Sağlık

Dil Büyümesi Nedir-Dil Büyümesi Neden Olur?

Dil Büyümesi Nedir?

Dil büyümesi, her insanda meydana gelebilecek bir hastalıktır ve bu hastalığın tedavisi mümkündür. Bu hastalık dilin normal boyutundan daha uzun olması ve sarkık olmasından kaynaklanmasının yanı sıra, dil yapısında meydana gelebilen sağlıksız durumlarda dil büyümesine neden olabilmektedir. Dil büyümesinin ana sebebi ise, pembe olan dil renginin koyu bir renge dönüşmesidir. Dilin renginin koyu hale gelmesi dilde bir hastalığın olduğunun göstergesi olabilir. Dil büyümesinin belirgin belirtileri arasında, dil üzerinde çıkan aft gibi yaralanmalar ve iltihaplı yaralar olabilir. Bir başka belirtisi ise, dil dokusunda meydana gelen bozulmalar ve tat alama da meydana gelen bazı aksaklıklar da sayılabilir. Bazı durumlar da meydana gelebilecek dilde hissizleşme olabilir. Eğer bu tür de şikayetleriniz mevcut ise hiç zaman kaybetmeden doktorunuza gitmeniz ve tıbbi bir destek almanız gerekmektedir.

 

Dil Büyümesinin Nedeni Nedir?

Sağlıksız ve düzensiz beslenme, dikkat edilmeyen dil hijyeni gibi bir çok faktör dil büyümesinin nedenleri arasında sayılabilir. Bunların dışından aşağıda yer alan durumlar da dil büyümesinin nedenleri arasında gösterilmektedir;

1. Vitamin Eksikliği:

Dil büyümesinin yanı sıra bir çok dil problemine de sebep olan vitamin eksikliği, dil üzerinde çıkan aft veya iltihaplı yaraların sebebi de olabilmektedir. Vücudumuzun gerekli işlevlerini yerine getirebilmesin de çok önemli bir yere sahip olan vitaminler, vücudumuzun bir çok gereksinimi de karşılamaktadır. Eğer vücudumuza yeteri kadar ve gerekli vitaminleri almazsak dil büyümesi vb. bir çok hastalıkla karşı karşıya kalabiliriz.

2. Sağlıksız ve Düzensiz Beslenme:

Dil dokusunun sağlıklı kalması ve dil sağlığı için beslenmemizin düzenli ve yeterli olması gereklidir. Özellikle taze meyve ve sebze tüketiminin çiğ olarak yapılması ve lif açasından zengin besinlerin tüketilmesi dil sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Bu besinler dil sağlığının yanı sıra dilin hijyenini de sağlar ve dili temizler. Dilimizin hijyenik olması sağlıklı olması ile doğru orantılıdır. Bu sebeple, yetersiz, düzensiz ve sağlıksız beslenme dilin yeterince temizlenmemesine, hijyenini kaybetmesine ve dolayısıyla dil sağlığının kaybedilmesine ve dil büyümesi vb. rahatsızlıkların meydana gelmesine sebep olur.

3. Demir Eksikliği:

Dil büyümesinin ana nedenlerinden bir diğeri de demir eksikliğidir. Demir, kan içerisinde bulunan kırmızı kan hücrelerinin doku ve organlara oksijeni taşımasında görevli bir mineraldir. Demir eksikliği sonucunda kansızlık meydana gelir ve bu dil sağlığını da olumsuz bir biçimde etkiler. Demir eksikliği meydana gelmesi durumunda dil büyümesi gibi bir çok hastalıkta ortaya çıkabilir.

4. Yetersiz Dil Hijyeni:

Dil hijyeni, dil sağlığının korunması ve dilin temizliği için vücut sağlığının korunmasında oldukça etkilidir. Dil hijyenin yetersiz olması sonucunda dil büyümesinin oluşumu ve hatta dilde iltahaplı yara ve aft oluşumuna sebep olmaktadır. Dil hijyenine önem vererek, taze sebze ve meyve tüketiminin yanı sıra bol lifli ürünler de tüketilmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı