Sağlık

Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir?

Diş, bulunduğu bölge itibari ile diş problemleri halinde çok ciddi rahatsızlıklar verebiliyor. Özellikle de gündelik yaşantı içerisinde dişte hassasiyet, sızlama ya da ağrı gibi şikayetlerin meydana gelmesi kişinin düşünmesini veya odaklanmasını dahi zorlaştırabiliyor. Bu denli önemli etkiler ve sorunlar yaşatabilen dişin bulunduğu pozisyon itibari ile bir rahatsızlık yaşaması durumunda çok ciddi farklı rahatsızlıkları da tetikleyebilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalınmaması açısından mutlaka diş sızlaması ya da benzeri diş problemleri için mutlaka gerekli olan tedavilerin uygulanmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde çok daha ciddi diş veya baş bölgesi rahatsızlıkları ile karşı karşıya kalınabilir. Bununla birlikte diş sızlaması problemini çok sık şekilde yaşıyor ve gündelik yaşantınız dahilinde etkilerini etkin bir şekilde görüyorsanız en kısa süre içerisinde çözümü gerekli olan tedavileri uygulamaya özen göstermelisiniz. Bu çerçevede de günümüzde toplum genelinde çok sık şekilde görülen diş sızlaması problemine ilişkin olarak internet ortamı üzerinde diş sızlamasına ne iyi gelir şeklinde araştırmalarda yoğun şekilde gerçekleştiriliyor.

Diş sızlamasının yaratmış olduğu olumsuz etkileri birincil açıdan gören kişiler, bu etkilerden kurtulmak ve dişindeki problemleri geride bırakabilmek için yapması gerekenler konusunda internet üzerinde diş sızlamasına ne iyi gelir sorusunun yanıtını arıyor. Diş sızlaması temel olarak dişte çok ciddi bir hassasiyetin oluşmasına neden olur. Bu çerçevede de gün içerisinde olağan koşullarda tüketilen yiyecek ya da içeceklerde dahi dişin sızlaması gibi bir durum ortaya çıkar. Bu durumda çok rahatsız edici olabilir. Diş sızlaması sorunu kimi kişilerde kısa süreli olabildiği gibi bazı kişilerde çok uzun süreli olabilir ki bu durumda günlük yaşantısının ve sosyal yaşamının ciddi anlamda olumsuz şekilde etkilenmesine neden olabilir. Bu tip problemler yaşıyor ve uzun süredir diş sızlaması şikayetleriniz bulunuyor ise bu sorunlardan kurtulabilmeniz mümkündür. Bu noktada diş sızlamasına ne iyi gelir sorusuna yanıt oluşturan etkenleri araştırarak, doğru şekilde uygulamalarını yerine getirerek, dişinizdeki sızlama sorunlarının tamamı ile ortadan kaldırılabilmesini sağlayabilirsiniz. Üstelik yapacağınız bazı uygulamalar ve dikkatli hareketler ile de diş sızlaması sorunlarının oluşumuna da engel olabilme şansınız bulunmaktadır.

Diş Sızlaması Nedir?

Diş sızlaması, toplumda en yaygın görülen diş problemleri arasında ilk sırada yer alır. Ağız ve diş sağlığına ve bakımına dikkat edilmemesi ya da zararlı alışkanlıkların söz konusu olması dişlerdeki direncin ve korumanın düşmesine neden olur. Bu durumda dişlerde çeşitli problemlerin meydana gelmesinin önünü açar. İşte bu doğrultuda çok sık görülen diş sızlaması şikayeti de meydana gelir. Diş sızlaması problemi temel olarak dişte hassasiyet yaşanması durumudur. Yani günlük yaşantı içerisinde olağan şekilde tüketilen sıcak, soğuk, ekşi ya da tatlı gıda ve içeceklerin dişlerdeki hassasiyet nedeni ile dişin altında yoğun olarak bulunan sinir uçlarına ulaşması durumudur. Bu şekilde bu etkenlerin dişte bulunan sinir uçlarına ulaşması anlık olarak ciddi acılara yol açtığı gibi bazı durumlarda saatler sürebilen diş sızlaması problemlerinin oluşmasına da neden olabilir. Diş kökleri, dişlerin sinir merkezine ulaşan çok sayıda kanala sahiptir. Bu çerçevede de dişlerdeki tabakanın zayıf düşmesi günlük yaşantı içerisinde olağan şekilde tüketilen tatlı ve ekşi ya da soğuk ve sıcak besin ve içeceklerin bu kanallardan, doğrudan sinir uçlarına ulaşabilmesine neden olur. Bu durumda dişte sızlama etkilerinin görülmesine yol açar.

Günümüzde yapılan araştırmalar çerçevesinde tüm diş problemleri ile ilgili olarak tedavi mümkün hale gelmiştir. Bu doğrultuda da diş sızlaması sorunu hangi etkene bağlı olarak meydana geliyor olursa olsun fark etmeksizin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir diş problemidir. Yani diş sızlaması nedenleri ne olursa olsun kolay bir şekilde tedavisini sağlayabilirsiniz. Üstelik bu noktada illa ki bir sağlık kuruluşuna da başvuru gerçekleştirmeniz gerekliliği bulunmuyor. Çünkü diş sızlamasına ne iyi gelir sorusuna da yanıt oluşturan doğal yöntemleri, herkes evinde çok kolay ve çok hızlı bir şekilde hazırlayabilir ve sızlayan dişi için uygulayabilir.

Diş Sızlaması Neden Olur?

Diş sızlamasına neden olan pek çok farklı etken bulunmaktadır. Diş sızlaması nedenleri arasında ilk sırada dişin tamamen zayıf duruma düşmesine neden olan diş çürümesi problemi gelmektedir. Bununla birlikte diş eti çekilmesi, diş kökünde iltihaplanma, sinüzit ağrıları, kola gibi asitli içeceklerin yoğun tüketilmesi, hatalı diş fırçalama teknikleri, soğuk havada nefes alma, aşırı sıcak ya da soğuk şeylerin yenmesi veya içilmesi gibi nedenler yer alır. Tüm bu etkenler diş sızlaması probleminin kişide çok ciddi şekilde görülmesine neden olabilmektedir. Kişinin dişindeki hassasiyet durumunun boyutuna göre diş sızlaması şikayetini yaşamama şiddeti ve süreleri değişkenlik göstermektedir. Yani çok ileri seviyede bir diş problemi bulunan kişilerde diş sızlaması sorunu çok daha şiddetli şekilde görülebildiği gibi bazen saatler, bazen de günler dahi sürebilir. Ancak diş sızlamasına ne iyi gelir sorusuna da yanıt oluşturan doğal yöntemler ile diş sızlaması şikayetlerinden kurtulabilmek mümkündür.

Diş Sızlaması İçin Sarımsak Tedavisi

Günümüzde pek çok diş problemi ile ilgili olarak kullanılabilecek yöntemlerin başında sarımsak gelmektedir. Tamamen doğal bir besin olan sarımsak, içeriğinde yer alan temel bileşenleri ile diş sızlaması sorununda kilit rol üstlenmektedir. Özellikle de sarımsak içeriğinde bulunan ‘Allisin’ isimli içerik sayesinde diş için önemli bir antibakteriyel ve ağrı kesici özelliğe sahiptir.

Diş sızlaması sorunu için sarımsak kullanımında uygulanabilecek yöntemler ise;

  • 1 adet sarımsak (diş)  ezilir. Üzerine 2 ya da 3 damla kadar su ve bir tutam tuz ilave edilir. Söz konusu karşımı dişe doğrudan sürerek, birkaç dakika kadar beklemek gerekir. Bu işlem sonrasında tuzlu ve ılık su ile ağız çalkalanmalıdır. Birkaç günde bir bu yöntem uygulanabilir.

Diş Sızlaması İçin Karanfil ve Karanfil Yağı Tedavisi

Günümüzde diş sızlamasına ne iyi gelir sorusunun en popüler yanıtlarından birisini de karanfil ve karanfil yağı oluşturmaktadır. Anti iltihap, ağrı kesici ve bakteri önleyici niteliklere sahip olan karanfil, diş sızlaması sorunlarına iyi gelir. Diş sızlaması için karanfil kullanımı gerçekleştirilebilecek yöntemler arasında;

  • 2 diş karanfilin bir kap içerisinde iyice öğütülmesi ve üzerine bir miktar zeytinyağı ilave edilmelidir. Macun kıvamına gelene dek iyice karıştırılmalıdır. Daha sonra diş sızlaması olan bölgeye doğrudan sürülür ve yarım saat beklenmelidir. Böylelikle diş sızlaması şikayetinden kurtulabilmek mümkündür.
  • Her aktardan taze ve doğal şekilde temin edilebilen karanfil yağının, temiz bir pamuk üzerine bir miktar dökülmesi ve ardından da diş sızlaması olan bölgeye pamuk yaklaşık yarım saat kadar bastırılmalıdır. Böylelikle karanfil yağı ile diş sızlaması şikayetlerinden kurtulabilmek mümkündür.

Diş Sızlaması İçin Hindistan Cevizi Yağı Tedavisi

Diş sızlamasına ne iyi gelir sorusunun popüler yanıtlarından birisi de Hindistan cevizi yağıdır. Bakteri önleyici etkiye sahip olan Hindistan cevizinin diş sızlaması için kullanımı; 20 dakika boyunca Hindistan cevizi yağı ile ağız çalkalanabilir. Daha sonra ağız yıkanarak, normal diş fırçalama uygulanır. Bu yöntemi her gün sabah aç karnına uygulayarak, diş sızlamasını geçirmek ve önlemek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı