Gezi

Danimarka Vize Başvurusu

Danimarka Vize Başvurusu

Danimarka, Avrupa’nın en kuzeyinde bulunan bir ülkedir. Genellikle kış turizmine hakim olan Danimarka, son yıllarda Türk vatandaşlarının da yoğun olarak gittiği bir ülke olmuştur. Bu ülkeye gitmek isteyen vatandaşlar için müracaat yetkilileri; Danimarka Konsolosluğu ve Danimarka Büyükelçiliğif’dir. Fakat, 90 günü aşmayan vize başvuruları için büyükelçilik tarafından belirlenen vize başvuru merkezlerinden yapılmaktadır. Diğer tipteki vizeler (oturma izni ve yerleşme gibi) konsolosluktan alınabilir.

Türk pasaportuna sahip, Türkiye Cumhurıyeti’nde ikamet eden vatandaşlar; Danimarka bir Schengen ülkesi olduğundan, ülkeye seyahat edebilmek için Schengen vizesine sahip olmak durumundadırlar. Her ne kadar seyahatinizin amacına göre teslim etmeniz gereken evrak türü değişse de, başlıca Schengen evrakları şu şekildedir:

 • Vize başvuru formu : Bu formu eksiksiz bir biçimde doldurmuş olmanız, vize sürecinizin kısalmasında önemli bir role sahiptir. Mümkümse tükenmez kalemle, okunaklı bir biçimde doldurun.
 • Biyometrik fotoğraf : Yüz hatlarınızın tamamen belirgin olacak şekilde fotoğrafınızın ortalanmış olması gerekmektedir. Saçlarınız temiz , taranmış ve görünür olmalıdır. Makyaj yapıyorsanız pastel tonlarda ve abartısız olmasına özen gösterin. Kesinlikle boyun bölgesi kapalı kıyafetler giyilmemelidir. Sökülebilen aksesuarlar ve yüz bölgesinde bulunan tüm takıları çıkartmış olmanız gerekmektedir. Erkekler için; bıyıklı veya sakallı biyometrik fotoğraf pek önerilmez.
 • Konsoloslukta verilecek parmak izi : Eğer fiziki bir engeliniz bulunmuyorsa, engelli vatandaşlarımızdan değilseniz, iki elde de mümkün olan maksimum sayıdaki parmaklarınızın izi alınır. Engeli olan vatandaşlardan bunu belgelemeleri için kurum veya hekim raporu talep edilebilir. Bazı özel durumlu devlet görevlileri veya devlet büyükleri ve beraberindeki eşleri, bu işleme tabi değildir. Ayrıca, 12 yaşından küçük çocuklar için parmak izi şartı bulunmuyor.
 • Pasaport : Deformasyon ve herhangi bir eksik sayfa bulunmamasına dikkat edilmelidir.
 • Finansal durumunuzu gösteren belgeler
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Seyahat planınızı gösteren evraklar ( otel rezervasyonu, uçak rezervasyonu, dönüş bilet bilgisi)

 

Eğer aile veya arkadaş ziyaretinde bulunacaksanız, tedarik edilmesi gereken evraklara bazı eklemeler istenmektedir, aşağıdaki liste ortalama bilgiler içerir ve detaylı bilgilendirme için aramanız gerekmektedir.

 • Danimarka’da bulunan referansınızdan, İngilizce ya da Almanca dilinde yazılmış bir davetiyeniz olması gerekmektedir. Davetiyenin içeriğinde ise; davet edilen kişinin ve davet eden tarafların açık isim ve soyisim, kimlik  bilgileri, akrabalık dereceleri, açık adres(ikametinin oldupu adresin yazılması gerekmektedir), davet eden kişi veya kişilerin kimlik numaraları, sevgili veya nişanlılık gibi durum söz konusu ise, iki tarafın ne kadar zamandır tanıştıklarını belirtmeleri istenmektedir. Eğer nişanlılık veya sevgililik gibi bir durum var  ise, davet edilen kişiden  birlikte çekilmiş herhangi bir fotoğraflarının A4 kağıdı boyutunda, renkli fotokopi kağıdına basılmış olmak suretiyle, fotoğraf çıktısı talep edilir.
 • Davet eden kişi veya kişilerin, Danimarka oturum kartlarının fotokopisi ve eğer, davet eden kişi Danimarka vatandaşı ise, pasaportunun fotokopisi istenmektedir.
 • Tüm ara seferler de dahil olmak üzere, uçak bileti rezervasyon bilgisini içeren bir çıktı alınması gerekmektedir.
 • Danimarka vize başvurusu yapacak kişinin nüfus müdürlüğünden alınmış asıl vukuatlı nüfus kayıt örneği istenmektedir. (anne,baba,kardeş gibi aile kan bağı bilgisi içerdiği için.)
 • Başvuruyu yapan kişi çalışıyorsa, işveren tarafından yazılmış; çalıştığı kurumda yaptığı işleri, kurumdaki çalışma süresi, seyahatten sonra işe geri döneceğinin beyanı ve ispatı gibi bilgilerin bulunduğu mektup talep edilir.
 • Başvuruyu yapan kişiye ait son 3 ay işletilmiş, güncel , banka tarafından kaşeli ve imzalı, 15 günlük banka hesap cüzdanı tedarik edilmelidir.
 • Başvuruyu yapan kişi emekliyse ; maaş hesabının, son 6 aylık dökümü ve eğer varsa , emeklilik kartı veya emeklilik cüzdanını da beraberinde getirmelidir. Duruma göre nüsha bırakılması istenebilir.
 • Başvuru yapan kişi öğrenciyse; eğitim gördüğü kurumdan dönem ve bölüm bilgisinin yer aldığı öğrenci belgesinin asıl sureti istenmektedir.
 • Danimarka vize başvurusunu yapacak kişinin, Danimarka’da bulunduğu süre içerisinde, buradaki masraflarını karşılayabilecek durumda olduğunu da belgelemiş olmalıdır.
 • 18 yaşından küçükseniz, aile fertlerinden (anne*baba*) birinden noterden tasdik edilmiş muvafakatname isteniyor. Bu belgeye sponsorluk belgesi de denebilir.

 

Bu belgeler dışında, konsolosluklar Danimarka vize başvurusu için ek olarak belge talebinde bulunma hakkını saklı tutar. Maddeler halinde sıraladığımız belgelerin tamamı veya bir kısmı, başvuru türünüze göre değişkenlik gösterdiğinden, fikir oluşturması ve tedarik aşamasında rehberlik edebilmesi için yazılmıştır. Ülkeler arasındaki politikanın her yıl değişebileceği ve yeni yaptırımların uygulanabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Danimarka Vize Başvurusu İle İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Danimarka vize başvuruları, en geç 10-15 iş günü içerisinde sonuçlanır. Seyahat yoğunluğu, Konsoloslukla ilgili, sistemsel veya evrak eksikliklerinden kaynaklanacak herhangi bir problem göz önünde bulundurularak, başvuruların en az 2 ay öncesinden yapılması tavsiye edilir. Başvuru formunuz, kimlik ve kişisel bilgilerinizi içerir. Sizi tanımaları için, eksiksiz bir şekilde, tükenmez kalemle okunaklı bir biçimde yazılmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde, başvurunuz inceleme sürecinden geçemeyecektir.

Vize sonuçlarınız belli olmadan uçak bileti almamanız yararınıza olacaktır. Uçak bileti almak yerine, istediğiniz zaman erteleyebileceğiniz ya da  iptal edebileceğiniz uçak rezervasyonu yaptırmanızı tavsiye ederiz . Bir diğer önemli husus ise pasaporttur. Yırtık, deforme olmuş veya içerisinde boş sayfa kalmamış, günü geçmiş pasaportlar konsolosluk ve ülke giriş kontrollerince kabul edilmez. Pasaportunuzun, mutlaka seyahatiniz başlangıcından itibaren, 3 ay daha kullanım süresi olmalıdır.

Konsolosluklar için karşılıklı güven oldukça önemlidir. Danimarka vize başvuru sahipleri, randevularına zamanında giderek, belgelerinin tedariğini eksiksiz biçimde yaparak bu güvenin oluşabilmesine katkıda bulunmuş olurlar. Ayrıca, randevulara temiz ve özenli gitmeniz, çalışanları ciddiye almanız ve karşılıklı saygı ortamını bozmamanız da tavsiye edilir. Mülakat sırasında size daha çok; seyahat sebebiniz ve neler yapmak isteidğiniz sorulacağından, panikleyeceğiniz herhangi bir durum oluşmaz. Korkmayın. İlk mülakata giren vatandaş olamadığınızı hatırlayın. Cevaplarınızda oldukça net ve kısa cümleler kullanmanız, hem sizin heyecanınızı önler, hem de şüpheli durumların oluşmasını engeller. Yetkililer heyecanınızı anlayışla karşılayacağından, kendinizle çelişen cevaplar vermezseniz ve evraklarınızı eksiksiz tamamlayabilirseniz, Danimarka Vize Başvuru sürecini başarıyla geçebilirsiniz. Başvurunuzun resmi tatil veya bayramlar gibi özel günlere denk gelmemesi sizin yararınıza olur. sürenizin uzamaması için dikkat etmenizde fayda var.

Danimarka Vize Ücretleri

Sizlerin de bildiği üzere, Danimarka vizesi alabilmeniz için çeşitli maddi şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Evrak tedariği, pasaport ücreti, sigorta, banka hesabı, danışmanlık ücretleri gibi çeşitli ücretlendirmelerin olduğu gibi , ödenmesi gereken bir diğer ücret vize harcıdır. Vize harçları,  ülkeden ülkeye ve aldığınız vize türüne göre  farklılık gösterir. Genellikle  nakit olarak ödenmesi gerekir. Genellikle Maliye Bakanlığı anlaşmalı bankalardan da ödenebilen harç, Konsolosluk tarafından değiştirilebilme hakkını saklı tutar.

Vize ücretiniz, başvurduğunuz vize türüne göre değişiklik gösterir. Uzun süreli/ kısa süreli vizeler fiyatlandırılması farklıdır. Buna ek olarak, firma danışmanlık ve seyahat sigortası gibi ücretlendirmelerin de söz konusu olduğundan net fiyat listesi bulunmamaktadır. En doğru bilgiyi konsolosluk ve aracı firmanızı arayarak öğrenmeniz mümkündür. Fakat, genelleyecek olursak; 130 Euro karşılığı Türk Lirasına tekamül edebilir. Vize ücretlerinin değişkenlik göstermesi ve konuyla ilişkin yapılandırmalar, tamamen Danimarka Büyükelçiliği ve Danimarka Başkonsolosluğu sorumluluğundadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı