Sağlık

Çörek Otu Yağının Faydaları ve Nasıl Kullanılır

Doğanın hediyesi ve geçmişin mirası olan çörek otu mide ağrılarından ödeme, saç dökülmelerinden cilt güzelliğine kadar birçok noktada insanın derdine derman olmaktadır.

 

Keskin bir tada sahip olan aynı zamanda şifalı bitkilerin başında gelen çörek otu; B ve C vitaminlerinin yanı sıra zengin bir kalsiyum ve potasyum kaynağıdır. Çörek otu yağının insan bedenine sağladığı faydaların başında; vücut üstünde ve yüzde oluşan lekeler üzerinde iyileştirici etkiye sahip olması gelmektedir.

Uçucu olmayan çörek otu yağı içeriğindeki vitamin ve mineraller neticesinde kısa sürede dünya çapında bilim adamlarının alternatif tıp alanında gözdelerinden biri haline gelmiştir.

 

ÇÖREK OTUNUN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEZ

 

Kur’an-ı Kerim’de ölüm dışında her derde faydası olduğunun altı çizilen çörek otu ve çörek otu yağı; kas ağrılarının tedavisi, zayıflama, saç dökülmesi, hücre yenilenmesi gibi pek çok durumda devreye girerek insan bünyesine rahatsızlıklarla savaşma noktasında destek olmaktadır.

 

Çörek otu yağının başlıca faydalarını şu başlıklar altında toplayabiliriz;

 

*Astım hastaları için doktor kontrolünde kullanıldığında mucizevi etkiler yaratmaktadır. Sabah ve akşamları bir fincan Türk kahvesi kadar çörek otu yağı tükettiğinizde astım krizlerinizin bir haftaya kadar azaldığını gözlemleyeceksiniz.

 

*Çörek otu yağı hem saçların dökülmesinin hem de erken yaşlarda beyazlamasının önüne geçmektedir. Bir çay bardağı kadar çörek otu yağını saçlarınızın diplerine varmadan tüm saçınıza masaj yaparak uygulayın, ardından 10 dakika kadar bekleyip durulayın. Parlaklığı ve yumuşatıcı etkileri ilk haftalardan itibaren hissedeceksiniz.

 

*Sinüzit ve sinüzit neticesinde oluşan baş ağrıları ile mücadele edenler, akşamları yatmadan 1-2 damla kadar çörek otu yağını burundan alırlarsa hem rahat bir uyku uyurlar hem de ağrılarının azaldığını görürler.

 

*Çörek otu yağının diğer faydaları arasında cilde sağladığı güzellik ve uyku problemleri çekenlere karşı kurtarıcı görevini üstlenmesi gelmektedir. 1 tatlı kaşığı kadar çörek otu yağını 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp tüm cildinize masaj yaparak uygulayın. Bir saat bekleyin ve ılık sabunlu su ile durulayın. Parlak ve sağlıklı cildinizin tadını çıkarın. Uyku problemi çekenler de bir tatlı kaşığı bal ile çörek otu yağını karıştırıp içtiklerinde daha rahat uyuduklarını keşfedeceklerdir.

 

*Zayıflamak isteyenler için bitkisel yardımcıların başında çörek otu yağı gelmektedir. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinden 1 saat kadar önce tüketilen çörek otu yağı kişinin kan şekerini dengeler, metabolizmasını hızlandırır, iştahı kapatarak kilo alımının önüne geçer.

*Bademcik, grip, nezle gibi üst solunum yolu iltihaplarına karşı çörek otu yağı koruyucu gıdaların başında gelmektedir.

 

*Bağırsak parazitlerini geçirme etkisine sahip olan çörek otu yağı, sindirim sistemini düzene sokarak kabızlığın tedavisinde yardımcı olur. Kötü kolesterolü düşürme çörek otunun diğer bir yararlı etkisidir.

 

*Çörek otu yağı hamilelik sonrasında annelerdeki süt durumunu arttırır. Bu durum hem bebeğin hem de annenin sağlığını olumlu yönde etkiler.

 

*Ateşi düşürücü bir etkiye sahip olan çörek otu yağı kuru ve balgamlı öksürüğü giderme noktasında da önemli bir yardımcıdır. Kişinin vücut direncini yükselterek soğuk kış günlerde grip, nezle gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini en aza indirir.

 

*Eklem ve kas ağrılarını tedavi edici niteliğe sahip olan çörek otu yağı ile akşamları yatmadan tüm vücudunuza küçük dokunuşlarla masaj yaparsanız, ağrılarınızın azaldığını göreceksiniz.

 

*Günlük stres karşısında kişinin yorgunluğu söz konusu olduğunda devreye giren çörek otu yağı aynı zamanda kansere karşı da koruyucu bir etkiye sahiptir. Zencefil ile birlikte kullanıldığında mide bulantılarına iyi gelir ve dolaşım sistemini düzene sokar.

 

SAĞLIKLI BİR HAYAT İÇİN ÇÖREK OTU YAĞINI MUTFAĞINIZDAN EKSİK ETMEYİN

 

Hamile kalmak için kullanılabilecek olan çörek otu bir şifa kaynağıdır. Adet döneminden 10 gün kadar önce çörek otu yağını bir tatlı kaşığı kadar bal ve yine bir tatlı kaşığı kadar tarçın ile karıştırıp tüketirseniz bu durum hamile kalma olasılığınızı büyük ölçüde arttıracaktır.

 

Çörek otu yağı hamilelik sonrası emzirme döneminde de mutlaka kullanılmalıdır çünkü anne sütünü arttırıcı bir işleve sahiptir.

 

Cilt güzelliği ve parlaklığı söz konusu olduğunda çörek otu mutfaklardan eksik edilmemelidir. Sedef hastalığının tedavisinde de kullanılan çörek otu yağı; cildi onarıcı bir etkiye sahiptir; ağız ve burun çevresinin kurumasını engeller aynı zamanda akne oluşumunun da önüne geçmektedir.

 

Mısırlı Tanrıçaların güzellik sırları arasında kabul edilen çörek otu yağı; rezene ve mersin yağı ile karıştırılarak her gece yatmadan göğüs bölgesi üzerine masaj yaparak uygulandığında göğüsleri büyütücü bir işleve sahip olmaktadır. Nezleden koruyucu bir etkisi olan çörek otu yağı damla şeklinde kullanıldığında burun tıkanıklığının da önüne geçmektedir.

 

Kolon kanserinin oluşumunda engelleyici niteliği ile devreye giren çörek otu yağı; karaciğeri zehirlenmelere karşı korumakta ve kanser hücrelerini azaltıcı bir etkiye sahip olmaktadır. Çörek otu yağını her gün düzenli olarak günde bir tatlı kaşığı şeklinde yemeklerden önce rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ruh sağlığı üzerinde de koruyucu bir etkisi olan çörek otu; kişinin savunma mekanizmasını güçlendirir. Bireyi mantar, parazit gibi iltihaplanmalara karşı korur.

 

Doğru ve düzenli olarak tüketildiğinde birçok hastalık karşısında şifa kaynağı olan çörek otu yağı; kimyasal ilaçlara karşı kişinin bedensel sağlığını koruma altına alır. Reflü şikayeti ile doktora gidenler ilaçlara ek olarak mide ağrıları için her gün düzenli bir şekilde çörek otu yağı tüketebilirler. Günde 10 damladan fazla kullanımı ise tavsiye edilmemektedir.

 

Vücutta iltihap oluşumunu büyük ölçüde engelleyen çörek otu yağı; göğüs ve prostat kanseri gibi kanserler karşısında bireyi koruyucu bir etkiye sahiptir. Alerjik rahatsızlıklar karşısında da tedavi edici olan bu mucizevi bitki, kişinin bağışıklık sistemini büyük ölçüde güçlendirir. Çörek otu mucizesi ile hastalıklardan kurtulun, bu şifalı bitkiyi mutfaklardan eksik etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı