Sağlık

Evde Göbek Eritme Yolları – Hareketleri

Şişmanlık kaderiniz değil sadece bir alışkanlıktır. Göbek, kalça ve bacak kısmında oluşan fazla kilolar günlük hayatınızı etkileyecek boyuta ulaştıysa ve sizi rahatsız ediyorsa ‘’zayıflamak’’ ilk hedefiniz olmalıdır.

Hedeflerinizle sizin aranıza nelerin girdiğini daha iyi görüp anlayabilmek adına bir yemek ve egzersiz günlüğü tutmaya başlamalısınız. Koltuğunuzda yayılıp oturmaktansa spora gitmek ve kalori harcamak sizi mutlu kılacak ve kendinize duyduğunuz güvenin artmasını sağlayacaktır. Fazla yemeğe son vermeli ve karalâhana, kinoa, kefir gibi kilo vermeye yardımcı gıdaları tercih etmelisiniz.

İSTENMEYEN YAĞLARDAN DOĞAL YOLLARLA KURTULMAK

Bir kadın ideal kilosuna ulaştığında kendisini çok daha bakımlı ve güzel hisseder. Cilt ve saç güzelliği kadar bedenin sağlığı da aynı oranda hatta belki daha fazla bir öneme sahiptir.

 

Göbek ve basen bölgesinde oluşan yağlardan doğal yollarla kurtulmanız adına size birtakım öneriler sunuyoruz;

*İşlenmiş gıdalar tercih etmeyin. Bunların yerine lifli bir yapıya sahip olan yulaf, yulaflı kurabiye, tam buğday unundan yapılan ürünleri ve tam taneli tahılları tercih edin.

*Kahvaltılarda reçel, marmelat gibi şekerli gıdalar tüketmek yerine yağsız yoğurt, süt, az yağlı peynir, müsli, kuru üzüm, taze sebze ve meyvelerden bol miktarda tüketin.

*Gün içinde ortalama 1000-1200 kalori tüketmeye çalışın; akşam öğünlerinde ise vücudunuza almış olduğunuz kalori miktarının 300 kaloriyi geçmemesine dikkat edin.

*Asansör yerine merdivenleri kullanarak karın ve bacak bölgenizdeki kasları günlük iş temponuzda çalıştırın. Toplu taşıma araçlarını tercih edin, kısa mesafeler arasındaki ulaşımda yürüyüş yapın. Böylece gün içinde kalori yakım hızınız sürekli yüksek kalsın.

*Peynirli ya da tavuklu salatalar yemeklerde vazgeçilmeziniz olsun. Her öğünde farklı çeşitlilikte besinleri tüketmeye çalışarak metabolizmanızı hızlandırın.

*Peynir; beyne tokluk hissi veren hormonun salgılanmasında oldukça etkin olan bir gıdadır. Kahvaltılarda tüketeceğiniz az yağlı peynirler kilo verme noktasında size yardımcı olacaktır.

*Tabaklarınıza yemekleri servis ederken asla büyük porsiyonlar almayın. Az ve sık yemek sizin yağ yakım sürecindeki altın kuralınız olmalı. TV izleyerek yemek yemeyin, masada oturarak yemek alışkanlığını küçük yaşlardan itibaren çocuklarınıza da aşılayın.

*Alkol tüketimini mümkün olduğunca en aza indirin. Bol su tüketin. Gün içinde 2- 2,5 litre kadar su için, bu durum sizin sindirim sisteminizi düzenli çalıştıracak ve yemeklerle birlikte tüketilen su yiyeceklerin kolay sindirilmesini sağlayacaktır. Böylece hazımsızlık veya şişkinlik problemi yaşamazsınız.

*Stres, depresyon veya sıkıntılı geçen günün ardından akşam yemeğinden sonra yemeye ve atıştırmaya devam ederek şişmanlamaya zemin hazırlayan tehlikeli davranışları yapmaktan kaçının.

DÖNÜŞÜMÜ BAŞLATMAYA HAZIR OLUN

 

Beslenme kadar düzenli bir egzersiz programı da sağlıklı, fit ve dinç bir hayatının kapısını açan bir anahtar görevindedir.

 

Evinizde birkaç saatinizi ayırarak yapacağınız egzersizlerle kısa sürede göbek, kalça ve bacak bölgenizde oluşan fazla yağlardan kurtulabilirsiniz. İşte sıkılaşma serileri;

 

*Göbek bölgesi ve bacakları çalıştıran hareket; her iki elinize de ağırlığınızla doğru orantılı iki adet dambıl alın. Bir sandalye, tabure ya da destek alabileceğiniz bir ünite üzerine oturun. Avuç içleriniz yukarı baksın ve her iki dirseğinizi de 90 derece kadar bükün. Kollar yanlarda dursun, dengenizi sağ bacağınız üzerine verin ve yavaşça kalkarak tek ayak üzerinde durun. Oturma şekline geri dönerken, kollarınızdaki ağırlıkları omuzlarınıza doğru kaldırın. Bu hareketi her iki bacağınız için 15 set şeklinde uygulayın. Birkaç hafta içinde göbek bölgenizin erimeye ve bacaklarınızın incelmeye başladığını hissedeceksiniz.

 

*Karın kaslarınız belirginleşsin; köpek pozisyonunu alın. Dambıl sağ elinizde ve sağ avuç içiniz geriye bakacak şekilde uzanın. Bükük haldeki sol dizinizi göğsünüze doğru çekerken aynı anda sağ dirseğinizi de yana doğru açın. Ağırlığı yere doğru getirirken sol bacağınızı geriye doğru çekin. Tekrar ilk pozisyona geri dönün. Hareketi her iki bacağınız için 15 set şeklinde yapın. Göbek bölgenizdeki yağları eriterek, karın kaslarınızı ortaya çıkarın.

 

*Hedef göbek inceltme; her iki elinizde de vücut tipinize uygun ağırlıklar varken yere sırt üstü uzanın. Bu pozisyonda kaval kemikleriniz yere paralel olsun. Kollarınızı yana doğru açın ve avuç içleriniz yukarı doğru bakarken kollarınızı karnınıza doğru hafifçe bükün. Ağırlıkları sağ kalçanıza doğru çekerken kafanızı ve omuzlarınızı aynı anda yerden kaldırın. Tüm hareketlerin ardından başlangıç şeklinize geri dönün. Her iki tarafınız içinde hareketi 2 set 12 kez biçiminde tekrarlayın. Karın bölgesinde oluşan fazlalıklara ‘’elveda’’ deyin.

 

Mevcut egzersiz programını ilk üç hafta düzenli olarak uyguladıktan sonra kendinize bir içgüdü testi yapın. Başarı elde ettiğinizi gördükçe diyet ve egzersiz programına devam etme isteğiniz artacaktır. Bel ölçünüzü ve kilonuzu yazın. Bedeninizde çok fazla değişiklik olmaması sizi asla pes ettirmesin. Aynı hırs ve inançla programı uygulamaya devam edin.

 

İstek ve inancı arttırmak bu işin kilit noktalarıdır. Egzersiz yapmanın size bedensel ya da ruhsal olarak sağladığı yararları bir kâğıda günlük olarak not edin. Bu durum size enerji vererek mutluluk hormonları salgılamaya sebep olacak ve aynı oranda uykunuzun kalitesini arttıracaktır. Egzersiz programına neden başladığınızı ve bu işi neden sevdiğinizi de kendinize sık sık hatırlatın. Bu içsel faydalar incelme noktasında size son derece yardımcı olacaktır.

 

İncelmeyi sık sık düşünün. Bir metre alın ve kaç kilo kaç santim incelme olduğunu önce hayal edin, tahmin ettiğiniz rakamları bir kenara yazın. Sonra da metre ile yaptığınız ölçüm sonuçlarını not edin. Gün aşırı tartılın, bu kilo vermeyi başarmak için kanıtlanmış bir isteklendirme yöntemidir.

 

Sporun yanı sıra incelmeye yardımcı olacak badem, kinoa, nohut, ıspanak, somon, armut ve yumurta gibi ek gıdaları mutfağınızdan eksik etmeyin. Aynada incelen göbeğinizi gördükçe kendinizi her gün yeniden tazeleyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı