Gezi

Finlandiya Vize Başvurusu

İçindekiler

Finlandiya Vize Başvurusu

Finlandiya doğası ile insanları mest eden Kuzey Avrupa ülkesidir. Başkenti Helsinki olan Finlandiya sadece doğal güzellikleri ile değil eğitim sistemi ve yaşam standartları ile de üst sıralara yerleşmiş bir ülkedir. Finlandiya soğuk bir ülke olduğu için ziyaret ederken hava şartlarına dikkat etmenizde fayda var. Finlandiya’da iki adet resmi dil vardır. Bunlar Fince ve İsveççedir. Bunların haricinde yerel halk ile anlaşmakta sorun yaşamayacağınız İngilizce de halk tarafından çoğunlukla bilinmektedir. Tarihi yapılara da ev sahipliği eden Finlandiya ülkesinin yaşam kalitesine ve turistik bölgelerine aşık olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Finlandiya vize başvurusu birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Schengen’e dahilidir. Bu sayede vize aldıktan sonra sadece Finlandiya’yı değil diğer Schengen ülkelerini de gezebilirsiniz. Ancak Finlandiya gibi muhteşem bir ülkeye giriş yaptıktan sonra başka ülkeleri keşfetmek istemeyebilirsiniz.

Finlandiya Vize Başvuru Süreci

Finlandiya’ya vize başvurusunda bulunmak için belirli prosedürlere uymanız gerekmektedir. Bunlardan ilki hangi vize türüne başvuracağınızı belirlemektir. Finlandiya için vize türleri aile ve arkadaş ziyareti vizesi, eş ziyareti vizesi, eğitim vizesi, oturum vizesi, turizm vizesi, ticari vize ve sosyal yardım faaliyetleri vizesi gibi birkaç kısıma ayrılmaktadır. Bunlardan en kolay olanı şüphesiz ki TURİZM vizesidir. Turizm vizesi için olumlu dönüş aldıktan sonra diğer Schengen antlaşmasını imzalayan avrupa ülkelerini de ziyaret edebilirsiniz. Sadece bu durum bile bu sürecin neden bu kadar detaylı incelendiğini açıklar niteliktedir.

Eğer özel pasaport, diplomatik pasaport veya görevli pasaportuna sahipseniz bu aşamalar ile uğraşmadan Finlandiya’yı ziyaret edebilirsiniz. Ancak 90 gün ve daha fazla kalacaksanız her halükarda başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru sırasında nerede kaç gün kalınacağı Finlandiya Büyükelçiliği’ne bildirilmelidir. Schengen ülkelerine 180 gün içinde 90 günü geçmeyecek şekilde vize verilmektedir. Bu sürenin dışında vize almanız gerekiyorsa TURİZM vizesi sizin için geçerli olmayacaktır.

EĞİTİM, KÜLTÜREL VE SPORTİF FAALİYET için vize başvurusunda bulunacaksanız ve 90 günden fazla seyahat süreniz varsa oturma iznine başvurmanız gerekmektedir. Bu izinler için ayrı prosedürler yer almaktadır.

Finlandiya Vize Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Finlandiya vize başvurusu yapmadan önce tüm evraklarınızın hazır olduğuna emin olmalısınız. Aksi takdirde vize başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır, bu da ileride başka ülkelere giriş yapmak istediğinizde sıkıntıya sebep olabilir. O yüzden hangi ülke olursa olsun vize başvurusu yapmadan önce tüm koşulları sağladığınıza emin olun ve istenilen belgelerin eksiksiz olup olmadığını kontrol edin.

  • Schengen vize başvuru formu. Finlandiya vize başvurusu için bu formu doldurmanız zorunludur. Bu form sayesinde diğer Schengen ülkelerini de ziyaret edebilirsiniz. Bu sebepten dolayı bu formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurmaya dikkat etmelisiniz.
  • 2 adet fotoğraf. Biyometrik ve en fazla 6 ay önce çekilmiş biyometrik fotoğraf bulundurmalısınız. Fotoğrafların ebatları 35×45 mm olmalıdır. Maksimum son üç ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. Fotoğraf daha önce herhangi bir vize damgası içermemeli ve arkası beyaz olmalıdır.
  • Pasaport için Finlandiya bazı şartlar belirlemiştir. Finlandiya vize başvurularında kullanılacak Pasaportların en az iki sayfasının vizenizin işlenmesi amacıyla boş olması gerekir. Aynı zamanda pasaportunuzun yırtık, yanık, delik gibi olumsuz etkilere maruz kalmamış ve son 10 yıl içerisinde alınmış olması da gereklilikler arasındadır. Pasaportunuz vize bitiş tarihinizden itibaren en az 3 ay daha geçerli bir durumda olmalıdır.
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi. Güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ibraz edilmelidir.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi. Güncel fotoğraf bulunan nüfus cüzdanı fotokopisi de evrakların içerisinde yer almalıdır. Ön ve arka yüzünün de çekilmiş olması önemlidir.
  • Maddi durumu ispat edecek belgeler. Vize almak için uyulması gereken en önemli şartlardan biri de ülkeye geri dönüleceğini garanti edecek belgelerdir. Bunlardan biri de maddi durumu ispat edecek belgedir. Çalışanlar için şirketlerinden alınmış çalışma belgesi, son 3 aya ait maaş bordrosu. Emekliler için emekli belgesi ve son 3 aya ait emekli maaşı bordrosu. Öğrenciler için ise sadece son 3 aya ait hesap döküm özetleri gerekmektedir. Hesapta en az 3000 TL bakiyesi olmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olması gerekir. Finlandiya turistik vize başvurusunda bulunacak kişilerin ev, araba, motosiklet, ek gelir, kira geliri gibi ekstra maddi olanalarının da başvuru belgeleri arasında bulunmalıdır.
  • İş için alınacak vize için gerekli evraklar. İş sigortası ö dem e belgesi (ilk defa başvuru yapanlar için), Seyahatin amacını gösterir evraklar, İş toplantıları için Fin şirketinden /ortak Türk şirketinden davetiye yada destekleme yazısı, Fuara katılım için katılım kartı ya da katılıma ilişkin belge

 

Finlandiya Vize Başvuru Ücreti

Birçok ülkede olduğu gibi Finlandiya’da da vize ücreti uygulaması bulunmaktadır. Ülkemiz ile antlaşması olan ve vize ücretinden muaf olduğumuz ülkeler arasında bulunmayan Finlandiya özellikle refah düzeyi ile dikkat çekmektedir. Finlandiya için istenen vize ücreti ülkede gezmeye ve vakit geçirmeye değecektir. Çünkü her anlamda turistlerin beğenisini kazanan Finlandiya dolar kurlarını da göz önünde bulundurursak ortalama bir ücret talep etmektedir.

Finlandiya bazı ülkeler için farklı vize ücretleri talep etmektedir. Normal şartlarda Schengen ülkesi vatandaşları Finlandiya ziyaretleri için herhangi bir ücret ödemiyor. Schengen vatandaşı olmayan kişiler ise ülkelerinin Finlandiya ile olan antlaşmalarına göre ücret ödemekte. Vize kolaylığı anlaşmasındaki ülkelerin uyrukları için Schengen vizesi Rusya, Ukrayna, Sırbistan, Karadağ, Bosna-Hersek, Makedonya, Arnavutluk, Gürcistan ve Moldovya ülkeleri vize ücreti olarak 180 TL ödemektedir. Bu ülkeler haricindeki bir ülke vatandaşı ise yetişkinler için 300 TL ücret ödemektedir. 6-11 yaş arası çocuklar için 180 TL vize ücreti talep edilirken,  0-5 yaş arası çocuklar için vize ücreti talep edilmemektedir.

Finlandiya vize başvuru ücretinden muaf olma şartları sırasıyla şunlardır,

2004/38 / EC sayılı Direktifin altındaki başvurular, AB/AEA vatandaşları ve onların aile üyeleri, Diplomatik ve Resmi Pasaport Sahipleri, Okul aracılığı ile başvuru yapan  çocuklar, üniversite öğrencileri, lisansüstü eğitim gören öğrenciler, Bilimsel araştırma amacı ile ülke ziyareti yapacak kişiler, kar amacı gütmeyen vakıf, dernek, organizasyonların yapmış olduğu seminer, konferans, kültürel, sportif veya eğitimsel etkinlikler için gelecek 25 yaş ve altındaki katılımcılar. Bu tip durumlarda her zaman durum değerlendirilmesi yapılmaktadır. 2004/38 / EC sayılı Direktifin altındaki başvurular, AB/AEA vatandaşları ve onların aile üyeleri, Diplomatik ve Resmi Pasaport Sahipleri haricindeki diğer maddeler için yapılacak durum değerlendirmesi sonucunda Finlandiya vize başvuru ücreti muafiyeti uygun görülmediği takdirde şahıstan ücret talep edilmektedir. Bu ücret taleplerinin başlıca sebeplerinden biri başvuru sırasında doğru bilgi beyanında bulunmamaktır. Turistik amaç ile yapılacak gezi için vize başvuru ücreti ödememek adına herhangi bir yanlış beyanda bulunmak hem vize almanız konusunda sıkıntı yaratacaktır hem de anlaşıldığında vize ücreti talep edilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı