Televizyon

En İyi Tarihi Diziler

Tarih, insanoğlunun geleceğine bakabilmesi ve geleceğini şekillendirebilmesi için en sağlam adımlarını atmasını sağlayacak en önemli olgudur. Tarih boyunca birbirinden farklı medeniyetler kuran ve bugün gelinen noktaya ulaşırken birbirinden farklı dönemleri geride bırakmış insanoğlunu anlayabilmek açısından çok önemlidir. Ancak pek çok kişi tarihe pek fazla önem göstermiyor ya da tarihi konular pek fazla ilgisini çekmiyor. İşte bu noktada devreye görsel sanatlar giriyor. Özellikle de sinema ve televizyon 20.yüzyıldan bu yana çekilen birbirinden başarılı yapımları ile insanların tarihe olan merakını tatmin ediyor, tarihle ilgisi olmayan insanlara da hem tarihi anlatıyor hem de son derece etkileyici bir dizi ve film deneyimi sunuyor. Bu neden ile de son yıllarda çekilen tarihi diziler tüm dünya genelinde izleyicinin son derece yoğun şekilde ilgisini çekiyor. Özellikle de gelişen teknoloji ile birlikte tarihi dizilerde çekildiği dönemin dokusunu ve atmosferini çok başarılı bir şekilde izleyiciye aktarabilmeyi başarıyor. Bu durumda yapımların kalitesinin çok üst seviyeye çıkmasını sağlıyor. İşte bu noktada son dönemlerin trendi olan tarihi konulu diziler arasından belirlediğimiz en iyi tarihi diziler listemiz ile farklı tarihleri konu edinen en kaliteli yapımlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitting-front (left-right) Natalie Dormer as Anne Boleyn and Callum Blue as Knivert. Sitting-middle (left-right): Blathnaid McKeown as Princess Mary, Maria Doyle Kennedy as Queen Katherine, Jonathan Rhys Meyers as Henry VIII, Henry Cavill as Charles Brandon, and Gabrielle Anwar as Princess Margaret. Standing (left-right): Jeremy Northam as Sir Thomas Moore, Sam Neill as Cardinal Wolsey, Kris Holden-Ried is William Compton and Steven Waddington as Edward Stafford – Photo: Francois Rousseau/Showtime – Photo ID: em-tudors-portrait_group_of_ten

Peaky Blinders

8.8 gibi son derece yüksek bir IMDB puanına sahip olan Peaky Blinders dizisi, en iyi tarihi diziler listemizde kendisine yer buluyor. İngiltere’ nin 1919 yılındaki Birmingham kentinde geçen dizide, burada yaşayan çingene kökenli bir mafya ailesinin hikayesi konu ediniliyor. Söz konusu mafya ailesinin çok uzun yıllara yayılmakta olan büyüme ve gelişme evresinde yaşadıklarını konu edinen yapım son dönemlere damga vuran şiddet ve aksiyon dozu yüksek tarihi dizilerden birisi konumunda bulunuyor.

Rome

IMDB’ de 8.8 puana sahip olan dizilerden birisi olan Rome dizisi, en iyi tarihi diziler arasında kendisine yer buluyor. Roma İmparatorluğu’ nun yıkılmaya başladığı dönemlerde Julius Ceaser’ ın ailesi, çevrelerinde bulunan siyasiler ve her zaman kötülüğünü hedefleyen kişilererine kurulu bu tarihe ışık tutan son derece başarılı yapımlardan birisi konumunda bulunuyor. Roma İmparatorluğu’nun nasıl bir medeniyet olduğuna dair son derece gerçekçi bir anlatım gerçekleştiren yapım her zaman konu olan askerlik, entrika ve siyaset olgularındaki yaşananları tüm çıplaklığı ile gözler önüne seriyor.

Downton Abbey

En iyi tarihi diziler listemizde kendisine yer bulan Downton Abbey isimli dizi, diziye ismini veren bir malikanede yaşamakta olan İngiliz soylusu bir ailenin ve o aileye hizmet eden uşakların hikayesini konu ediniyor. Malikanede yaşayan kişilerin her birinin özel yaşamlarına ve birbirleri ile olan ilişkilerine odaklanan yapım aynı zamanda da İngiliz tarihine ışık tutuyor.

The Crown

İngiltere Krallığı’ nın tahtında en uzun süre oturan Kraliçe 2.Elizabeth’ in tahta ilk çıktığı günlerini konu ediniyor. Bu dönemdeki özel yaşamı ve aynı zamanda da yönetiminin arasında yaşadığı ikilemler ve çok daha fazlasını bu dizide bulabilmek mümkündür. Dizinin IMDB puanı ise 8.7’dir.

Vikings

Tarih boyunca savaşçı kimlikleri ile öne çıkarılan ve Avrupa tarihinin çok tanrılı döneminde yaşamış olan Viking’leri konu edinen dizi, kral Ragnar Lothbrok’ un ve savaşçılarının macera dolu hikayesini konu ediniyor.

Boardwalk Empire

Kumarın başkenti Atlantic City’ de Amerika’ daki içki yasağının uygulandığı yıllarda yaptığı işinde imparatorluk kurma gayesinde bulunan kişinin ne gibi olaylar yaşadığı ve neleri feda etmek zorunda kaldığını anlatan muazzam bir yapım. En iyi tarihi diziler listemizde yer alan yapım iktidar ile kurulabilecek en karanlık ilişkileri gösteriyor.

Spartacus: Kan ve Kum

8.5 IMDB puanına sahip olan Spartacus: Kan ve Kum dizisinin temel olarak konusu gerçek tarihte de neredeyse Roma İmparatorluğu’ nu yıkılma noktasına kadar getiren köle Spartacus’ un hikayesi konu ediniliyor. Gladyatör olarak kullanılan bir köle haline getirilen Spartacus’ un burada yaşadıklarını ve daha sonraki süreçte isyan ederek yanına çektikleri ile birlikte Roma İmparatorluğu’ nun başkentine yürüyüşünü konu ediniyor. Şehvet, zenginlik, aşk, işkence, kan ve çok daha fazla bu dizide yer alıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı