Kadın

Evde Basen Eritme Yöntemleri – Hareketleri

Yaz ayları gelmeden incecik bir bedene ulaşmak için şimdiden düzenli bir beslenme programı çıkarmak ve gün aşırı egzersizler yapmak şart. Basenleri sıkılaştırmak, göbeği eritmek, fazla kilolardan kurtularak hem sağlıklı hem de fit bir bedene kavuşmak hayal değil! Kendinize inanın ve geç kalmadan harekete geçin.

EGZERSİZ PROGRAMI İLE BASENLERİ SIKILAŞTIRALIM

10-15 dakikalık kısa antrenmanlar ile kim fit bir bedene sahip olmak istemez ki? Sizler için hazırladığımız egzersiz programı ile bölgesel kilolarınızdan kurtulun, incecik ve sıkı basenlere kavuşun. Kendinize olan güveninizi tazeleyin ve dikkatli bakışları üzerinizde toplayın.

İşte sizler için hazırladığımız 10 dakikalık bölgesel incelmeye yönelik egzersiz programı:

 

1) Kalça Kaldırma Hareketi:

 

-Tüm bedensel ağırlığınızı sağ ve sol kolunuza vererek dengeyi sağlayın.

-Sağ elinizi yukarı doğru kaldırarak sol omzunuza dokunun.

-İkinci pozisyonda; sağ ayak bileğinizi, sol ayak bileğinizin üzerine çapraz şekilde uzatın.

-Vücudunuzu ve sağ dizinizi mümkün olduğunca yukarı doğru kaldırın.

-Kalçaları dikleştirmeye yönelik bu hareketi her iki bacağınız için 25-30 tekrar şeklinde uygulayın. İki bacak arasında birkaç dakika nefes molası verin.

 

2) Dizleri Kaldırma Hareketi:

 

– Elleriniz ve dizleriniz yerde olacak şekilde uzanın.

-Sağ bacağınız ve sol kolunuzu aynı yönde kullanarak dengenizi sağlayın.

-Sağ ayağınızı sol ayağınızın üzerine serbest bir şekilde koyarak sağ dizinizi hafifçe yerden kaldırın.

-Ayak hareketini yaparken aynı anda sağ kolunuzu yerden kaldırarak yana doğru uzatın.

-İkinci pozisyonda; sol bacağınızı kaldırın ve geriye doğru itin.

-Hareketleri her iki bacak için 2 set 15 tekrar şeklinde yapabilirsiniz.

 

3) Geriye Tekme Hareketi:

 

-Ellerinizin ve dizleriniz üzerine ağırlığınızı vererek basen eritmeye yönelik bu harekete başlayın.

-Sol dizinizi karnınıza doğru çektiğiniz sırada sağ ayağınızı yana doğru tam pozisyon şeklinde açarak uzatın.

-Sol el bileğinizden destek alıp karın ve basen bölgesini sıkarak yukarı doğru kalkın.

-İkinci pozisyonda; sol bacağınızı kaldırarak geriye doğru oldukça gergin bir şekilde uzatın, bu sırada ayak bileklerinizin yüz tarafı yere doğru dönük olsun.

-Her iki pozisyon için de hareketi 30 tekrar şeklinde yapabilirsiniz.

 

4) Yükselme Hareketi ve Basen İnceltici Saldırı Hamlesi:

-Koşu pozisyonu alarak harekete başlayın.

-Sağ diziniz yerde sol diziniz ise yukarıda olsun.

-İkinci pozisyonda; sağ bacağınız üzerinde basen ve karnınız sıkı, tüm bedeniniz gergin bir şekilde yükselin. Dengenizi korumak adına her iki elinizde yere sağlam bassın. Bu sırada sol bacağınızı yukarı doğru 90 derecelik bir açı ile yine gergin bir şekilde kaldırın.

-Hareketi her iki bacağınız için de 2 dakikalık molalarla 30 tekrar şeklinde uygulayın.

Egzersiz programında yapılan hareketleri uygularken tüm kaslarınızı çalıştırmaya dikkat edin, bu konuda kaslarınızın yanması size ipucu verecektir. Programa sadık kaldığınız ve düzenli bir şekilde yaptığınız sürece basenleri sıkılaştırır, karın kaslarınızı ortaya çıkarır, göbek bölgenizde de gözle görülür bir incelme yakalayabilirsiniz.

BÖLGESEL İNCELMENİN GİZLİ SIRLARI

 

Zayıflamak, daha ince ve dikkat çekici bir bedene kavuşmak adına; spor salonlarına, zayıflama kamplarına milyonlarca para harcamayın. Huzurlu ve mutlu yuvanızda gün içinde sadece birkaç saatinizi ayırarak hem incelin hem de paranız ve zamanınız cebinizde kalsın.

 

Evinizde rahatlıkla uygulayabileceğiniz kilo vermeye ve bölgesel incelmeye yardımcı önemli ipuçlarını maddeler altında toplayarak, uzman yorumlarıyla sizlere sunuyoruz:

 

*Makarna, pirinç, patates cipsi gibi karbonhidratlar ya da işlenmiş paket gıdalar tüketiyorsanız bunların yanında alkol almayın.

 

*Sabah kahvaltılarında az yağlı peynir ya da yarım yağlı yoğurt içerisine doğranmış çilek, frambuaz gibi doğal meyveler vazgeçilmeziniz olsun.

 

*Alışkanlıklarınızı yavaş yavaş terk edin ve bu konuda kendinizi telkin edin. Cips, ketçap, mayonez, çikolata gibi abur cuburlar karşısında kendinizi telkin ettikçe önceleri 5-6 tane zaman içinde birkaç tane yiyecek duruma geçersiniz ve sonunda tüm işlenmiş gıdaları hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

 

*Yağ yakmak incelmenin en büyük göstergesidir. Sağlıklı beslenmek tam da bu noktada bedeninizin yağ yakmasına yardımcı olur.

 

-Gün içinde çok sık karbonhidrat tüketmeye alışmış olan vücudunuz alarm verir, kan şekeriniz aniden yükselir veya aniden düşer. Bu durum da sık sık acıkmanıza neden olur.

-Karbonhidratları yağ ile birleştirerek aldığınızda ise bu durum kan şekerini sabitler ve sizi daha uzun süre tok tutar.

-Yağ; vücudun ihtiyacı olan ısı birikimini sağlar ve metabolizmayı hızlandırır. Günlük kalori ihtiyacının %30 kadarını zeytinyağı, avokado yağı ya da somon balığı gibi doğal ürünlere ayırın.

 

*Kefir, kinoa pirinci ve karalahana kilo verme konusunda önemli yardımcılardır.

-Karalahana içindeki yüksek su oranı size tokluk hissi verir. Bu mucizevi bitki aynı zamanda içerdiği maddeler aracılığıyla karaciğerin vücuttaki istenmeyen toksinlerden kurtulmasını sağlar.

 

-Karalahanayı çorba yaparak, salata şeklinde ya da ızgaraların yanında haşlanmış bir garnitür olarak tüketebilirsiniz.

-Kefir; vücuttaki şişkinliği azaltır; kinoa ise metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını kolaylaştırır.

 

*Egzersizleri hayatınızın olmazsa olmazları haline getirin. Spor yaptıkça daha güçlü bir bedene sahip olursunuz. Güçlü bir bedene sahip olmak ise; koşarken ya da yürürken karın kaslarınızı, basen bölgenizi ve tüm vücut kaslarınızı aynı denge içinde çalıştırır.

 

-Spor yapmak sadece bedensel gücü arttırmaz aynı zamanda kişinin hafızasını da güçlendirir.

-Sporu bir hayat tarzı haline getirmezseniz ani koşular sırasında bedeniniz güçsüz kalır, bacak kaslarınızdaki enerji aniden tükenir. Bu durumda bedeniniz diğer vücut kaslarınızdan destek alarak dengesini yeniden bulmaya çalışır. Ancak bu denge bulma süreci beklenmeyen bir şekilde kas ve doku zedelenmelerine hatta kas yırtılmalarına bile sebep olabilir.

-Egzersizleri tüm haftaya yaymalısınız. Sağlıklı ve fit bir beden için haftada en az 2 ya da 3 kez spor yapmak şart.

 

Hadi, şimdi bir yerden başlayın. Dengeli bir beslenme ve egzersiz programı ile bölgesel olarak incelin ve ardından küçük masajlarla bedeninizi şımartın.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı