Teknoloji

Css İle Arka Plan Resmini Ekrana Sığdırmak

İnternet, modern yüzyıl dünyasının en önemli parçalarından birisi konumunda bulunuyor. Özellikle de internet siteleri insanların keyifli zamanlar geçirebilme ve bilgiye daha kolay bir şekilde ulaşabilme imkanı sunuyor. İşte bu noktada internet sitelerinin hazırlanışı ayrı bir önem taşıyor. Bir web sitesinin hazırlığı, internet kullanıcısının ilgisini çekecek şekilde olmalıdır. Özellikle de günümüz modern yüzyıl dünyasında grafik alanında yaşanan gelişmeler çerçevesinde internet kullanıcıları her alanda olduğu gibi internet sitelerinde de mutlaka görselliğe önem vermektedir. Bu yüzden de internet sitesi sahipleri için site arka plan resmi ayrı bir önem taşımaktadır. Bunu sağlama konusunda pek çok kullanıcı çeşitli problemler yaşayabiliyor. Özellikle de bu konudaki yetersiz teknik bilgi kullanıcıların sıkıntı yaşamasına neden olabiliyor. Bu çerçevede de son dönemlerde internet sitesi sahipleri tarafından internet ortamında CSS ile arka plan resmini ekrana sığdırmak konusunda araştırma gerçekleştiriliyor.

Arka Planı Ekrana Sığdırma Nedir?

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte pek çok yeni nesil kavram ile karşı karşıya kalıyoruz. Özellikle de kullanıcıların işlemlerini daha etkili ve daha işlevsel bir şekilde gerçekleştirebilmeleri açısından fonksiyonlara yönelik özel kavramlar kullanılıyor. Bunlardan birisi de arka plan resmini ekrana sığdırmaktır. Bu noktada CSS ile arka plan resmini ekrana sığdırmak gibi bir kavram ile karşı karşıya kalıyor. Bu durum web sitenizin mevcut arka planında yer alan resmin ekran boyutlarına uygun şekilde görünmesidir. Yani bazı büyük boyutlu resimler taşabiliyor ve vu durumda çirkin bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. Özellikle de kullanıcıların ziyaretleri sırasında arka planının tamamını görememesine ve tabii ki beraberinde de kullanıcıların çeşitli fonksiyonlardan yararlanamamasına neden olabiliyor. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalınmaması adına mutlaka CSS ile arka planı ekrana sığdırmak işleminin gerçekleştirilmesi gerekir.

Arka Plan Ekrana Nasıl Sığdırılır?

İnternet dünyasında yer alan ve kullanıcılara faaliyet sunan web sitenizin arka planına resim koyabilirsiniz. Olağan şartlar çerçevesinde söz konusu arka plan resmini ve arka plan resminin konumunu ayarlama yapabilirsiniz. Bunun dışında CSS ile arka planı ekrana sığdırmak işlemi ile de bunu sağlayabilirsiniz. Bunun için kullanıcılara CSS background-size etkisi yardımcı oluyor. Söz konusu kodun sayesinde arka plan resminizi ekran boyutlarına ve çözünürlüğüne göre en uygun şekilde ekranlara sığdırabilmenize yardımcı olmaktadır.

Söz konusu kod sayesinde CSS dosyası üzerinden doğrudan işlem gerçekleştirilebiliyor. Söz konusu kodu kullanarak, sitenizin arka planını otomatik olarak tüm kullanıcıların ekran çözünürlüklerine uygun şekilde ekrana sığdırılmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemi sadece dakikalar içerisinde gerçekleştirebilmeniz mümkündür. CSS ile arka planı ekrana sığdırmak işlemlerini gerçekleştirerek, her site ziyaretçisinin arka planınızda bulunan resmini otomatik olarak ekranı sığacak şekilde görmesi mümkündür.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı