Kadın

En Etkili Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri

Cilt yüzeyi üzerinde oluşan lekeler kimi zaman kalıcı bir güzellik problemi haline gelirken kimi zaman siyah nokta ve sivilce gibi zararlı faaliyetlerin artışına sebep verebiliyor. Siyah noktaların sivilcelerden daha zorlu bir bakım süreci gerektirdiği bilinmektedir. Bunun en önemli nedeni de sıkılması halinde oluşum sürecinin hızlanması. Günümüzde en etkili siyah nokta temizleme yöntemleri arasında yer alan pek çok basit ve kullanışlı bakım kürü bulunmakta. Ancak öncelikli olarak siyah noktaların neden oluştuğunun bilinmesi gerekiyor.

Siyah noktalar derinin fazla güneş ışığı, yağlı gıda takviyesi, karaciğere bağlı rahatsızlıklar ve pigmentasyon gibi etmenlere bağlı olarak meydana gelen oluşumlar. Genellikle yaz aylarında oluşumun daha sık bir biçimde gözlemlendiği siyah noktalar çene ve burun gibi yağlı bölgelerde meydana geliyor. Doğru makyaj ürünlerinin kullanılmaması ve vücut için yeterli vitamin ağırlıklı beslenme sürecinin gerçekleşmemesi de siyah noktaların oluşumu için bir etmen olarak kabul ediliyor. Melanin üretim oranının fazla olduğu insanlarda siyah noktalar daha sık meydana geliyor. Bu durum neticesinde melanin düzeyini dengeleyen besinleri tercih etmek, alınabilecek ilk önlemlerden bir tanesi.

 

Siyah Noktalar İçin Maskeler

 

Siyah noktaların yüzünüzde yarattığı kötü görünümden rahatsızsanız uygulayabileceğiniz pek çok maske ile cildinizi zararlı etmenlerden arındırabilirsiniz. Özellikle doğal besinlerden hazırlanan bu maskeler cildin korunmasını ve tazelenmesini de sağlıyor. Derinin temizlenmesi üzerinde doğrudan etki alanı oluşturan siyah nokta giderici maskeler ile yeniden sağlıklı ve temiz bir cilt yüzeyine sahip olabiliyorsunuz. Üstelik maskelerin yapımı da oldukça basit malzemeler ve kısa bir süreç içeriyor. Günümüzde kadınların en çok tercih ettiği siyah nokta maskeleri şunlar;

 

Yulaf Unu ile Siyah Nokta Maskesi

 

Yulaf hem cilt yüzeyi için temizleme özelliği bulunan hem de derideki zararlı ışınların olumsuz etkilerini ortadan kaldıran harika bir besin. Ortalama 1 çorba kaşığı yulaf unu ile 1 su bardağı ölçeğindeki suyu bir tencere pişirdikten sonra kıvam alan hamura badem unu ilave edin. Bu ürünleri marketlerden kolaylıkla edinebilirsiniz. Yoğun kıvamı cildinizdeki siyah noktaların oluşum gösterdiği yerlerde üzerinde uygulayın. 10 dakikalık bir bekleme sürecinin ardından cildinizi ılık su ile yıkayın ve temiz bir havlu ile durulayın. Tarifin etkili olabilmesi ortalama 1 veya 2 hafta boyunca tekrarlamaya özen göstermelisiniz. Bu süreçte cildinizdeki siyah noktaların eskiye oranla azalmış olduğunu fark edebileceksiniz.

 

Limon ve Yoğurtla Doğal Güzellik

Bildiğiniz gibi limon cilt derisinde parlatıcı ve arındırıcı bir peeling özelliğine sahip. Limonu ortalama 4 kaşık yoğurt ile bir kap içerisinde karıştırdıktan sonra cildinize sürerek uygulayabilirsiniz. Ortalama 20 dakika sonrasında cildinizde kuruyan bu kür onarıcı bakım sürecini deriniz üzerinde yoğunlaştıracaktır. Özellikle burun çevresinde istenilen sonuçlar yaratan limonlu yoğurt maskesi ile kendinizi ferahlamış hissedecek, cildinizi zararlı etmenlerin etkisinden kurtarabileceksiniz. Cildinizi yıkarken suyun ılık seviyede olması gerektiğini unutmamalısınız. Doğrudan sıcak veya soğuk bir su cildinizde ani bir tepkimeye yol açabilecektir.

 

Baharatlarla Gelen Peeling

 

Eğer baharatların etkili gücünü cilt derinizde yoğunlaştırmak istiyorsanız bu maske tam size. Kekik yaprağını 1 tutam ölçeğindeki nane ve ıhlamur ile 2 bardak su ilave edilmiş kapta karıştırın. Karışımın bekleme süresi ortalama 15 dakikadır. Bu sürecin ardından cildinizi ılık bir suyla yıkayın ve kürünüzü haftada 2 defa olmak üzere tekrarlayın. Karışımın hazırlandıktan sonra bir tencerede kaynatılması gerektiğini bilmeli, yüz üzerinde olumlu sonuçlar yaratan bu maskeyi günlük rutininizin bir parçası haline getirmelisiniz. Bu sayede elde edeceğiniz sonuçtan memnun kalacak cildinizi yeniden siyah noktalardan arındırılmış bir görünümle buluşturabileceksiniz.

 

Yumurta Akının Gizli Formülü

 

Daha önce duymamış olabilirsiniz ancak bilmelisiniz ki yumurta akı en etkili siyah nokta giderici maskeler içerisinde son yıllarda oldukça popüler bir etki alanına sahip oldu. Yarım olarak kesilmiş limonun suyunu sıkın. Bir kaba ilave edin. Daha sonra 1 yumurta akı içerisine dökün ve karıştırın. Karışımı bir tencereye ilave ederek karıştırın. Gözeneklerin açılmasına ve siyah noktaların azalmasına imkân tanıyan yumurta akı maskesini haftada 1 veya 2 defa cildinizde siyah noktaların yoğunlaştığı yerler üzerinde uygulayarak başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu maske aynı zamanda sivilcelerin ve lekelerin de oluşum sürecini yavaşlatacaktır. Kokusu sizi rahatsız ediyorsa sürdükten sonra yıkama süresini 10 dakikaya indirebilirsiniz. Normal şartlar altında maskenin ortalama 15 dakika boyunca yüzünüzde durması gerekmektedir.

 

Siyah Nokta Giderici Hint Yağı

 

Aktarlarda satılan hint yağı siyah noktalar üzerinde oldukça etkili bir formül. Hindistan’da yaygın olarak kullanılan bu formül kadınların siyah noktalarını kısa sürede ortadan kaldırırken içeriğinde temizleyici özlerle gözle görülür bir güzellik uygulaması haline geliyor. Hint yağını doğrudan cilt yüzeyinize uygulayabilirsiniz, herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Masaj hareketleriyle alın ve çene çevresine sürebileceğiniz bu yağ ile cildinizde eskisinden daha parlak bir görünüm elde etmeniz de mümkün hale gelecektir.

 

Temiz Ciltler İçin Yeşil Çay Özü

 

Yeşil çay bilindiği gibi genellikle sindirimi kolaylaştıran ve kilo almayı engelleyen doğal bir ürün. Yeşil çay özlerinin aynı zamanda yüz derisinde de kalıcı güzellik sağladığı son yıllarda uzmanların önermesiyle birlikte belirgin hale geldi. Vücuttaki kolajen seviyesini arttırırken antioksidanların azalmasına olanak sağlayan yeşil çay özlerini siyah noktalarınıza uygulayabilirsiniz. Temiz bir pamuk yardımıyla yeşil çayın etkili formülü alnınızın ve burnunuz üzerinde yoğunlaştırın. Bu sayede hem zararlı faaliyetlerin oluşum sürecini yavaşlatacak hem de bölgedeki yağlı tabakayı yok edebileceksiniz. Haftada ortalama 2 veya 3 defa uygulayabileceğiniz bu sağlıklı formül ile dışarıdan alacağınız siyah nokta giderici kremlere gerek kalmadan cildinizde istediğiniz görünümü elde etmenizin önünde hiçbir engel kalmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı