Sağlık

Evde Kolay Diş Beyazlatma Yöntemleri

Dişler küçük yaşlardan itibaren insanların bakım yapmakla mükellef olduğu tek organdır. Özellikle 7 yaşından sonra artık diş ve ağız bakımının öğrenilmesi ve her gün düzenli olarak uygulanması gerekir. Bu sayede küçük yaşlarda ortaya çıkabilecek şekil bozuklukları ve çürümeler minimize edilebilir.

 

İleriki yaşlarda diş problemleri ile uğraşmamak için daha küçük yaşlardan itibaren dişlerimiz için gerekli tüm bakımları yaptırmalıyız. Birçok diş problemi bulunmaktadır. Bunlardan en çok karşılaşılanları dişlerde çürüme, diş eti rahatsızlıkları, iltihaplanmalar, diş kırılması ve diş sararmasıdır. Bu yöntemlerden diş sararması dışındakilerin tedavisinin hastanede veya özel bir diş kliniğinde yapılması zorunludur. Diş sararmasını tedavi etmek evde de mümkündür. Evde birkaç doğal karışımı kullanarak dişleriniz üzerinde plak haline gelen sararmaları yok etmeniz mümkün. Şimdi bu yöntemlere kısaca değinelim.

1- DÜZENLİ DİŞ FIRÇALAMAK

 

Diş fırçalamak her şeyden önce dişlerin mineral ihtiyacını karşılar ve daha güçlü dişlere sahip olmamızı sağlar. Bunun yanında diş fırçalamanın daha başka birçok katkısı vardır. Bunlardan belki de en önemlisi dişlerin daha beyaz ve parlak görünmesini sağlamasıdır. Dişler sürekli olarak fırçalandığı vakit yemek ve asitli içeceklerden arta kalan plaklar dişlere tam olarak yerleşemeden yok olur. Bu da dişlerinizi uzunca bir süre beyaz tutmanıza yardımcı olur. Eğer dişleriniz sararmaya başladıysa bile sorun değil. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamaya başlarsanız dişlerinizin zaman içerisinde beyazladığına şahit olacaksınız. Bunun için en önemli kriter her yemekten sonra muhakkak dişleri fırçalamaktır. Bu sayede ağızdaki bakterilerin dişleri sarartması önlenebilir.

 

2- DİŞ AĞARTMASI

 

Sararmış dişler aynı zamanda insan psikolojisi üzerinde de ciddi etkilere neden olabilmektedir. İnsanlar dişlerinin sarardığını arkadaşlarından veya ailelerinden duydukları zaman çok büyük bir üzüntü duyarlar. Bu üzüntü zamanla psikolojik bunalımlara kadar uzanabilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için ise bir an önce diş beyazlatma tedavisine başlamak gerekir. Evdeki yöntemleri kullanmak yerine daha profesyonel hizmet almak isteyenler diş hekimleri aracılığıyla dişlerini ağartabilirler. Diş ağartması dediğimiz işlem dişlerin ön tabakalarının törpüye benzer bir alet ile temizlenmesi ve ilaçlanması işlemidir. Bunun doktorunuz evde de yapmanızı önerebilir veya dilerseniz doktorunuzun muayenesinde de diş ağartması yaptırabilirsiniz.

 

Bu işlemin bazı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Her şeyden önce dişleriniz bu ağartma işlemi sonucunda beyaz ve parlak hale gelecektir. Burası değişmez bir gerçek fakat bunun dişlerinize az da olsa zararı da bulunmaktadır. Ağartma işlemi dişlerin incelmesine neden olmakta ve sıcak ve soğuğa duyulan hassaslık oranını arttırmaktadır. Aynı zamanda dişler daha kırılganlaşmakta ve dışarıdan gelebilecek herhangi bir darbe sonucunda kırılmaları daha kolay hale gelmektedir. Bu nedenle doktorlar bu yöntemi son çare olarak önerirler.

 

3- KARBONAT YÖNTEMİ İLE DİŞ BEYAZLATMA

 

Dişlerinizi evde doğal şartlar altında beyazlatmak oldukça kolay. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir paket karbonat ve bir adet temiz diş fırçasıdır. Size vereceğimiz bu yöntemi düzenli olarak uygularsanız dişlerinizdeki beyazlamayı kısa süre içinde fark edeceksiniz. İlk olarak yukarıda saydığımız karbonat ve temiz bir diş fırçası satın alıyoruz. Daha sonra karbonattan 1 yemek kaşığı kadar su bardağının içine döküyoruz ve üzerine biraz su ilave ediyoruz. Daha sonra temiz diş fırçamızı karbonatlı suya katıp karıştırıyoruz. Son olarak diş fırçamız ile dişlerimizi adeta normal macun ile fırçalıyormuşçasına fırçalıyoruz. Bu işlemi haftada 1 kez uyguladığınız vakit 2 ay içerisinde kesin sonuç almanız mümkün.

 

4- TAZE MEYVE KULLANARAK DİŞ BEYAZLATMA

 

Meyveler içlerinde barındırdıkları zengin vitamin ve mineraller sayesinde diş sağlığında çok önemli bir etkiye sahiptirler. Aynı zamanda çoğu meyvenin içerisinde malik asit bulunur. Bu asit dişlerin beyazlamasına ve daha güçlü olmasına katkıda bulunur. Meyveler yardımı ile diş beyazlatma yönteminde ihtiyacınız olan şeyler dişler için en faydalı olan meyvelerdir. Bu meyvelerden bazıları şunlardır:

 

*Elma

*Muz

*Üzüm

*Hindistan Cevizi

*Ananas

*Çilek

 

Yukarıda saymış olduğumuz meyveler günlük yaşantınızda size en çok fayda sağlayacak meyvelerdir. Bu meyveler ile diş beyazlatmak için yapmanız gereken bu meyveleri doğrayarak dişlerinize fırça gibi sürmektir. Başka bir yöntem olarak da bu meyveleri rendeleyerek diş fırçanızın üzerine aktarabilirsiniz. Daha sonra diş fırçanız ile bu meyveleri dişlerinize yedirebilirsiniz. Bu yöntem düzenli olarak yapıldığı vakit çok kısa süre içerisinde dişlerde beyazlamalar ortaya çıkmaktadır.

 

5- EV KARIŞIMI DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMİ

Tüm bunları yapmaya vakti olmayanlar için en pratik evde diş beyazlatma yöntemini açıklıyoruz. Bu yönteme uygun hareket ederseniz 1 haftanın sonunda dişleriniz inci gibi parlamaya başlayacak ve siz de sağlıklı gülüşler ile daha mutlu fotoğraflar çektirebileceksiniz. İşte o yöntem. Bu karışımımızda bulunan ana maddeler:

 

*Zeytinyağı

*Limon

*Karbonat

*Elma kabuğu

Yapmanız gereken ilk şey küçük bir çay bardağının içine 1 yemek kaşığı kadar zeytin yağı dökmek ve daha sonra bu zeytinyağının içine bir çay kaşığı kadar karbonat dökmektir. Bu işlemlerin ardından karışımın içine bir parça rendelenmiş elma kabuğu dökebilirsiniz. Son olarak birkaç damla limon sıkarak karışımı tamamlamış oluyoruz. Yapmış olduğumuz bu karışımı tüm dişlerimize uygulayacak şekilde diş fırçamız ile yediriyoruz.

 

Normal diş fırçalama hareketlerinin ardından ağzımı çalkalayarak işlemi sona erdiriyoruz. Bu karışımı 3 günde bir toplamda 2 ay uygularsanız dişleriniz inci gibi bembeyaz hale gelecektir. Tüm bu diş beyazlatma yöntemleri kesin sonuç verir. Bu yöntemlerden size uygun olanı belirtilen sıklıklarda uygulayarak daha sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Dişler şakaya gelmez bu nedenle diş sağlığınızı hiçbir zaman aksatmamaya çaba gösterin. İleride dede veya nine olduğunuz zaman bile sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı