Genel

En Güzel Kokan Çiçekler

Doğa ana tüm güzelliği ile her zaman insanları büyülemeyi başarmış ve halen yeni sürprizleri ile şaşırtmayı sağlar. Hayatımızın her alanında kendisine yer bulan doğanın en mucizevi etkenlerinin başında gelen çiçekler ise muhteşem ve büyüleyici renkleri ve görsellikleri ile yoğun şekilde ilgi görüyor. Tarih boyunca insanlar her zaman çiçeklere farklı anlam ve değerler yüklemiş, günümüzde de bu etkisini somut bir şekilde sürdürmektedir. Çiçekler görsellikleri ve renkleri ile olduğu gibi kokuları ile de insanların üzerinde ruhsal etkilerde de bulunuyor. İnsanları en üzgün anlarında mutlu eden, mutlu anlarını çok daha özel hale getiren kokulara sahip olan pek çok farklı çiçek bulunmaktadır. Bu noktada da saflığın, güzelliğin ve nezaketinin temsilcileri olan çiçekler ile ilgili olarak her zaman merak edilen konulardan birisi de en güzel kokan çiçekler hangisidir konusudur.

Dünyada en güzel kokan çiçekler listesinde yer alan çiçeklerin bazıları bilinen ve popüler olan çiçekler olduğu gibi aynı zamanda da daha önce hiç duyulmamış çiçeklerden oluşmaktadır.

Kana Çiçeği

Dünyada en çok sevilen ve en güzel kokan çiçekler arasında ilk sıralarda kendisine yer bulan Kana çiçeği rengi ve büyüleyici kokusu ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Kana çiçeği yalnızca çiçek kısmı ile değil aynı zamanda da yaprakları ile de hem görsel hem de duyusal bir güzellik sunmaktadır. Göz alıcı tasarıma sahip olan Kana Çiçeği’ nin çiçek kısmı özel renkleri ve çok uzaklardan dahi duyulabilecek hoş kokusu ile tanınıyor. İngiltere’ de bahçe çiçeği olarak tercih edilen en popüler çiçeği olan Kana çiçeği aynı zamanda da son yıllarda Türkiye’ de de oldukça popüler bir hale geldi.

Kiraz Çiçeği

Kiraz meyve olarak dahi lezzet ve kokusu ile insanların beğenisini üzerinde topluyor. İşte bu noktada Japonya için adeta gayri resmi çiçeği olarak bir unvana sahip olan kiraz çiçeği en güzel kokan çiçekler arasında kendisine yer buluyor. Kiraz çiçeğinin çiçek açtığı dönemlerde Amerika kıtasında ve Japonya’ da özel festivaller gerçekleştirilerek kutlanmaktadır. Bu denli büyük bir ilgi ve önem gören kiraz çiçeği beyaz ve pembe renklerinden oluşmaktadır. Adeta kartpostal gibi bir mekan yaratan kiraz çiçeği dalındayken muhteşem bir koku yayarken aynı zamanda da yere döküldüğünde de ayrı bir hoş koku sunuyor. Bu gibi hoş görselliği ve hoş kokusu nedeni ile oldukça yoğun şekilde ilgi görmektedir.

Ortanca Çiçeği

Türk coğrafyası için en popüler çiçeklerden birisi olan ortanca çiçeği aynı zamanda da en güzel kokan çiçekler arasında yer almaktadır. Özellikle de bahçelerde renk çeşitliliği oluşturmak amacı ile tercih edilen ortanca çiçeği çok uzak mesafelerden dahi duyulabilecek kendisine özel hoş kokusu ile de yoğun ilgi görüyor.

Colorado Columbine

Amerika kıtasının dünyaya yayılan çiçeklerinden birisi konumunda yer alan Colorado Columbine çiçeği, Amerika’ da Rocky Mountains yani Rocky Dağları’ nda yetişmektedir. ABD’ de Colorado eyaletinin 4500 metre yüksekliğinde bulunur. Bu neden ile de bölgede gerçekleştirilen dağcılık tırmanışlarında dağcıları muhteşem bir karşılama ile karşılayan bir çiçektir. Colorado Columbine çiçeği, günümüzde dünyanın en güzel kokan çiçekler arasında yer almaktadır. Bu şekilde son derece zorlu bir koşulda yetişmesi nedeni ile Colorado Columbine çiçeği ortalama olarak 50 dolar gibi gerçekten yüksek bir ücrete satışı yapılıyor. Yine de hoş kokusu hem bulunduğu yerde onu görmek hem de bu denli yüksek maliyetinin karşılanmasının gerçekten uygun olmasına neden oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı