Sağlık

El Titremesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Günümüzde çok sık karşılaşılan bir sorun haline gelmeye başlayan el titremesi, pek çok nedenden dolayı oluşabiliyor. Kimi zaman fiziksel bir rahatsızlık söz konusu iken bazı durumlarda psikolojik temelli hastalıklardan bahsetmek mümkün hale geliyor. Hastalığın kaynağını belirlemek ve rahatsızlığı ortadan kaldırmak ise elbette uzman doktor kontrolünden geçiyor. Alanında uzman bir hekime danışarak yaşadığınız sorunu ortadan kaldırmak adına ne yapacağınızı öğrenebilirsiniz. El titremesi kimi zaman ciddi bir hastalığa işaret ediyorken bazı durumlarda basit bir rahatsızlığın işareti olabiliyor. Buna karar verecek olan yegane kişi elbette doktorunuzdur. Peki, el titremesi için hangi doktora gidilir?

Yaşadığınız sorunun ana kaynağına inilmesi gerekiyor. Bunun için öncelikle fiziksel bir rahatsızlığa sahip olup olmadığınız anlaşılmalıdır. Nitekim nöroloji bölümü, el titremesi dahil bu tarz hastalıkların kontrolü işin uğramanız gereken tıbbi birimdir. Nöroloji doktoru, gerekli tetkikleri yaptıktan sonra yaşadığınız sorunun tam olarak ne olduğunu kavramaya çalışacaktır. Eğer Parkinson tarzı oldukça ciddi bir hastalık söz konusu ise doktorunuz gerekli tedavi sürecinin bir an önce başlatılmasını sağlayacaktır. Bunun yanında el titremesinin çok daha farklı nedenlerden dolayı oluştuğunu gözlemlemek mümkün. Şeker hastalığı ile karşılaşan kişilerde dahi belirli ölçüde el titremesi görülebiliyor. Haliyle tetkiklerin uzun sürmesi ve geniş çaplı kontrollerin yapılması normal karşılanıyor.

El titremesi için hangi doktora gidilir sorusunun cevabı, nöroloji uzmanından geçiyor. Danışacağınız hekim, muayene, tetkik ve çeşitli testler gibi işlemler neticesinde yaşadığınız sorunun kaynağını öğrenmeye çalışacaktır. Bu esnada gözlemediğiniz belirtileri açık bir dille ifade etmeniz de elbette önem teşkil ediyor. Gün içerisinde yaşadığınız etkileri dile getirebilir aynı zamanda el titremesinin hangi durumlarda arttığını ve azaldığını söyleyebilirsiniz. Eğer artıp azalma gibi bir durum söz konusu değil ise titremenin ne zaman başladığını söyleyebilir, konuyla ilgili doktorunuzun bilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Ne kadar çok bilgi paylaşırsanız doktorunuzun yaşadığınız sorunu teşhis etmesine bir o kadar katkıda bulunabilirsiniz. Bunların haricinde kullanmakta olduğunuz ilaçları, hayatınızda yaşadığınız sorunları ve bunlara benzer tüm noktaları doktorunuza bildirmeniz gerektiğini unutmayın.

El Titremesi Neden Olur?

Nörolojik bir hastalıktan dolayı el titremesi yaşıyor olabilirsiniz. Bunun için doktorunuz sizden MR ve buna benzer tetkikler isteyebilir. Eğer yapılan tüm testlere rağmen nörolojik temelli bir rahatsızlığınız bulunmuyor ise daha farklı nedenlere yönelmek mümkündür. El titremesi, beyinden gelen sinyaller sonucu oluşabildiği gibi kalp çarpıntısı ve heyecan gibi belirtilerden dolayı da oluşabiliyor. Doğrudan sinir sisteminizi etkileyen ve akabinde kaslarınızda istemsiz harekete yol açan tüm durumlar, aslında el titremesi gibi belirtileri gözlemlemenize yol açıyor. Gündelik yaşam kalitesini doğrudan düşüren ve kişinin psikolojisini etkileyen hastalık, bir an önce tedavi edilmelidir. Böylelikle hasta, kısa sürede toparlanarak normal yaşantısına devam edebilir.

Eğer nörolojik bir hastalıktan söz edilemiyorsa kişinin psikiyatri bölümüne sevki istenebilir. Panik atak, anksiyete ve depresyon gibi hastalıklar, ne yazık ki el titremesi gibi belirtilere yol açabiliyor. Gün içerisinde panik havası yaşıyor ve kalp atış hızınız normalden daha yüksek bir seviyeye ulaşıyor ise bu durum doğrudan vücudunuza yansıyabilir. El titremesi gibi etkiler oluşturabilen söz konusu durum, aynı zamanda daha farklı belirtiler de görmenize yol açabilir. Eğer psikolojik temelli bir hastalığa sahipseniz bu rahatsızlığın tedavi edilmesi gerekiyor. Örneğin panik atak hastasıysanız uygun ilaç desteği neticesinde panik havasından kurtulabilir ve bununla birlikte ellerinizdeki titremenin de ortadan kalktığını görebilirsiniz.

Sürekli el titremesi yaşamıyorsanız rahatsızlığın ortaya çıktığı dönemleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Örneğin stresli bir anda ya da korktuğunuz esnada el titremesi yaşıyorsanız daha çok psikolojik temelli bir hastalıktan söz edilebilir. Tabi bunun için de yine gerekli tetkiklerin yapılması önem teşkil ediyor. Nörolojik bir hastalığınızın olmadığına dair kesin tanı ve teşhis işlemleri uygulandığı takdirde farklı hastalıklara dair düşünceler yürütülebilir. Tabi bunun kararını da yine doktorunuz verecektir. Gerekli testlerin sonuçlarını kontrol eden uzman hekim, aynı zamanda sizden gelen şikayetleri de göz önünde bulundurarak belirli bir teşhis koyabilir. Bu teşhise uygun bir yol izlemek, elbette hastalığınız ile mücadelenizde oldukça önemlidir.

El Titremesi Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer nörolojik bir rahatsızlık söz konusu ise doktorunuz sizden ek testler isteyebilir. Örneğin Parkinson gibi rahatsızlıkların kesin teşhisi için uygulanmakta olan belli başlı tetkik yöntemleri bulunuyor. Eğer tüm bu testlere rağmen nörolojik bir hastalığınızın olmadığı anlaşılırsa ise gerekli tedavi için psikiyatri bölümü devreye girebilir. Nitekim bazı durumlarda hastanın antidepresan kullanması da önerilebiliyor. Özellikle sinirsel ve psikolojik temelli bir durum söz konusu ise kişinin ruhsal dinginliğini sağlamak adına antidepresan tercih ediliyor. Benzer biçimde anksiyete ve OKB gibi rahatsızlıklar için de antidepresanların sıklıkla tercih edildiği söylenebilir. Gün içerisinde daha rahat etmenize olanak tanıyan ilaçlar, zamanla etkilerini göstererek el titremesinden ve buna benzer etkilerden kurtulmanıza imkan tanıyor.

Uygun antidepresan seçimi ise yine doktor kontrolünde yapılmaktadır. Uzman bir hekime danışmadan antideprasan kullanmanız son derece tehlikelidir. İntihar ve buna benzer etkilerin oluşmasına dahi yol açabilecek olan yanlış ilaç kullanımı, tedavinizi geciktirebilir. Buna bağlı bir şekilde hastalığınız daha da ilerleyebilir ve tedavi edilmesi zorlaşabilir. Doktora görünerek ilaç kullanmak, her zaman için önem taşıyan bir durumdur. Ayrıca doğru ilacı bulmak da epey zordur. Bunun için doktor muayenesi şarttır. Şikayetlerinizi dinleyen ve gerekli tetkikleri yapan doktorunuz, yaşamakta olduğunuz duruma en uygun olan ilacı yazacaktır. Bu sayede yanlış ilaç kullanımı tehlikesinden kurtulmanız epey kolaylaşıyor.

Topluluk önüne çıkmaktan çekinen bir insan olabilirsiniz. Özellikle sunum ve konuşma gibi durumlar karşısında kalbinizin hızlı atıyor ve elleriniz titriyor olabilir. Bu tarz bir durumu doktorunuz ile paylaşmanız gerekiyor. Olası bir sosyal fobi teşhisi sonrasında duruma uygun olan bir ilaç desteğine başvurabilirsiniz. Yabancı insanlarla konuşurken elleriniz titreyebileceği gibi aynı zamanda terleyebilir. Stres ve panik belirtileri arasında da yer alan söz konusu durumlar, vücudunuzun sakinleşmesi gerektiğine işaret ediyor. Günlük olarak kullanabileceğiniz, minimal dozda bir sakinleştirici tarzı ilaç, el titremesi tedavisinde oldukça işe yarayabilir. Kalp atış hızının kontrol altına alınması ve vücut kan dolaşımının çok daha hızlı hale gelmesinin önüne geçilmesi, buna bağlı titremenin de ortaya çıkmasını önlüyor.

El titremesinde ilaç tedavisi uygulanabildiği gibi çeşitli terapi yöntemleri de farklı bir seçenek olarak tercih edilebiliyor. Yaşanılan psikolojik hastalığa göre uygulanan terapi, kişinin stres yaşamasına yol açan asıl nedenin ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyor. Eğer önemli bir toplantınız ya da sunumuz varsa ve bir türlü el titremesinden kurtulamıyorsanız yanınıza güvendiğiniz bir yakınınızı almayı deneyebilirsiniz. Etrafınızda tanıdığınız ve sevdiğiniz insanların olması, çok daha sakin kalmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca gün içerisinde sizi sakinleştirecek faaliyetlere imza atmanız da elbette el titremesi tedavisinde önemli bir paya sahiptir. Örneğin yaşadığınız soruna yönelik bir sosyal aktivite düzenleyebilir ya da kafanızı dağıtacak bir plan uygulayabilirsiniz. Bazı kişilerde kitap okumak, başlı başına bir sakinleşme aracı dahi olabiliyor.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Arkadaşlar yapmayın böyle şeyler gerçekten insanlık böyle değil, olmamalı, insanlar vücutlarını, organlarını parayla satmamalı. Bunları görmek çok üzüyor..

  2. Arkadaşlar satmayın, kredi çekmeye çalışın bir türlü bir yerden borç bulun ama organınızı satmayın ..

    1. Haklısın Samet, ama insanların bilinçlenmesi gerekiyor o yüzden sizin yorumlarınızın ve sitemizin desteği lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı