Sağlık

Diş Ağrısı Göze Vurur Mu ?

Diş problemleri, dişin bulunduğu bölge itibari ile kişiye çok fazla şikayet oluşturabilmektedir. Yüz sinirlerinin oldukça yoğun olarak yer almakta olduğu dişlerde ortaya çıkan sorunlar diğer bölgelerde yaşanan sorunlara göre çok daha yüksek şiddetli şikayetler teşkil eder. Dişlerde oluşan problemler nedeni ile günlük yaşantıda dahi sorunlar yaşanabilir. Kişinin şiddetli ağrının etkileri odaklanma ve düşünme sorunları dahi yaşayabilmesine dahi neden olabilir. Bu gibi bir durum ile karşı karşıya kalan kişilerin günlük yaşantıları içerisinde ciddi aksaklıklar yaşaması mümkün olur. Bununla birlikte beyne çok yakın bir bölgede olması ve tabii ki çok yoğun bir sinir yapısına sahip olan yüzde diş ağrısının mutlaka ciddiye alınması gerekir. Çünkü dişte yaşanan ağrılar çok hassas ve çok ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına dahi neden olabilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalınmaması açısından diş ve ağız sağlığına dikkat edilmesi ve dişlerin bakımlarının düzenli olarak gerçekleştirilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Böylelikle diş ağrılarına yol açabilecek sorunların önlenmesi ve tedavi edilebilmesi mümkün olabilmektedir. Bu noktada günümüzde çok sık şekilde diş ağrısı problemi ile karşı karşıya kalan kişiler tarafından diş ağrısı göze vurur mu şeklinde bir sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Dişlerde yaşanan ağrı çok hassas bir bölge olması nedeni ile çok geniş ve çok şiddetli bir etki alanına sahiptir. Yani dişte ağrı yaşanması durumunda etkileri sadece diş ve çevresi ile sınırlı kalmayarak, vücudun pek çok farklı noktasında etkilerini gösterebilir.

Dişlerde yaşanan problemler, pek çok farklı bölgede de etkilerini gösterebilir. Aslında bu noktada toplumda yanlış bilinenin aksine diş kökleri kısa değildir. Dişin altından çıkan kökler, kafa bölgesinin pek çok noktasına doğru ulaşabilmektedir. Bu çerçevede de dişlerde meydana gelen çürüme hali diş kökü üzerinde de etkili olmaya başlaması halinde diş ağrıları meydana gelebilir. Bu diş ağrıları da baş, çene ve göz bölgelerinde de ağrı oluşumuna neden olabilmektedir. Bu durumda da diş ağrısı göze vurur mu sorusunun yanıtını arayanlara için en sağlıklı yanıtı oluşturmaktadır. Çünkü diş köklerinin uzandıkları noktalarda bulunan baş, çene ve göz bölgeleri diş ağrısının etkisi ile çok şiddetli bir şekilde ağrı yaşayabilir. Dişlerde meydana gelen ağrılar göz üzerinde sadece ağrı oluşumuna neden olmakla sınırlı kalmayarak, farklı semptomlarında oluşmasına yol açabilir. Bu tip durumlara karşı dikkatli olunması, kişinin hayatını zehir edebilecek şeklinde tasvir edebilecek bir ağrı problemi ile karşı karşıya kalmaması sağlanabilmektedir.

 Göze Vuran Diş Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Göz bölgesinde yaşanan ağrılar pek çok farklı etkene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Göz ve dişin birbirlerine çok yakın olmasının yanı sıra diş kökleri ve sinirler ile birbirlerine bağlantılı olmaları dişte veya göz çevresinde meydana gelen ağrıların tam olarak neden olduğunun doğrudan anlaşılabilmesinin zorlu olmasına neden olur. Bu neden ile de diş ağrısı göze vurur mu sorusunun yanıtını oluşturan diş ağrısı göze vurur yanıtı içinde göze vuran diş ağrısı nasıl anlaşılır sorusu ortaya çıkar. Bu noktada göze vuran diş ağrısının belirtilerinin dikkate alınması gerekmektedir. En sağlıklı sonucun alınabilmesi için diş ağrısının göze vurması durumunda ortaya çıkartacağı diğer semptom yani belirtileri göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Bu çerçevede de diş ağrısı göze vurur mu sorusunun dışında dişte yaşanan ağrının gözde de başlayan ağrı ile bağlantılı olup, olmadığını anlayabilmeye yardımcı olacak farklı belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtiler genel olarak göze vuran diş ağrısı belirtileri olarak isimlendirilmektedir. Buna göre dişte yaşanan ve göze vuran ağrıların oluşturabileceği diğer belirtiler ise;

  • Odaklanma problemlerinin yaşanması,
  • Baş bölgesinde şiddetli ağrı oluşumu,
  • Ağız içerisinde hassasiyetin artması,
  • Ağız içerisinde şişlik oluşumları yaşanması,
  • Vücut ısısında yükselme yaşanması,
  • Gözlerin bulanık görmeye başlaması ya da görüntünün çift hale gelmesi gibi görme sorunları yaşanması,

Gibi semptomlardan oluşmaktadır. Bu tip belirtilerin meydana gelmesi durumunda kişinin yaşadığı diş ağrısı göze vurmuş anlamına gelmektedir. Bu durumda zaten fazlasıyla rahatsız edici olan diş ağrısının mutlaka en kısa süre içerisinde giderilmesinin daha da önemli olmasına neden oluyor. Söz konusu göze vuran diş ağrısı belirtileri temel belirtiler niteliği taşır ve bu semptomların görüldüğü kişilerin mutlaka en kısa zaman dilimi içerisinde uzman bir diş hekimine başvuru gerçekleştirmesi gerekir. Eğer gerekli olan tedavilerin yaptırılmaması ve sorunların ciddiye alınmaması halinde çok daha ciddi boyutlarda problemlerin gündeme gelmesine neden olabilir. Diş ağrısının bu gibi semptomlarının ortaya çıkması halinde ilerleyen aşamada göz sorunlarının ve hatta beyin problemlerinin yaşanmasına neden olabilir. Öyle ki bu sürecin sonucunda kişinin beyninde kısmi nitelikli felç oluşumu meydana gelebilir.

Göz Vuran Diş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Diş ve ağız bakımının düzenli olarak yapılmaması ve burada sağlığın yitirilmesi yaşanan en ufak sorunların dahi çok ciddi etkiler oluşturmasına neden olabilir. Özellikle de dişte çürüme meydana gelmesi durumunda bu çürüme çok kısa bir süre içerisinde diş köküne ulaşarak önce dişte sonra da gözde ve başta çok şiddetli ağrı şikayetlerinin yaşanmasına neden olabilir. Diş ağrısı şikayetlerinin göz vurması durumunda tedavisinin en kısa süre içerisinde yaptırılması gerekir. Bu noktada öncelikli olarak kişinin her zaman diş ve ağız sağlığına dikkat etmesi, ortaya çıkacak etkilerin daha minimal etkilerde kalmasını sağlar. Böylelikle diş ağrısının göze vurması durumunda dahi hafif ağrı kesiciler ya da diş çürümesinin önlenmesi ile çözüme kavuşturulabilmesi mümkündür.

Diş ağrısı ve ağrının göz vurduğu şikayeti ile uzman doktora başvuru yapıldığında, dişte ağrı oluşumuna neden olan ana etken tespit edilir. Çünkü bu ağrıların kesin olarak durdurulabilmesi ancak bu sayede mümkün olur. Bununla birlikte diş çürümesi çok ileri seviyede dişin çekilmesi gerekebilir. Hatta ağrısı göze vuracak düzeyde bir ilerleme yaşamış ise tedavisi için kanal tedavisi gibi bölgedeki sinirlerin temizlenmesi tarzında tedavilerinde uygulanması gerekir.

Sürekli diş ağrısı yaşayan ve bu ağrıların gözüne vurmasından şikayetçi olan kişilerin kesinlikle geçici çözüm oluşturan ağrı kesici ilaçların kullanımından kaçınması gerekir. Çünkü bu tip ağrı kesiciler zaman içerisinde alışkanlık yapması nedeni ile en basit ağrıların giderilebilmesi için bile etkisini yitirmeye başlar. Bu tip bir durumun yanında karaciğer ve mide gibi organlarda da çöküşe neden olabilir. Bunun yerine diş ağrısının nedeninin köküne inilerek, gerekli olan tedavi uygulamalarının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Diş ağrısı tedavisi için cerrahi tedavi uygulanmaya karar verilmesi durumunda lokal ya da genel anestezi uygulanması söz konusu olabilir. Bununla birlikte asitli içeceklerden uzak durulması, çok aşırı soğuk ya da sıcak içecek veya besinlerin tüketilmemesi gerekmektedir. Aynı zamanda da diş ağrısı tedavisi sonrasında da ağrı ve benzeri şikayetlerin tekrarlamasının önüne geçebilmek amacı ile mutlaka düzenli olarak dişlerin fırçalanması, diş sağlığına zararlı şeylerin tüketilmemesi gerekmektedir. Sigara ve alkol, kahve ve çay gibi diş sağlığı açısından çok ciddi riskler oluşturabilen zararlı alışkanlıkların mevcut olması durumunda ise en kısa süre içerisinde bu alışkanlıklardan uzaklaşılması çok büyük bir önem taşıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı