En İyi Mafya Filmleri (En İyi 6 Gangster Filmi)

Kanlı hesaplaşmalar, derin stratejiler, yaşanan kayıplar ve ağır konuşmalar gibi mafya dünyasının son derece karanlık, sert ve acımasız dünyasına son derece kaliteli bir şekilde farklı bir açıdan yaklaşan sinema dünyasının birbirinden kaliteli mafya filmleri bulunuyor. Her ne kadar günümüzde bu tip mafya filmlerinin sayısının çok yüksek olması nedeni ile klişe haline gelmiş detaylar, noktalar ve konular barındırıyor olsa da mafya filmleri kategorisinde özellikle sinema dünyasının ilklerini taşıyan, oyunculukları ile fark yaratan ya da gerçek konusu itibari ile dikkat çeken gerçekten iyi ve kaliteli bir film deneyimi sunabilecek mafya filmleri bulunuyor. Sinema tarihi boyunca çekilmiş olan birbirinden kaliteli mafya filmleri ile dünyanın karanlık aileler dünyasına son derece yakın bir bakış gerçekleştirebilme şansına sahip olunabiliyor.

Mafya filmi denilince ilk akla birkaç kült film bulunuyor ki bu filmlerin önemli bir kısmı oyunculuktan, konudan ve hatta en iyi filmden dahi başta Oscar olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde organize edilen farklı ödül organizasyonlarından saygın ödüller kazanmıştır. İşte bu şekilde birbirinden kaliteli örnekleri bulunan mafya filmleri kategorisine ilişkin olarak izleyici için hazırladığımız en iyi mafya filmleri listemizle sinema dünyasına damga vuran en kaliteli mafya filmlerine dair bilgi alabilirsiniz.

Goodfellas (1990)
Directed by Martin Scorsese
Shown: Joe Pesci (as Tommy DeVito), Ray Liotta (as Henry Hill)

Oyunculuk, konu, çekim teknikleri, işlenişi yani kurgusu gibi pek çok farklı kritere bakarak hazırlamış olduğumuz en iyi mafya filmleri listemizde yer alan filmler rastgele sıralanmıştır. Yani listede yer alan mafya filmleri  ne aşağıdan yukarıya, ne de yukarıdan aşağıya şeklinde bir başarı/iyilik sıralamasında bulunmamaktadır.

The Godfather 3 (Baba 3)

Sinema tarihinin sadece mafya filmleri kategorisinde değil tüm genelinde en kült ve en başarılı yapımlarından birisi konumunda bulunan The Godfather film serisinin üçüncü ve son filmi olan The Godfather 3 filmi en iyi mafya filmleri listemizde kesinlikle yer alması gereken filmlerden birisi konumunda bulunuyor. The Godfather 3 kadrosunda Al Pacino gibi dünyaca ünlü usta isimlere yer verirken yönetimi elinde bulunduran Micheal Corleone’ nin artık kendisine bir varis arayışı içerisinde bulunduğu dönemi konu edinmektedir.

Goodfellas (Sıkı Dostlar)

Son derece acımasız bir konusu bulunan bir mafya filmi olarak gösterilen Goodfellas aslında mafya ilişkilerini ve arkadaşlık-dostluk gibi kavramlar üzerine önemli bir sorgulamada bulunuyor. Filmde Henry Hill isimli bir mafya üyesinin Jimmy Conway ve Timmy De Vito isimli iki arkadaşı ile birlikte bir soyguna girişmesi ve soygundan sonra soyguna  katılan diğerlerinin öldürülmesi ile birlikte mafya içerisindeki yükselişini konu ediniyor. Yaşanan gelişmeler Henry Hill için bir şeylerin değişmesi gerektiğini gösterecektir.

Donnie Brasco

FBI tarafından Amerika’ da 1970’ li yıllarda gerçekleştirilen ve büyük fırtınalar koparan büyük operasyonunun konu edinildiği filmde, bir FBI ajanı olan Joe Pistone’ nin büyük mücadeleler ile giriştiği mafyayla olan savaşını konu ediniyor. Bunun için çeşitli fedakarlıklarda bulunmak zorunda kalacak Joe Pistone için artık dünyaya bakış yönü ile fazlasıyla değişikliğe uğramıştır.

Miller’s Crossing

Çete savaşlarını ve mafyaların büyük bir hakimiyet kurduğu Amerika’ nın 1930’ lu yıllarında geçiyor. Dünyaca ünlü başarılı yönetmenler Coen Kardeşler tarafından çekilen filmin başrolünde ise Gabriel Byrne, Josh Turturro gibi isimler yer alıyor.  Büyük bir güç mücadelesinin söz konusu olduğu bu dönemde iki büyük çete arasında olan Tom Reagan’ ın iki tarafı da idare etme mücadelesini konu ediniyor.

Carlito’s Way (Carlito’nun Yolu)

Uyuşturucu işini geride bırakmış Porto Riko’ lu bir mahkum olan Carlito Brigante’ nin avukatı ve dostu Klenfield’ in uzun uğraşlarının ardından serbest kalmayı başarmıştır. Bu aşamadan sonra düzgün bir yaşam sürme gayesi taşıyan Carlito, Bahamalar’ da bir iş kurarak, düzgün şekilde para kazanma arzusunu taşırken aynı zamanda da sevgilisine ulaşma çabası içerisinde bulunur. Ancak bu sırada geçmişi onu kolay kolay bırakmayacaktır.

Casino

1970’li yılların Las Vegas’ ına bir bakış atan filmde, mevcut işini koruma altında tutabilmek amacı ile her yola giren ve her şeyi yapabilecek bir adamın yaşadıkları konu ediniliyor.

Son derece güçlü bir kadrosu bulunan film en iyi mafya filmleri listemizde kendisine yer buluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir