Müzik ve Sanat

En İyi Türk Dizi Karakterleri

Türk dizileri 2000’ li yıllarda yakaladığı çıkış ivmesi ile birlikte çok yüksek izlenme oranlarını yakalamayı başarırken, büyük bir hızla dünyaya da açılmaya başladı. Dünya genelinde pek çok farklı Türk dizisi, farklı ülkelerde yüksek izlenme oranlarını yakalıyor ve hatta büyük bir fenomen haline geliyor. Balkan ülkelerinden, Uzakdoğu’ ya, Avrupa’ dan, Güney Amerika’ ya ve hatta Kuzey Amerika’ya ve tabii ki Arap ülkelerine kadar dünya genelinde farklı dizilerle farklı ülkelerde yer bulan Türk televizyon dizileri birbirinden popüler karakterleri ile de dikkat çekiyor. Bazı yapımlarda bazen başrol bazen de yan karakterlerden birisi esprileri, kötülüğü ya da daha farklı bir detayı ile dizinin önüne geçebiliyor ve izleyici tarafından fazlasıyla benimsenebiliyor. İşte bu tip çok sayıda örneğin mevcut olduğu Türk televizyon dizilerinde yer alan en iyi Türk dizi karakterleri listesi hazırladık.

Çok sevilen ya da nefret boyutuna ulaşılan kin duyulan karakterlerin dahi yer aldığı en iyi Türk dizi karakterleri listemiz ile Türk dizi tarihine de yakından bir bakış atabilirsiniz.

Ramiz Karaeski (Ezel Dizisi)

Türk sinemasının ve Türk televizyonlarının ve Türk tiyatrolarının usta ve emektar oyuncularından rahmetli Tuncer Kurtiz, her karakteri ile değer katmıştı. Pek çok sinema filminde ve televizyon dizisinde rol alan usta oyuncu son olarak Muhteşem Yüzyıl dizisindeki ‘Ebu Suud’ karakteri ile gündeme gelmiş olsa da tüm Türkiye’ de ve hatta Arap dünyasında Tuncel Kurtiz, izlenme rekorları kırdığı ülkelerde Ramiz dayı karakteri ile büyük bir izlenme oranı yakaladı. Tuncel Kurtiz’ in canlandırdığı Ramiz Kareski karakteri yani Nam-ı diğer Dayı karakteri çok sevildi. Kitaplarla arası çok iyi olan, insanların zaaflarını çok kolay tespit edebilen ve her zaman kuralına göre hareket eden bir adamdır.Her zaman kazanma arzusu nedeni ile hayatı mücadeleyle geçmiştir. Özellikle yaptığı konuşmaları, anlattı hatıratlar ve hikayeler kıssadan hisse niteliği taşıyan ve sadece birkaç kelimede büyük bir kitap ağırlığı taşıyabilen söylemlerde bulunan bir karakter olarak öne çıkıyor.

Behzat Ç. (Behzat Ç. Dizisi)

Ankara’ da bir başkomiser olarak görev yapan son derece sıra dışı bir memur olan Behzat Ç. Görevli olduğu cinayet büroda her zaman özgün bakış açısının dışında fazlasıyla agresif, küfürbaz ve huysuz bir karakter olarak izleyicilerin beğenisini toplamayı başardı. 2 kere evlenen karakter, kızını da kaybetmiş olmanın karakterindeki yansımasını çok iyi yansıtmasıyla Erdal Beşikçoğlu da en iyi Türk dizi karakterleri listemizde yer alıyor.

Burhan Altıntop (Avrupa Yakası Dizisi)

En unutulmaz Türk komedi türündeki dizilerden birisi olan Avrupa Yakası, Gülse Birsel’ in yaratıcılığında uzun yıllar evlere konuk oldu. Pek çok karakterin yer aldığı, bazılarının konuk oyuncu olarak katıldığı çok renkli bir hikayeye sahip olan Avrupa Yakası’ nın unutulmaz karakterlerinden birisi olarak en iyi Türk dizi karakterleri listemizde yer bulan Burhan Altıntop da öne çıkıyor. Engin Günaydın’ ın son derece başarılı oyunculuğuyla fark yarattığı Burhan Altıntop, Tokat’ ın bağrından gelen ve kendisini iyi şekilde yetiştirerek, bir gazetede müdürlük yapmaya başlayan Altıntop, kendisini Nişantaşı çocuğu olarak tanıtıyor. Maharetli elleri, fevri hareketleri ve kendini beğenmişliğine ek olarak sadece kendisini düşünmesiyle öne çıkıyor.

İsmail Abi (Leyla ile Mecnun Dizisi)

Türk absürt komedi türünün en iyi örneklerinden birisi olan Leyla Mecnun, uzun soluklu serüveninde tüm karakterleriyle seyircinin gönlünde taht kurmayı başardı. Mecnun, Hırsız Yavuz’u, Erdal Bakkal’ ı, İskender Baba’sı, Aksakallı ve Azsakallı dedeleri ile birbirinden özel karakterlerin olduğu Leyla Mecnun, son derece duygusal ve özel etkisi ile İsmail Abi’ si çok farklı bir yere sahiptir. Zaten en iyi Türk dizi karakterleri listemizde de İsmail Abi  yer alıyor. Kireçburnu sahilinde denizin dibinde sürekli denize el sallayan ve bir gün gelecek gemiyi bekleyen İsmail Abi, her zaman iyi niyetli, kötü düşünmeyen, her insanı seven, hayattan herhangi bir beklentisi olmayan ve Mecnun çok yakın dostudur. Ayrıca sürekli SSK’ lı, yol ve yemeğin karşılandığı iş arayan, bulduğunda çok kısa tutunarak, ayrılmak durumunda kalan ancak bunu umursamayan çok duygusal yönlü bir karakter olan İsmail Abi’ yi Serkan Keskin canlandırıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı