Cilt Bakımı

Evde Uygulanabilecek Basit Güzellik Sırları

Güzel görünmek her kadının ayna karşısında kendini iyi hissedebilmek ve dikkat çekici olmak adına hayatında önem verdiği kavramların başında geliyor. Hiç şüphesiz ki güzel bir görünüm gerek sahip olduğunuz tarz kadar günlük yaşamınızda uyguladığınız pratik bakım önerileriyle de doğru orantılı. Genellikle doğal görünümünden taviz vermeyen her kadının uygulama rutinlerinde doğadan elde edebilecekleri bakım kürleri yer alıyor. Bu kürler kimi zaman istenilen güzelliğe erişmeyi mümkün kılabilse de kimi zaman istenilemeyen bir tarz oluşturabiliyor. Günümüzde doğal güzellik sırları başlığı altında toplayabileceğimiz pek çok küçük ve pratik ipuçları yer almakta. Bu ipuçlarını uygulayarak ideal güzelliğe ulaşabileceğiniz gibi kendinizi ayna karşısında bakımlı bir görünüme ulaştırmanız da mümkün hale gelmekte.

 

Bakımlı Görünümün Pratik Hali; Cilt Maskeleri

 

Öncelikle cilt yüzeyinden başlayalım. Cildimiz gerek olumsuz hava koşullarının gerekse de deri yüzeyinin biyolojik faktörlerinin etkisiyle kısa sürede yağlanma, lekelenme ve kırışıklık faaliyetleriyle karşılaşabilen hassas bir yapıya sahip. Bu yapının bozulmaması adına uygulayabileceğiniz cilt maskeleriyle ile cildinizi koruyabilir, yağlı besinlerin tüketimi sonucu oluşu cilt bozulmalarını en aza indirebilirsiniz. Kış aylarında evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz bir maskeden söz edeceğiz. Bu maske çilek maskesi olarak biliniyor. Yapımı oldukça basit.

 

Çilek Maskesi;

 

2 veya 3 adet çileği bir tatlı kaşığı ölçeğindeki balla ezerek geniş bir kap içerisinde karıştırın. Karışımın istenilen yoğunlukta olmasına özen gösterin. Elde ettiğiniz yoğun kıvamı yüzünüze masaj hareketleriyle uygulayın ve ortalama 15-20 dakika sonrasında ılık bir su ile yıkayın. Temizlenmiş cilt yüzeyinizde doğal güzellik sırları adına sağlıklı bir görünüm elde edebilecek özellikle alın ve çene bölgesinde akne ve sivilce oluşumunu kısa sürede yok edebileceksiniz. Genellikle yağlı cilt yüzeylerinde etkili olan bu maske için kullanacağınız çileklerin taze olmasına özen göstermelisiniz. Çilek maskesinin uygulanma sürecinden sonra sağladığı en önemli faydalardan biri de cilde kazandırdığı parlaklık. Mat görünümü ortadan kaldıran bu parlaklık aynı zamanda folis asit içermesinden dolayı hücrelerin yenilenmesine de olanak tanımakta. Cildiniz dışarıdan alacağınız yapay güzellik uygulamaları yerine çilek maskesiyle tazeleyebilirsiniz.

 

Saç Bakımı İçin Güzellik Sırları

 

Saçlar kış aylarında kırıklar ve yağlanmalar gibi olumsuz etmenlerle karşı karşıya kalabiliyor. Bildiğiniz üzere insanların ilk bakışta dikkatini çeken önemli detaylardan biri de saçların havalı görünümü. Bu görünümü koruyabilmek adına saçlarınıza uygulayacağınız bakım uygulamalarına dikkat etmeniz gerekmekte. Özellikle saç boyalarının saç yapısına ve deriye olan etkileri kimyasalların bileşiminin getirdiği dezavantajlardan biri olarak bilinmekte. Bu bağlamda saçlarınız için doğal yöntemlerle elde edebileceğiniz güzel bir görünüm adına oldukça basit uygulamalar yer almakta. Bu uygulamalar arasında bilinen argan yağı parlak ve canlı saçların habercisi niteliğinde. Argan yağının kullanımı için yapmanız gereken tek şey ürünün teminini sağlamak. Peki, bu yağı nasıl kullanmalısınız?

Argan Yağı ile Canlı Saçlar

 

Pek çok ülkede kullanılan argan yağı Fas’ın kendine has ağaçlarından elde edilen doğal bir yağ. Bu yağın en önemli özelliği saçlara kazandırdığı besleyici etki ve parlaklık. Özellikle saç kırıklarını giderme üzerindeki yoğun etkisi ve canlılık özelliği ile günümüzde de birçok kadın argan yağını banyo esnasında kullanmakta. Deriye tamamen nüfuz ederek saçların üzerindeki geniş etki alanları yaratan argan yağını iki farklı yöntemle kullanabilirsiniz. Birinci uygulama saçların argan yağı ile yıkandıktan sonra bir havlu yardımıyla sarılması ve bekletilmesi. Diğer bir yöntem ise gece yatmadan önce saçların dip ve uç kısımlarına argan yağının yoğun bir biçimde uygulanması. Her iki yöntemle de doğal güzellik sırları adına elde edeceğiniz sonuçlar verimli olacaktır.

 

Vücut Lekelerini Ortadan Kaldırın

 

Yaz aylarında vücutta oluşan lekeler kimi zaman kalıcı bir etkiye sahip olabiliyor. Bu lekeleri ortadan kaldırmak için vücudunuza uygulayabileceğiniz basit uygulamalardan biri de cilt derisi üzerinde doğrudan başarılı sonuçlar doğuran zeytinyağının kullanımı olarak bilinmekte. Hem doğal bir yağ olan hem de cilt derisini besleyen zeytinyağı elde etmek isteyeceğiniz güzelliği kısa sürede cilt yüzeyinizde görebilmenize olanak tanıyor. Bakımı dışarıdan elde edebileceğiniz ürünlerden sağlamak yerine cilt yüzeyinize uygulayacağınız zeytinyağı ile kısa sürede leke oluşumunu ortadan kaldırabilmektesiniz. Üstelik bu yöntem dışarıdan alacağınız ürünlerin yanında oldukça ucuz ve uygun maliyetli. Zeytinyağını uygulamadan önce cilt yüzeyinize ne kadar uygun olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız. Genellikle kuru cilt yüzeyleri için tavsiye edilen bu yağın uygulanma süreci de oldukça kısa bir süreç içermekte.

 

Zeytinyağı ile Cildinize Parlaklık Kazandırın

 

Banyo sırasında cildinize uyguladığınız sabunlar genellikle kurutucu etkiye sahip ürünlerdir. Ciltte gözlemlenen lekeler özellikle yaz aylarında oluşsa bile cildin kurumasına bağlı olarak da meydana gelebilmektedir. Bu nedenle dışarıdan elde edeceğiniz kremler yerine zeytinyağının parlaklığını cilt yüzeyinize uygulayarak istediğiniz doğal görünüme ulaşabilirsiniz. Yağı banyo sürecinden sonra vücudunuzdaki lekelenme oluşumunu tespit ettiğiniz bölgeler üzerine sürün. Bu süreçte masaj yaparak yağın cilt yüzeyine yedirilmesine özen gösterin. Eğer yağı sadece belirli bir bölge üzerinde yoğunlaştırırsanız farklı yerlerde lekelenme oluşması muhtemel olacaktır. Bu nedenle vücudunuzun hemen hemen her bölgesine bu doğal ürünü uygulayabilirsiniz.

Kısa sürede zeytinyağı ile gelen parlaklığı ve canlılığı cilt yüzeyinizde hissedecek daha önce oluşmuş lekelerin ortadan kalktığı keşfedebileceksiniz. Zeytinyağının cilt yüzeyinde kullanılması kimi zaman deri yapısını bozabilmekte ve deri üzerinde zararlı bir etki yaratabilmekte. Bu nedenle ürünü öncelikli olarak vücudun belirgin bölgelerinde kullanmaya özen göstermelisiniz. Cilt yapınızdaki kuruluk oranına da bağlı olarak tercih edeceğiniz bu yağ ile dışarıdan elde edeceğiniz ürünlerden çok daha kalıcı bir güzellik elde edebilecek, bakımlı ve ilgi çekici bir görünüme sahip olabileceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı