Sağlık

Doğum Kontrol Hapı İsimleri Fiyatları

Doğum Kontrol Hapı İsimleri Fiyatları

21. yüzyılda insanoğlunun geleceğiyle ilgili en sık duyulan konulardan birisi de insan nüfusunun artışıdır. Bu artışın dünya kaynakları ile olan etkileşimi her zaman tartışma konusu olsa da günümüzde henüz durum bu boyuta gelmemiş ve bu konudaki önlemler ulusal bazda sınırlı kalıyor. Modern toplumdaki bu gibi olgular karşımıza doğum kontrol hapı gibi farklı aile içi nüfus planlama yöntemlerini çıkartıyor. Doğum kontrol hapları, toplumun her kesimindeki kadın tarafından kullanılıyor. Bayanların cinsel yaşantılarını aktif şekilde sürdürürken, gebeliği de önleyebilmeleri bu haplar sayesinde mümkün oluyor. Oldukça basit biçimde kullanılabilir olması ve günümüzün etkili doğum kontrol yöntemlerinden birisi olması nedeni ile de oldukça sık şekilde bayanlar tarafından tercih ediliyor. Hap formundaki ilaçlar, bayanlar tarafından cinsel birliktelik öncesinde düzenli olarak kullanılabiliyor. Böylelikle cinsel birliktelik nedeni ile ortaya çıkabilecek hamilelik riskinin önemli oranda düşürülmesini sağlıyor. Yoğun olarak tercih edilen doğum kontrol hapı isimleri fiyatları ile tüketiciye ayrıntılı bilgiler sunuyor.

Doğum Kontrol Haplarının Artıları

Doğum kontrol hapları sayesinde bayanların cinsel birlikteliklerindeki hamilelik risklerini ortadan kaldırmalarına yardımcı oluyor. Sağladığı bu temel amacının yanı sıra doğum kontrol haplarının bayanlara sağladığı önemli avantajlarda bulunuyor. Bu avantajlar arasında da hamilelik planlamasının yapılabilmesidir. Çünkü bayanlar yaşam standartlarına, kariyerlerine, aile içi duygusal durumuna gibi pek çok etkene göre hamilelik planlamasını yapabiliyor. Bunun dışında modern toplumda çok popüler olan bebeğin burcunun ebeveynlerin istediği olması için hamileliğin buna göre planlanması ya da özel bir gün/dönem içerisinde doğumun gerçekleşmesini hedefler nitelikte hamilelik planlamalarının yapılabilmesi mümkün oluyor. Her ne sebepler olursa olsun bireylerin daha sağlıklı ve daha planlı bir cinsel yaşama sahip olabilmeleri açısından doğum kontrol haplarının çok önemli bir görevi bulunuyor.

Doğum Kontrol Haplarının İçeriği

Piyasada doğum kontrol hapı isimleri fiyatları açısından çok çeşitli seçenekler tüketiciye sunuluyor. Bu nedenle de farklı yapılarda tasarlanan doğum kontrol hapları için farklı içeriklerin söz konusu olmasına neden oluyor. Toplum genelinde yaygın şekilde kullanılan doğum kontrol haplarında ağırlıklı olarak ‘östrojen’ ve ‘progesteron’ hormonlarının ikisi aynı anda yer alıyor. Bunun dışında ‘minipill’ içeren doğum kontrol hapları da bulunuyor. Uzun süredir insanoğlunun cinsel yaşamının önemli bir parçası olan doğum kontrol hapları eski dönemlerde oldukça yüksek ‘dozaj’ değerlerine sahipti. Bu durum kadın fizyolojisi üzerinde çok ciddi olumsuz etkiler bıraktı ki günümüzde de bu tip etkilerin kadınların vücutlarında halen görülmesine neden oluyor. Eski dönemlerde doğum kontrol hapları estrogen maddesini ’50 mikrogram’ içerecek şekilde üretilirken, günümüzde bu değer ’30 mikrogram’ değerlerine indirildi. Bu da doğum kontrol haplarının çok daha sağlıklı kullanımına yol açtı.

Doğum kontrol haplarının düzenli kullanımları halinde sağlayacağı hamileliğe karşı koruyucu etkisi çok daha yüksektir. Yani çok nadir olarak ya da cinsel birlikteliğin gerçekleştirileceği/olasılığının bulunduğu günlerde kullanımına oranla düzenli olarak doğum kontrol haplarının kullanılması, etkilerinin çok daha yüksek seviyede somut biçimde görülmesini sağlar. Bu yönü ile de düzenli doğum kontrol hapı kullanımı hamilelik riskine karşı cinsel birlikteliklerin çok daha güvenilir şekilde gerçekleştirilebilmesine yardımcı olur. Bunun dışında ilk defa doğum kontrol hapı kullanacak kadınların, ilk haplarını regl dönemi başlangıcı (adet dönemi) ile ilk gün ya da ertesi günü alarak, kullanmaya başlamaları uzmanlarca tavsiye edilir. Eğer doğum kontrol hapının adet döneminin 5. Günü ya da sonrasında alınması hamilelik riskinin artmasına ve hatta yüksek oranda hamileliğe karşı koruyucu etkisinin işe yaramayarak, hamileliğin başlamasına dahi neden olabilir

Sık Kullanılan Doğum Kontrol Hapları ve Fiyatları

Uluslararası pazarın haricinde Türkiye’ deki ilaç sektöründe doğum kontrol hapı statüsünde satışı yapılan 20 civarında hap çeşidi bulunuyor. Bu şekilde çok çeşitli doğum kontrol hapının bulunuyor olmasının en önemli nedeni ise kadınların en uygun koşullardaki doğum kontrol hapını kullanabilmesidir. Çünkü her doğum kontrol hapı isimleri fiyatları ile değil içerdikleri hormon düzeyi ile de farklılık göstermektedir. Temelde doğum kontrol haplarında ‘multifazik’  ve ‘monofazik’ şeklinde iki farklı tip bulunur. Kutuda bulunan tüm hapların eşit miktardaki hormon seviyesine sahip olduğu grup ‘multifazik’ olarak belirtilirken, kutudaki her 7 hapta bir hormon dozahları farklı miktardadır. Bu tip haplar sayesinde kadın vücudunda metabolik etkilerin minimal tutulması ve daha düşük kanamanın meydana gelmesinin sağlanması amaçlanıyor.

Doğum kontrolü için kullanılabilecek piyasada yer alan doğum kontrol hapı isimleri fiyatları 4 TL ile 55 TL aralığında değişiklik gösterir. Bu fiyat aralığında en sık kullanılan doğum kontrol hapları ve fiyatları;

Angelig TB Doğum Kontrol Hapı (28 Film) 28 TL-30 TL aralığında fiyattan satılıyor.

Desolett Doğum Kontrol Hapı 18 TL-20TL aralığında fiyattan satılıyor.

Drosetil Doğum Kontrol Hapı 3mg (21 Tablet) 23 TL ile 25 TL aralığında fiyattan satılıyor.

Ella Doğum Kontrol Hapı 30 mg (1 tablet) 50 TL ile 52 TL aralığında fiyattan satılıyor.

Ginera Doğum Kontrol Hapı ( 21 Draje) 13 TL ile 15 TL aralığında fiyattan satılıyor.

Implanon Cilt Altı Doğum Kontrol Cihazı 68 mg (Tek kullanımlık) 397 TL düzeyinde satılıyor.

Jebera (21 Draje) 3 TL ile 4 TL aralığındaki satış fiyatı ile en ekonomik doğum kontrol hapıdır.

Şeklindedir. Bu doğum kontrol hapı isimleri fiyatları Türkiye’ deki sektörün en çok tercih edilen alternatifleridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı