En İyi Patik Modelleri – Şiş Patik Örnekleri Yapılışı 2020

Patik çorap görevi gören yünden dokunan giysidir. Özellikle genç kızların çeyizlerinde en az 3 çift patik bulunur. Farklı iplerden farklı modeller örülebilir. Şiş ile örüldüğü gibi tığ ve 5 şiş ile de örülebilir.En iyi patik modelleri için interneti kullanabilirsiniz. Örgü örmek için özel yetenekleriniz olmasına gerek yoktur. Ters ve düz örmeyi biliyorsanız her modeli çıkarabilirsiniz. Tüm modeller ters ve düz ilmekler ile yapılır. Patik örmesi kolaydır, sadece dikimi nasıl yapılır? Bunun için yardım almanız gerekebilir. Tığ ile örülen pati modellerinde dikime gerek yoktur. Patik ucundan örmeye başlanır ve topuk kısmında bitirilir.

İki Şiş ile Örülen Boncuklu Patik Modeli

En İyi Patik Modelleri - Şiş Patik Örnekleri Yapılışı 2019
En İyi Patik Modelleri – Şiş Patik Örnekleri Yapılışı 2020

Boncuklu patik örneğinde boncuklar patiğin uç kısmında yer alır. Alt kısımda dikiş izi yoktur. Çok rahat bir modeldir. Yapımına 52 ilmek atılarak başlanır. Belli bir yere kadar haroşa örülür ve 18 ilmek kesilir ve biraz daha örülür. Örme işlemi bitince renkli iple kenarlarına tığ ile çiçek yapılır. Daha sonra dikim aşamasına geçilir. Dikiş izi patiğin üst kısmında kalır. Daha sonra küçük inciler ile kenarları süslenir. İlk defa örgü örenler dahi örebilir. Sadece ters örgü ile örüldüğü için model yapmak için farklı malzeme kullanabilirsiniz. En iyi patik modelleri arasında modası hiç geçmeyen bu model ile kolayca örerek kullanabilirsiniz.

Bot Patik Modeli

Bot patik modeli ile ayaklar daha sıcak ve güzel görünür. İki renk ip kullanılır. İki şiş ve tığ ile örülür. Patiğin tabanı şiş ile örülür ve dikilir, daha sonra bot şekli için boyun kısmı tığ ile örülür. Model kısmı boyun kısmında kalır. İsterseniz tüm patiği tığ ile de yapabilirsiniz. Tığ ile yapacaksanız patik ucu örme ile başlayarak devam edebilirsiniz. Boyun kısmında ikili ve üçlü trabzanlar ile sıkı iğne beraber kullanılır. Örme işlemi bittikten sonra en üst kısmına tığ ile renkli iplerden yaprak yapabilirsiniz. Şiş patik örnekleri yapılışı 2020 için sitemizdeki kategorilere bakabilirsiniz.

Çeyizlik Patik

Çeyizlik patik modelleri daha şık ve süslü örülür. Genelde tek renk ip kullanılır. Süslemede inciler kullanılır. Model için patik şişleri kullanılır. 26 ilmek olarak başlayın ve ilk sırayı ters olarak örün. Uç kısımlarına üçgen modeli vererek örülür. Örme işlemi bittikten sonra uzun bir dikdörtgen elde edilir. Daha sonra dikme işlemine geçilir. Dikme işlemi bittikten sonra düğme ve incilerle süsleyebilirsiniz. Dikiş izi patiğin yan tarafında kalır. Çeyizlik model patik örmek için açık ve pudra renkleri tercih etmeniz gerekir. Bu sade renklere ışıltı katmak için kurdele ve inci kullanabilirsiniz.

Ajurlu Patik Yapımı

En İyi Patik Modelleri - Şiş Patik Örnekleri Yapılışı 2019
En İyi Patik Modelleri – Şiş Patik Örnekleri Yapılışı 2020

Yapımı oldukça kolay olan bu model şerit halinde örülür. Daha sonra dikilir. Hiç örgü bilmeyenler bile rahatça yapabilir. Bir yumaktan bir çift patik çıkar. 38 numara ayaklar için 26 ilmek atılır. Kenar kısımlarına dilim şekli verilirken kesme işlemi yapılır. Bu model için 3 numara 2 tane şişe ihtiyacınız olacaktır.Şiş patik örnekleri yapılışı 2020 ve örülen patik modellerinin nasıl dikilmesi gerektiğini videolu anlatımımızdan öğrenebilirsiniz.

Beş Şiş ile Örülen Patik Modelleri

İlk olarak iki şiş alınır ve iki şişe 10 ilmek atılır. İlmek atılan şiş çapraz yapılır ve 3. şiş alınır. İp çift katlanarak ilmek atıldığı için örerken ipler dönüşümlü olarak alınır. İlk ilmeği alırken 2 defa dolayarak ilmek artırımı yapabilirsiniz. Daha sonra artırıldığı için 4. şiş de alınarak örülür. Her şişte ortalama 15 ilmek olacaktır. Ördükçe patik burnu oluşacak ve üzeri için modele başlayacaksınız. İki şiş ile örmeye göre daha zor ve karmaşıktır, ama alıştıktan sonra rahat örebilirsiniz. Şiş patik örnekleri yapılışı 2020 için mutlaka bir eğitmenden yardım almanız gerekir.

Haroşalı Şipşak Patik Modeli

Haroşalı patik modeli çok hızlı örülen bir patik modeli olduğu için bu ismi almıştır. Topukta başlanır ve uç kısmında bitirilir. Şiş numarası 6 numaradır. 32 ilmek ile başlanır. Belli bir sıra ters örülür ve üst kısmı için model şekli verilir. 2 düz 2 ters örülür ve uzun ince dilimli model oluşturulur. Kesme işlemi bitikten sonra dikim işlemine geçilir. Ters örgü olarak örüldüğü için esnektir ve her ayağa uyum sağlar. Dikim işlemi bittikten sonra süslemeye geçilir. Küçük fiyonklar ile etrafını ve burun kısmını süsleyebilirsiniz.

Amigurumi Bebek Patik Modelleri

En İyi Patik Modelleri - Şiş Patik Örnekleri Yapılışı 2019
En İyi Patik Modelleri – Şiş Patik Örnekleri Yapılışı 2020

Amigurumi yapım oyuncak ve patik yapımında kullanılır. İlk defa amigurumi patik yapacaklar nasıl yapılır bunu öğrenmesi gerekir. Amigurumi aslında Japonca kökenli bir örgü terimidir. Tığ ile yapılır ve sıkı iğne yapılarak model çıkarılır. Modelin neredeyse tamamında sıkı iğne kullanılır. Patik ucu örüldükten sonra dönerek diğer kısımları da aynı teknikle örülür. Süslemelerinde renkli düğmeler kullanılabilir.

En iyi patik modelleri için örgü malzemesi aldığınız yerlerden yardım alabilirsiniz. Ördüğünüz patileri çeyizlik olarak saklamak isterseniz yıkayıp kolalayarak özel hurçların içinde saklayabilirsiniz. Sandıklarda güvelerin zarar vermemesi için lavanta keseleri ile beraber saklamanız mümkündür. Lavanta kokusu patiklere sinecek ve güvelerden koruyacaktır. Lavanta ile doğal koruma sağlamak daha sağlıklıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir