Sağlık

Evde Bacak İnceltme Hareketleri – Yöntemleri

Hayata karşı savaşmaktan yorulduysanız artık onunla barışıp, dost olma zamanı geldi. Kalori hesaplamaları yapmak, kendinizi besinleri ölçerken bulmak yaşamın tadını çıkarmaktan sizi alıkoyar. Tüm bunları bir kenara bırakın; düzenli egzersiz ve beslenme programlarıyla kendinizi daha dinç, sağlıklı ve genç hissedin.

Vücut sıkılaştırıcı egzersizler kısa sürede forma girmenizi sağlayacaktır. Size düşen evde birkaç saatinizi ayırarak bir egzersiz programı hazırlamak. Sonrası mı? Sonrasında ulaştığınız bedeni aynalarda seyrederek keyfini çıkartın.

BÖLGESEL ÇALIŞMALARLA FİT BİR BEDENE KAVUŞMAK HAYAL DEĞİL

Kaliteli bir yaşam için harekete geçtiğinizde yüzünüze tatlı bir gülümseme kondurdunuz demektir. Yapılan araştırmalara göre dünya sağlık giderlerinin büyük bir çoğunluğunun obezite ve kanser ile savaşa ayrıldığı tespit edilmiştir. Bu kötü gidişatın temelinde de düzensiz beslenme ve egzersiz yapılmayan bir hayat yatmaktadır.

Doğru beslenme ve egzersiz programları ile hem kısa sürede kilo verebilir hem de bacak, karın, kalça gibi sizi rahatsız eden bölgelerde incelme sağlayabilirsiniz.

Bölgesel inceltme hareketleri;

 

*Hedef bölge; kalça ve bacaklar: Bu hareketi yapmak için ayakta durmanız gerekmektedir. Ayağa kalkın ve kollarınızı iki yana açın. Kalçadan destek alın, sağ ayağınızı bir adım öne atın ve kollarınız baş hizasında olacak şekilde öne doğru eğilin. Sol bacağınız yere paralel şekilde gergin olsun. Bu pozisyonda gergin bir şekilde 20-25 saniye kadar bekleyin. Sonrasında aynı hareketi diğer bacağınız için uygulayın.

*Hedef bölge; kalça ve ön bacak: Ayakta durun ve kollarınızı yana doğru açın. Parmak ucunuzda squat pozisyonuna geçerek her iki kolunuzu da karşıya gergin bir şekilde uzatın. 30 saniye kadar bekletin ve tekrar başlangıç pozisyonuna dönün.

*Hedef bölge; omuz, kalça ve bacaklar: Bacaklarınızı aralarında birkaç adım olacak şekilde açın. Sağ bacağınız 90 derece, sol bacağınız da 45 derece açık şekilde olsun. Ağırlığınızı sağ bacağınızın üstüne verin ardından sağ elinizle sağ bacağınızı yakalayın. Sol kolunuz bu esnada tavana bakacak şekilde olsun. Bu pozisyonda 25 saniye kadar bekleyin, ardından aynı hareketi diğer bacağınız için uygulayın.

 

*Hedef bölge; sırt, kalça ve bacaklar: Her iki kolunuzu yanlara doğru açın. Avuç içleri yukarı bakacak şekilde bacaklarınız gergin yüzüstü yatın. Kalça ve bacaklarınızı sıkıştıracak şekilde göğsünüzü ve kollarınızı yerden kaldırın. Bu pozisyonda 20 saniye kadar bekleyin, sonra tekrar başlangıç pozisyonuna dönün.

*Hedef bölge; iç ve dış bacaklar: Ayakta durun ve ayaklarınızı bir ayak boyu uzunluğunda açın. Her iki elinize de mevcut kilonuza uygun iki adet dambıl alın. Avuç içleri birbirine baksın. Dirseklerinizi göğüs hizasında bükün. Çömelerek squat pozisyonuna geçin. Önce sağ elinizi gövdenizden dimdik yumruk atar gibi ileriye uzatın. Sağ elinizi çekin, aynı işlemi diğer eliniz için uygulayın. Kollarınızı sırayla değiştirerek 3 set şeklinde 20 defa aynı hareketi uygulayın.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm hareketler, birkaç ay içerisinde istediğiniz bedene kavuşma ve bacaklarınızı inceltme noktasında doğru beslenme programlarıyla birlikte sizlere yardımcı olacaktır.

 

DOĞRU BESLENME PROGRAMI İLE HAYATINIZDA FARK YARATIN

 

Hayal edilen vücut ölçülerine ve incecik bacaklara kavuşma noktasında düzenli egzersiz yapmak kadar doğru beslenmek de son derece önemlidir.

 

Kuş kadar yemek değil asıl mesele kilo vermeye yardımcı olan gıdalarla leziz ve doyurucu bir diyet programına sahip olmaktır.

 

Beden üzerinde inceltici etkiye sahip olan gıdalar;

 

*Armut; bel ve bacak bölgesinde oluşan yağları azaltma noktasında mucizevî gıdaların başında lifli yapısı nedeniyle armut gelmektedir. Kilo verme söz konusu olduğunda yulaflı kurabiyeden çok daha yararlı olan armut, günde 3 kez tüketildiğinde insan vücudunda yağ yakıcı özelliğini devreye sokmaktadır.

 

*Kinoa pirinci; içerisindeki düşük karbonhidrat ve protein miktarı sayesinde kinoa metabolizmayı hızlandırıcı bir niteliğe sahip olup zayıflama konusunda da kadınlara yardımcı olmaktadır. Kinoa; kişinin kan şekerini dengeler, açlık nöbetlerinin sona ermesine yardımcı olur.

 

*Somon; tam bir omega kaynağıdır. Bedensel ve ruhsal sağlığınızı iyileştirme noktasında size yardımcı olur. İştahınızı kapatır, ayrıca vücudunuzdaki yağları depolamak yerine yakarak bacak ve kalça bölgenizi inceltmek için size destek sağlar.

 

*Ispanak; bir tutam ıspanak sadece 78 kalori olup özellikle haşlanmış bir şekilde salata olarak tüketildiğinde yağ yakıcı niteliğini devreye sokmaktadır.

 

*Yumurta; bir protein deposu olan yumurta aynı zamanda kahvaltılarda düzenli olarak tüketildiğine yağ yakıcı ve bedeni inceltici bir özelliğe sahip olup kan şekerinizi dengelemektedir.

 

Egzersizler esnasında kaslarınızın ağrıdığını hissetmek sizlere acı değil tam tersi mutluluk vermelidir. Çünkü bu durum metabolizmanızın daha hızlı çalıştığınızı, vücudunuzun yağ yakıp, bölgesel olarak incelmeye başladığını göstermektedir.

 

Kendi hayatınızın koçu olun. Spor yapma ve sağlıklı beslenme konusunda kendinizi sürekli olarak cesaretlendirin. Egzersiz yaparak incelmeyi sadece doktorunuz böyle söylediği için değil, gerçekten istediğiniz için yapmalısınız. Egzersiz programını mutlaka önceden belirlemelisiniz. Haftada 4 kez spora gideceğim ya da her akşam yürüyüş yapacağım şeklinde bir çalışma takvimi yaratmalısınız.

 

Kilo vermek yerine daha çok egzersiz yapmayı hedeflediğinizde, bu sizin kolesterolünüzü ve kan şekerinizi düşürmenize yardımcı olacak aynı zamanda da sizi daha güçlü, daha dinç, daha sağlıklı dolayısıyla daha mutlu kılacaktır.

 

Bu sebeple egzersizlerinizi mutlaka profesyonel yardım alarak yapmalısınız. Spordan iki saat evvel karbonhidrat ağırlıklı beslenmenizde de fayda olacaktır. Bu tip bir beslenme şekli; spor sırasında enerjinizi çabuk kullanmanıza ve egzersiz boyunca enerjik kalmanıza yöneliktir.

 

Bacak inceltmeye yönelik egzersizler yaparken mutlaka azar azar su için ve spor sonrası vücut dengenizi korumak adına doğal maden suları tüketin. Hem istediğiniz inceliğe kavuşun hem de sağlıklı bir hayatın kapılarını aralayın.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı