Sağlık

Diş Etinde Sivilce Oluşmasının Sebebi ve Tedavisi

Diş Etinde Sivilce Oluşmasının Sebepleri Ve Tedavi Etme Yöntemleri

Diş Eti İltihabı

Diş etinizde sivilce benzeri şeylerin meydana gelmesinde diş eti iltihabının etkileri oldukça büyüktür. Diş eti iltihabından kaynaklı olarak büyük veya küçük, bir veya daha fazla sivilce meydana gelebilmektedir. Bu sivilceleri patlatmanız diş etinize zarar verebileceği gibi içerisindeki iltihaplı oluşum zehirli yapısıyla dişlerinize ve diş etlerinize zarar verebilir. Bu sebeple onları patlatmak yerine doktorunuza başvurunuz ve doktorunuzun verdiği tedavi yönetimini uygulayınız.

Dişlerinizi fırçalarken özen göstermeli ve diş fırçanızı sert ve bastırarak kullanmayınız. Bu şekilde yapılan fırçalama diş ve diş etlerine zarar vermektedir. Eğer diş etinizde sivilce çıktıysa herhangi bir müdahaleden önce hemen doktorunuza başvurunuz. Diş eti sivilceleri birer hastalıktır ve boyutuna göre hastalığın süreci gelişir. Diş etinizde sivilce çıkması durumunda bu sivilcenin geçme süresi yaklaşık olarak 5 ila 10 gün sürebilmektedir.

Tedavi sonrasında iyileşen sivilcelerin yerinde izleri kalabilmektedir. Uzmanlar ağızdan alınan ilaçların bu sivilceler üzerinde bir miktar iyileşme sağladığını ifade etmektedir.

Diş Eti Tedavisi

Diş eti tedavisi mutlaka uzman bir doktor tarafından düzenli kontroller ile yapılmalıdır. Doktora gitmeden önce diş etinize yapabileceğiniz herhangi bir müdahale diş etinize zarar verebilecektir ve diş eti dışında başka hastalıklar şeklinde de size zararı olabilir.

Ağız bakımını ve diş bakımınızı mutlaka yapmalısınız. Ağız bakımı ağız içerisinde yer alabilecek, oluşabilecek hastalıkların önüne geçecektir. Sağlıklı bir ağız, ağız içerisinde oluşabilecek bir çok hastalığın önüne geçebilir. Doktorunuzun uyguladığı tedavide size verilen ilaçları düzenli kullanmanız halinde ağzınızda oluşan ve oluşabilecek bir çok sivilceden kurtulmuş olacaksınız.

Diş eti sivilcelerinde genel olarak sert et biçiminde bir kısım yer almaktadır ve zaman sivilce üzerinde sarımtırak içi iltihap dolu bir yuva oluşacaktır. Bu sivilcenin patlatılması size ciddi zararlar verebilir. Ayrıca bu sivilceler kötü ağız kokusunun da sebebi olabilmektedir.

Diş Etinde Sivilce Oluşmasının Nedenleri

Sigara kullananlar da, ağız bakımını düzenli olarak yapmayan kişilerde ve diş etiyle oynayıp diş etine zarar veren kişilerde bu tür sivilce yapıları ortaya çıkmaktadır. Ağız bakımınızı düzenli olarak yapmıyor iseniz sizinde ağzınızın içerisinde sivilce çıkması çok muhtemel bir durumdur. Ağız bakımı oldukça önemli bir konudur ve sıkça karşınıza çıkacaktır. Eğer ağız bakımı yapılmaz ise dişler ve diş etleri sağlıksız olacak ve diş eti sivilcelerine yol açacaktır.

Diş Etinde Sivilce Oluşmamasını Önleyecek Durumlar

Diş etinizde sivilce vb. hastalıkların oluşmasını ve ileride de bu tür hastalıkların oluşmasını istemiyor iseniz düzenli olarak ağız bakımı yapmanız gerekmektedir. Eğer dişlerinizi düzenli olarak fırçalarsanız dişlerinizde meydana gelebilecek hastalıklara, diş etleriniz de oluşabilecek sivilce benzeri hastalıklara karşı önlem almış olursunuz. Bu yüzden ağız bakımı ve diş fırçalama çok önemli bir unsurdur.

Çok fazla şekerli gıdalar tüketmeniz ve ağız bakımı yapmadan bu tür gıdalara devam etmeniz yine bu tür hastalıkları tetikleyecektir. Dişlerinizi düzenli olarak temizlemeniz ve ara ara doktor kontrolüne gitmeniz sizler için iyi olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Diş Etinde Sivilce Oluşmasının Sebebi ve Tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı