Eğitim

En İyi Türk Üniversiteleri (Dünyanın En İyi Üniversiteleri Arasındaki Türk Üniversiteler)

Eğitim, bir toplumun en önemli gelişim kaynaklarından birisini oluşturmaktadır. Dünyanın her yerinde her toplum tarafından toplumun gelişimi ve ileriye taşınması noktasında iyi bir eğitim temelinin oluşturulması gayesi bulunuyor. Son derece gelişmiş bir yapıya sahip olan eğitim yapısı sayesinde toplumun gelişimin çok daha etkin bir şekilde sürdürülmesi ve tabii ki çok daha ileri seviyelere ulaşabilmesi için iyi bir eğitim verilmesi gerekiyor. Her dönemde en fazla tartışılan konulardan birisi olan Türkiye’ deki eğitim sistemi ve eğitim kurumları özellikle de üniversite düzeyinde önemli başarılara imza atıyor. Her ne kadar Türkiye’ nin gelişmiş durumu hem de tarihiyle şu an için iyiden çok uzak bir noktada bulunan Türk üniversiteleri, bazı alanlardaki başarıları ile de kendisini kanıtlıyor.

Her yıl dünya genelinde lisans düzeyi eğitim hizmetleri sunmakta olan üniversitelerden oluşan bir değerlendirmeyle birlikte dünyanın en iyi ve en kaliteli hizmet vermekte olan en iyi üniversiteleri belirleniyor. Bu şekilde çok daha gelişmiş ve çok daha kaliteli bir hizmet yapısının oluşturulması noktasında üniversiteler arasında uluslararası düzeyde bir rekabetin oluşturulması sağlanabiliyor. Bu kapsamda da Türkiye’ de eğitim vermekte olan kaliteli üniversitelerde bu listelerde kendisine yer buluyor. Her ne kadar çok yüksek sıralamalarda yer bulamasa da günümüzde Türk üniversiteleri dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında ilk 500 ya da 1000 içerisinde dönem dönem kendisine yer buluyor.

Hacettepe Üniversitesi

1967 yılında kurulan ve Ankara’ da faaliyet gösteren Hacettepe Üniversitesi en iyi Türk üniversiteleri arasında kendisine yer bulmaktadır. Özellikle de tıp alanındaki eğitim düzeyi ile dünyanın sayılı üniversiteleri arasında kendisine yer buluyor.

İstanbul Üniversitesi

Türkiye’ nin en köklü ve en eski üniversitesi konumunda bulunan İstanbul Üniversitesi’nin modern eğitim yapısı dahilinde 1933 yılında ilk eğitim hizmetine başladı. Osmanlı İmparatorluğu döneminden gelen Darülfünun’ un devamı olarka faaliyet göstermekte olan İstanbul Üniversitesi pek çok farklı branşta en fazla başarı yakalamış ve dünyanın sayılı eğitim hizmetlerinden birisini sunan üniversite konumunda bulunuyor.

Boğaziçi Üniversitesi

1863 yılında Cyrus Hamlin ve Christoper Robert tarafından ‘Rober Koleji’ ismi ile kurulmuş olan eğitim kurumu Türkiye’ de Cumhuriyet tarihi ile birlikte Boğaziçi Üniversitesi olarak lisans düzeyinde eğitim hizmetleri sunmaya başladı. Türkiye’ nin sayılı ve kaliteli üniversiteleri arasında kendisine yer bulan Boğaziçi Üniversitesi her dönemde dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gerilerde kalsa da illa ki kendisine yer buluyor. Özellikle de sayısal alanlardaki başarısıyla adından sıkça söz ettiren Boğaziçi Üniversitesi Türkiye’ nin en saygın üniversiteleri arasında yer alıyor ve son derece kaliteli bir lisans eğitimi sunuyor.

Marmara Üniversitesi

1883 yılında başlayan yolcuğu 1982 yılında Marmara Üniversitesi adı ile eğitim hizmetlerinin sunulmaya başlanması ile günümüzde de Türkiye’ de lisans düzeyinde eğitim veren en önemli ve en saygın eğitim kurumlarından birisi konumunda bulunuyor. Son derece geniş ve büyük kampüsleri ile çok sayıdaki alan ve branşta dünya standartlarına uygun bir eğitim hizmeti sunulmakta olunan Marmara Üniversitesi en iyi Türk üniversiteleri arasında kendisine yer buluyor.

Ankara Üniversitesi

1946 yılında faaliyet geçirilen Ankara Üniversitesi de Türkiye’ nin en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor. Dünya genelinde de en iyi Türk üniversiteleri arasında gösterilen Ankara Üniversitesi her yıl yapılan incelemelerde dünyanın en iyi üniversiteleri arasında kendisine yer buluyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

Türkiye’ nin özellikle teknik birimler alanındaki en başarılı ve en kaliteli eğitimini sunan lisans düzeyi eğitim kurumu olan İstanbul Teknik Üniversitesi de dünyanın en iyi Türk üniversiteleri arasında kendisine yer bulmaktadır. Bu neden ile de her eğitim öğretim dönemi başında üniversite adayları tarafından en fazla tercih edilen üniversiteler arasında kendisine yer buluyor. Son derece geniş eğitim ağı ile Türkiye’ deki teknik alanlardaki hizmetler için önemli isimlerin yetiştirilmesini sağlamıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı