Müzik ve Sanat

En İyi Aşk Filmleri (En İyi Romantik Filmler)

Romantizm ve aşk duyguları, sanatın her dalının en önemli parçalarından birisi konumunda bulunuypr. Dünyanın her yerinde insanlar arasındaki sıcak ve yakın ilişkileri tanımlayan duygu olan sevgi ve aşk konusunda birbirinden farklı sanat dallarında, farklı eserler ortaya koyulmuştur. Bu çerçevede de günümüz modern yüzyıl dünyasının en yoğun şekilde ilgi gören sanat dallarından birisi olan sinemada da birbirinden farklı aşk ve romantizm konuları işlenmeye devam ediyor. Yüksek izlenme oranlarına ulaşan aşk temalı filmler ile son derece romantik bir film deneyimini yakalayabilmek mümkün oluyor. Bu çerçevede de dünya sinemasında vizyona girmiş olan birbirinden kaliteli aşk filmlerinden oluşan en iyi aşk filmleri listemiz ile aşk dolu bir film deneyimini ister tek başınıza ister de sevdiğiniz kişi/kişiler ile yaşayabilirsiniz.

Beyazperde de vizyona girmiş olan tarihin en romantik filmleri özelliğini taşıyan en iyi aşk filmleri listemizde yer alan aşk filmleri hem oyunculukları hem konuları hem de aşkı işleyiş tarzıyla dikkat çekiyor. Her açıdan etkileyici bir aşk hikayesi sunarken, sinema kriterleri açısından yapılan değerlendirmelerde de en başarılı sonuçları alan filmlerden oluşan en iyi romantik filmler listemizde yer alan filmlerin her biri kesinlikle iyiden, kötüye şeklinde herhangi bir sıralama düzeninde değildir. Tamamı ile rastgele şekilde sıralanmıştır.

Eternal Sunshine of The Spotless Mind (Sil Baştan)

Dünyaca ünlü oyuncular Jim Carey ile Kate Winslet’ in başrolünde yer aldığı 2004 yapım Eternal Sunshine of The Spotless Mind filmi, en iyi aşk filmleri arasında kendisine yer buluyor. Filmde yaşamış oldukları 2 yıllık ilişkilerine ilişkin tüm anılarını özel bir müdahale geçirerek, kafasından sildiren Clementine’ nin bu durumunu öğrenince çok üzülen Joel, aynı şeyi kendisine yaptırmak ister. Bu şekilde çok iyi başlayan ve sonradan tadı kaçan ilişkilerine yeniden bir bakış atabilme şansını yakalar. Bunun üzerine bu süreci durdurmayı isteyince işler tamamıyla karışır.

Wall-E (Vol.i)

2008 yapımı animasyon türünde bir yapım olan Wall-E filmi, bu özelliğine rağmen en etkili ve en iyi aşk filmleri listesinde kendisine yer buluyor. Aşırı kirlenen dünyayı terk etmiş olan insanoğlunun dünyaya temizlemesi amacı ile son derece sevimli robot Wall-E isimli robotu gönderir. Dünyada tek başına olan robot, çöpler arasında kendisine bir dünya oluştururken, uzun süredir devam eden yalnızlığı, insanoğlunun ‘Eve’ isimli robotu dünyaya göndermesi ile birlikte geride kalıyor. En iyi film kategorisinde Oscar ödülünün de sahibi olan film, herkesin kesinlikle sıkılmadan izleyeceği aşk ve romantizm dolu bir film deneyimi sunuyor.

Sevmek Zamanı

Türk sinemasının usta isimlerinden Müşfik Kenter’ in başrolde yer aldığı Sevmek Zamanı filmi en iyi aşk filmleri arasında kendisine yer buluyor. Filmde bir gün boyamaya gittiği köşkün duvarında gördüğü bir fotoğrafa aşık olan Halil isimli karakter, bir sene boyunca köşkte bu resmi izler. Bir gün fotoğrafı seyrederken, fotoğraftaki kadın olan Meral tarafından yakalanır. Ancak Halil, kadının kendisinden çok fotoğrafa aşık olmuştur. Psikolojik çözümlemeleri ve aşk gibi olgular üzerinde muhteşem bir film.

Ghost (Hayalet)

1990 yapımı Ghost filminin başrollerinde Patrick Swayze ile Demi Moore gibi Hollywood’ un dünyaca ünlü isimleri yer alıyor. Birbirlerine karşı büyük bir aşk yaşayan Sam ve Molly çiftinin New Yoyrk’ta günün birinde serseriler tarafından saldırıya uğramaları sonucunda Sam kavgada hayatını kaybeder. Ancak bundan sonra Sam bir hayalet olarak yaşamını sürdürür. Bu süreçte tamamı ile tek görevi sevdiği kadının kötülüklerden korunması ve kendisinin ölümüne neden olan ve kayıplara karışmış olan saldırganları bulmasıyla gerçeği öğrenmesidir. Son derece başarılı bir yapım konumunda bulunan Hayalet filmi toplamda 7 Oscar almıştır.

Bin Jip (Boş Ev)

Uzakdoğu sinemasının en iyi aşk filmleri arasında kendisine yer bulan Bin Jip filminde evlerinden bir süre ayrı kalan insanların dairelerine girerek, burada yaşayan Tae-Suk, bunun karşılığında evdeki sorunlu olan cihazların onarımını yapar. Bu şekilde yaşamını sürdürürken, bir evde yalnız olmadığını anlar. Venedik Film Festivali’ nde en iyi film kategorisinde ödül kazanan yapım, aşkın çok özel bir yaklaşımını izleyiciye aktarıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı