Kadın

Evde Makyaj Teknikleri – Makyaj İpuçları

Makyaj Teknikleri

Makyaj kadınların vazgeçemediği bir uygulamadır. Doğru makyaj yapmak, kendine yakışır renkleri kullanmak ve makyaj tekniklerini bilerek iyi duran bir makyaj yapmak çok önemlidir. Makyaj sadece boyanmadan ibaret olmamalı, yüz kusurlarını kapatan ve hatları belirginleştiren bir uygulama olmalıdır. Doğru makyaj yapmak için makyaj tekniklerini iyi bilmek, makyaj malzemelerinin en etkin nasıl kullanıldığını öğrenmek gerekir. Doğru makyaj nasıl yapılır?

1- Cilt temizliği: Öncelikle her zaman cilt temizliğine dikkat edilmeli, makyaj temizlenmeden yatılmamalı, gözenekler tıkanarak sivilce oluşmasına engel olunmalıdır.

 

2- Nemlendirici kullanımı: Cilt yapısına uygun bir nemlendirici cilt temizliğinden sonra kullanılmalı, dairesel hareketlerle nemlendirici cilde iyice yedirilmelidir. Nemlendirici kullanımı makyaj sonrası cildin parlamasını engeller ve makyajın akmamasını sağlar. Aynı zamanda makyaj malzemelerinin cilde vereceği zararı da minimize eder.

 

3- Kapatıcı: Gözaltı ve burun çevresindeki renk farklılıkları kapatıcı ile aydınlatılarak yok edilmekte, tüm yüz bölgesinde aynı renk tonu elde edilmektedir. Yorgunluk ve uykusuzluğun neden gözaltı halkaları son derece rahatsız edicidir. Kapatıcılarla yok edilen göz halkaları makyajdan sonra rahatsız edici bir görüntü sergilememektedir. Kapatıcı ile yüz lekeleri, sivilce ve akneler de kapatılır.

 

4- Fondöten: Cilt tonunun bir ton açığı veya koyusu seçilmeli, boyun bölgesi ile renk farkının oluşmamasına dikkat edilmelidir. Likit fondöten kullanımı çok daha rahat olup sünger yardımı ile tüm yüz ve boyun bölgesine rahatlıkla uygulanmaktadır. Fondöten kullanımı sonrası fazlalıklar bir pamukla alınmalı, abartıya kaçılmamalıdır.

 

5- Pudra: Fondöteni sabitleyen pudra kalın olmamalı, mümkünse ipek pudra seçilmelidir. Son derece ince bir tabaka halinde yüz ve boyun bölgesinin her yerine kalın bir fırça ile uygulanmalıdır.

 

6- Eyeliner: Eyeliner kullanımı oldukça zor görünse de herhangi bir kâğıdı göz pınarınıza tutarak düzgün bir çizgi çekebilirsiniz. Diğer elinizle gözünüzü gerdirebilir, göz pınarından geriye doğru çizgi çekebilirsiniz.

 

7- Göz farı: Eğer küçük gözlere sahipseniz açık renk farlar tercih ederek gözlerinizi daha büyük gösterebilirsiniz. Göz kapağına açık renk farla bir aydınlık verebilir, göz içine yine açık renk kalem çekerek gözlerinizi daha büyük gösterebilirsiniz. Her iki kaşın sağ alt tarafına yapılan ufak pırıltılar veya açık tonlarda dokunuşlar gözleri çekik göstererek daha da çekici kılacaktır.

 

8- Rimel: Rimel kullanımı sırasında gözlerde kalıntı bırakmamalı, kirpiklerin hem üstünü hem de altını rimellemelisiniz. Alt kirpikler de rimellense de pek tercih edilmemektedir. Rimel gözleri olduğundan çok daha iri göstermekte, gür ve uzun kirpiklerle bakışlar daha da anlamlı olmaktadır.

 

9- Dudak kalemi: Dudakları daha dolgun göstermek için ruj ile aynı renk bir dudak kalemi ile dudaklara çizgi çekilebilir, dışarı taşırmayarak daha dolgun dudaklar elde edilebilir. Amaç dudakları belirginleştirmek olduğundan dikkatli kullanılmalı ve abartıya kaçılmamalıdır.

 

10- Ruj: Gidilecek ortama, makyaj renklerine ve kıyafetlere göre uygun bir ruj seçilmeli, moda renklerde parlatıcılarla son bir dokunuş yapılmalıdır.

 

Günlük Makyaj Teknikleri

Günlük makyaj yapımına geçmeden önce cilt iyice temizlenmeli, gerekirse ölü hücrelerden arındırılmalıdır. Günlük makyaja da bir nemlendirici kullanarak başlanmalıdır. Nemlendiriciler makyaj malzemelerinin cilde zarar vermesini de engeller. Kırışıklık ve lekeler için kapatıcı kullanılabilir.

 

Cilt rengine uygun fondöten ve pudra kullanımı da önemlidir. Günlük kullanımda fondöten elle de hızlı bir şekilde sürülebilir. Önemli olan yüz ve boyun bölgesine iyi dağıtmaktır. İstenirse pudra kullanılabilir, tamamen tercihe kalmıştır.

 

Göz makyajı günlük kullanımda hem sade hem de etkileyici olmalıdır. Düzgün kullanılmış bir göz kalemi, açık renk bir farla göz makyajı tamamlanabilir. Rimel aşağıdan yukarı doğru sürülmeli, kalıntı bırakmadan sürme işi tamamlanmalıdır.

 

Allık şeftali pembe tonlarında açık olmalı, elmacık kemiklerinin üzerinden kulaklara doğru yatay bir şekilde sürülmelidir. Ruj seçimi günlük kullanımda tamamen doğal renklerden yana olmalıdır. Gülkurusu, pembe ve şeftali tonları uygundur.

 

Gece Makyajı Teknikleri

 

Gece makyajı günlük makyaja göre biraz daha ağır ve detaylı bir makyajdır. Hatta profesyonel anlamda porselen makyaja kadar gider. Gece makyajı yaparken de dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Kısaca bunlar üzerinden de geçelim. Cilt temizliği ilk yapılacak işlemdir. Hatta tonikle de son kalıntılar temizlenmeli, temizlenmiş cilde uygun bir nemlendirici iyice yedirilerek sürülmelidir.

 

Cilt tipine uygun fondöten yüz ve boyun bölgesine bir fırça yardımı ile sürülmelidir. Gözaltı torbaları ve lekeler için kapatıcılar kullanılmalı, yüz ve boyun bölgesinde renk farkının oluşmamasına dikkat edilmelidir. Dudak kenarlarına, burnun üst ve yanlarına da kapatıcı sürülebilir ve bir fırça yardımı ile yedirilebilir.

 

Pudra kullanımı gece makyajında önemlidir. Fondöteni sabitleyecek, makyajın uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. Bir süngerle eşit miktarda yüzün tüm bölümlerine dağıtılmalıdır. Göz makyajında ilk olarak göz farı kullanılmalı, açık renkle başlayan göz farı uygulaması koyu renge doğru gitmelidir. Göz kapağına açık renk far sürülmeli, giderek koyulaşan tonlarda göz kuyruğuna doğru renkler karıştırılarak uygulanmalıdır. Göz içine açık renk bir kalemle çizgi çekilmesi durumunda gözler daha iri görünecek ve çekici bir görünüm yakalanacaktır.

 

Eyeliner fardan sonra uygulanmalı, düzgün bir eyeliner çizgisi için gözün orta kısmından başlayarak giderek kalınlaşan bir çizgi ile göz bitimine kadar eyeliner uzatılmalıdır. Kedigözü eyeliner görüntüsü için kredi kartı gibi sert bir kartı göz bitiminden itibaren hafif yukarı kaldırarak tutun. Kaş bitimini baz alabilirsiniz. Kartın üzerinden istediğiniz kadar çizgiyi uzatın.

 

Rimel derin bakışlar için olmazsa olmaz makyaj malzemesidir. Gür ve uzun kirpikler için gece makyajında takma kirpikler kullanabilir, bolca rimelleyerek kocaman gözler elde edebilirsiniz. Çarpıcı ve ışıl-ışıl bir rujla makyajınızı tamamlayabilir, ruj sürmeden önce dudak kalemini dudak dış çizgisinde kullanarak daha dolgun dudaklar elde edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı