, yetkilendirilmiş diğer vize başvuru merkezlerinin sadece başvuru aldıklarını ve Fransa vizesi hakkında, herhangi bir  karar aşamasında söz sahibi olmadıklarını yeniden belirtmek isteriz.

Fransa vizesiyle ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar

 • Fransa Konsolosluğu’na, vize işlemleriniz için vermiş olduğunuz pasaportta vizenin işlenebilmesi adına en az 2 adet boş sayfa bırakmış olmanız gerekmektedir.

 

 • Fransa vizesi işlemlerinde kullanacağınız pasaportunuzun geçerlilik süresi, vizenizin bitiminden 3 ay sonrasına kadar olmalıdır. Ayrıca, pasaportunuz 10 yıldan eski olmamalıdır. Bu tarz durumlar yaşamamak adına gerekli önlemleri almanızı öneririz.

 • Vize sürecinizin uzamaması adına, Fransa vize başvurunuzun resmi tatiller ve bayram tatilleri gibi özel günlere denk gelmemesini sağlamanız vizenizin kısa sürede çıkabilmesi adına sizin için faydalı olacaktır.

 

 • 18 yaşından küçük olan kişiler vize başvurularını anneleri veya babaları ile yapmalıdırlar. Özel durumlarda ise yasal vasisi  ile birlikte yapmak durumundadır.

 

 • Konsolosluk, vize başvuru sahibini ek görüşmeye çağırma ve gerektiğinde ek belge isteme hakkını saklı tutar.

 

 • Eğer Fransa Konsolosluğu uygun görürse, Schengen vizesi işlemlerinizi 3 iş günü içerisinde sonuçlandırabilir. Planladığınız seyahat tarihinizden en az 15, en fazla da 3 ay öncesinden başvurunuzu yaptığınız takdirde, aksaklıklar olsa dahi herhangi bir sorun yaşamazsınız.

 

Konsoloslukta Biyometri Cihazıyla Parmak İzi Alınması

Fransa vize başvuru sahipleri, işlemlerini tamamlayabilmeleri için bazı şartları yerine getirmiş olmalıdırlar. Parmak izlerinin alınması da bu husustaki en önemli maddedir. Zorunlu olan bu işlem, konsolosluklar tarafından Vize bilgi Sistemi aracılığıyla yapılmaktadır.iki elinizdeki mümkün olan tüm parmakların parmak izlerinin alınmış olması gerekmektedir. Fiziksel engelleri bulunan veya engelli durumdaki vatandaşlarımız için ise tıbbı rapor şartı aranmaktadır. Ayrıca, bu işlemler; Litvanya, Belçika, Avusturya, Malta, İtalya gibi ülkelerde de uygulanmaktadır. Merak edilecek herhangi bir durum olmadığını belirtmek isteriz. Bu işlemler sırasında, devletler vatandaşlarının gizlilik haklarını gözetmektedirler.

 

 • Fransa vize başvurusunda bulunan vatandaşlarımız, biyometri işlemlerinin sekteye uğramadan yapılabilmesi adına, başvuru yapacakları zaman parmaklarında herhangi bir  kesik veya süs olarak yaktıkları kına ve benzeri durumların oluşmamasına özen göstrmeli ve  parmak izleriyle alakalı herhangi bir yanlış bilgilendirmeye yol açabilecek şeylerin olmamasına dikkat etmelidir. Eğer böyle bir durum istediğiniz dışında gerçekleştiyse yetkili kuruma kesinlikle onaylı ve kaşeli bir sağlık raporu sunmanız gerektiğini unutmayınız.

 

 • 12 yaşın altındaki çocuklar bu işlemlerden muaftırlar.

 

 • Eğer daha önceden Schengen vizesi aldıysanız ve dijital parmak izinizle birlikte biyometrik fotoğraflarınızı beyan ettiyseniz; 5 yıldan daha eski olmamak şartıyla önceden almış olduğunuz VIS ibareli vize fotokopinizi vererek, yeniden yapmanıza gerek kalmadan tüm biyometri işleminden muaf olabilirsiniz.

 

 • Resmi görevdeki kişiler, devlet büyükleri ve beraberindeki aile fertleri yahut devlet erkanı da bu uygulamalardan muaf tutulur.

 

 • Resmi seyahatte bulunan kişiler de bu uygulamadan muaftır.

 

 • Parmak izi işleminin uygulanmasındaki engeli geçiçi olan vatandaşlarımız, engelleri ortadan kalktıktan sonraki ilk seyahatlerinde bu işlemleri yaptrımak zorundadırlar.

 

İstanbul Fransa Başkonsolosluğu

Fransa Konsolosluğu, İstanbul ve diğer Fransa Konsoloslukları yetkili bölgelerine yakın yerlerde ikamet eden vatandaşlarımızın, Fransa Vizesi ve Fransa Konsolosluk işlemleri hususunda söz sahibidir. Fransa’ya yolculuk yapmayı planlamış olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de oturma izni almış diğer ülkelerin vatandaşlarının vize işlemleri ve süreçleri konusunda karar ve insiyatif yetkisi Fransa Konsolosluğu’na ve Büyükelçiliği’ ne aittir. Aynı zamanda, Fransa Konsolosluğu; Türkiye’de oturma izni ile yaşayan Fransa vatandaşlarının noter hizmetleri, evlenme ve boşanma işlemleri, doğum, ölüm, kimlik yenileme, pasaport yenileme gibi konularında onlara destek vermektedir. Yani, bizim ülkemizdeki devlet dairelerinde yapabildiğimiz her işlemi, konsolosluklar da temsil ettikleri ülke vatandaşları için yapmak zorundadırlar.

Ankara Fransa Büyükelçiliği

Fransa Büyükelçiliği, Uluslararası hukuk kural ve şartlarına uygun olarak, Türkiye’nin başkentinde bulunmaktadır. Diğer tüm ülkelerin Büyükelçilik hizmetlerinde olduğu gibi, Fransa Büyükelçiliği de Fransa’nın diplomatik ve siyasi haklarını gözetmek için bulunmaktadır. Bunun yanısıra, daha önce de bahsettiğimiz gibi, Konsolosluk ve Elçilik Fransa vize başvuruları konusunda da hizmet vermektedir. Fransa’ya seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız ilk adım işlemlerine burada başlamaktadırlar .

 

Fransa Vize Ücretleri

Konsolosluklara ibraz edilecek tüm belgelerinizi hazırladıktan sonra Fransa vize ücretini ödeyerek başvurunuzu tamamlayıp başvuru sonucunuzu beklemeye başlayabilirsiniz. Neredeyse tüm Schengen üyesi Avrupa Ülkelerinde olduğu gibi, bu ücret 60 Euro’dur. Bu miktar her ne kadar senelerdir sabit tutulsa da en güncel miktarları ve koşulları öğrenmek için bize ulaşabilir veya resmi kanalları kontrol edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı