Finans

En İyi Yatırımcı Kitapları

Kitaplar, her zaman insanların yaşamlarına yön veren ve yaşamlarının her alanında başarıya ulaşabilmelerine yardımcı olan araçlardan birisidir. Günümüz modern yüzyıl dünyasında kitaplar edebi yönlerinin dışında eğitici ve yönlendirici etkileri ile dikkat çekiyor. Özellikle de kişisel gelişim üzerine odaklı olan ya da sektörel nitelikli odakları bulunan kitaplar, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’ de de son derece yoğun şekilde ilgi görüyor. Misal olarak bir sektörde başarıya ulaşmış bir kişi tarafından kendinden sonrakiler için yollarının sonunda başarıya ulaşabilmeleri için kendi başarı ve deneyimlerine ilişkin kitaplar kaleme alabiliyor. Bu tip kitaplar günümüz modern yüzyıl dünyasında son derece yüksek okuyucu kitlelerine ulaşıyor. Bu tip kitap türlerinden birisi olan yatırımcı kitapları da Türkiye’ de genç ve yeni yatırımcıların, yatırım dünyasında başarıya ulaşabilmelerinin önünü açıyor. İşte bu noktada da yatırım kariyerinizde her zaman yüksek başarıları yakalayabilmenize yardımcı olacak kitaplardan oluşan en iyi yatırımcı kitapları listesi hazırladık.

En iyi yatırımcı kitapları listemizde yatırım ve finans sektörüne ilişkin olarak akademik araştırmaları baz alan çalışmaların haricinde aynı zamanda da sektörel olarak başarıyı yakalamış olan kişilerin hayat hikayeleri, başarıya ulaşmaları noktasında karşılaştıkları gibi konuları kapsayan farklı kitaplar bulunuyor. Her yatırımcının kesinlikle okuması gereken kitaplar şeklinde belirtilen kitaplardan oluşan listemizde yer alan kitaplar genel bir sıralamadadır. Kesinlikle başarı ya da kalite kıstasına göre bir sıralamada değildir.

Şirket Amerika İçin Dersler (Warren Buffet)

1997 basımı kitap modern zamanların en başarılı yatırımcısı olarak kabul edilen Warren Buffet imzası taşıyor ve içeriğiyle en iyi yatırımcı kitapları listemizde kendisine yer buluyor. Şirket yönetimi, yatırım, finans, genel hisseler, birleşmeler, muhasebe, satın alımlar ve vergi meseleleri gibi son derece geniş bir yaklaşımda finans sistemi yer alıyor.

Zengin Baba, Yoksul Baba (Robert Kiyosaki)

2000 tarihli basımı olan Zengin Baba, Yoksul Baba kitabı, yatırım dünyasında yer almayı hedeflemekte olan her genç için en klasik yatırım kapsamında yer alıyor. Özellikle de finansal okur yazarlığın değer ve önemini ortaya koyma hedefi taşımakta olan kitap, en iyi yatırımcı kitapları listemizde kendisine yer buluyor.

Akıllı Yatırımcı (Benjamin Graham)

1949 yılında basılan Akıllı Yatırımcı isimli kitap en iyi yatırımcı kitapları listemizde kendisine yer bulan kitap, en iyi yatırımcı kitaplarından birisini yazdığı gibi yatırım dünyasının efsanelerinden birisi olan Warren Buffet tarafından da yatırım dünyasının en kaliteli ve en başarılı kitaplarından birisi olarak gösteriliyor. Kitap genelinde borsa tarihine bakılıyor ve hisseye temel analiz yapma konularında okuyucuya önemli bilgiler aktarılıyor. Pozitif ve savunmacı yaklaşımlarında dahil olduğu farklı cephelerden yelpazenin nasıl yönlendirilebileceğine ilişkin tartışmalar oluşturuyor ve kendi savunduğu noktaları aktarıyor.

Borsayı Yemek (Peter Lynch)

1994 basımı kitap, 20.yüzyıl dünyasının en başarılı hisse senedi yatırımcıları arasında gösterilen ve koruma fonu yöneticilerinden birisi konumunda bulunan Peter Lynch tarafından kaleme alınmıştır. En iyi yatırımcı kitapları listemizde kendisine yer bulan kitap özellikle de okuyucuların hisse alım ve satım işlemleri gerçekleştirmesi noktasında karar sürecini çok daha objektif bir şekilde değerlendirebilme imkanına sahip olması konusunda önerilerde bulunuyor.

Düşün ve Zengin Ol (Napoleon Hill)

ABD’de bir tarihe damga vuran Büyük Buhran döneminde kaleme alınmış olan kitap, 1937 basımından beri bugüne dek 30 milyonluk satış rakamını geçmeyi başarmıştır. En iyi yatırımcı kitapları listemizde kendisine yer bulan Düşün ve Zengin Ol kitabının yazarı Hill, özellikle de o dönemde zengin insanlar ile mevcut olan bağlantılarının üzerine inşa ettiği kapsamlı araştırmaları ile dikkat çekmektedir. Kitapta özellikle başarı ve bolluk psikolojisine odaklı çok önemli fikirler ortaya koyuyor. Şok etme potansiyeline bağlı son derece keyifli ve aynı zamanda da negatif kültürün etkisini hissetmekte olan modern yüzyıl dünyasının koşullarını da son derece etkili bir şekilde yansıtabilme potansiyeli taşıyan bir kitap konumunda bulunuyor. Bu neden ile de günümüzde mutlaka yatırım alanında yer almak isteyenler tarafından okunması gereken bir kitaptır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı