Sağlık

Cipralex Nedir – Ne için kullanılır ve Yan Etkileri

Anksiyete bozuklukları, panik atak, depresyon, sosyal anksiyete bozukluğu, obsesif-kompulsif bozukluk ve yaygın anksiyete bozukluğunda tavsiye edilen Cipralex’in Essitalopram okzalat etken madde içerir. Beyinde Serotonin sisteminde yaşanan bozukluklar depresyon ve ona benzer hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Cipralex, serotonin düzeyini arttıran ve depresyonun tedavisinde kullanılan antidepresan bir ilaçtır.

 

Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

-Majör depresif durumlarda, sıkıntı ve baş dönmesi ile kendini gösteren açık alan hastalıklarında Yabancı ve kalabalık yerlerden korkma

-Boşluktan korkma

-Yükseklikten korkma durumlarında

-Tekrarlanan veya alışkanlık yapan davranış ve hareketler yapma ve bunlara meyilli olma

-Sosyal fobi

-Endişe ve kaygı durumlarında uzman tavsiyesi ile kullanılmaktadır.

 

Cipralex Kullanım Şekli

Cipralex doktor tavsiyesine göre önerilen dozlarda kullanılmalıdır. Genelde günde bir kez tok karna alınır. Günlük olarak 10 mg alınır. Dozaj 20 mg a kadar çıkarılabilir. Bir bardak su ile alınır ve her gün aynı saatte alınması tavsiye edilir. Sıvı olarak kullanılan Cipralex, ilacın alımında kullanılmak üzere verilen kaşıkla tam ölçüsüne alınmalıdır. Hastanın ilacın yan etkilerinden etkilenip etkilenmeyeceğini görmek için doktor ilk önce ilaç alımını düşük dozda başlatacak giderek arttıracaktır.

 

Doktor tavsiyesi dışında önerilen dozdan daha az veya daha fazla alınmamalıdır. Hasta kendisini iyi hissetmeye başlasa bile ilaç kullanımı kesilmemeli, doktora danışmadan kendi kendine karar verilmemelidir. İlaç kesileceği zaman ise aniden kesilmemeli giderek azalan dozlarda alınarak kesilmelidir. Aniden ilaç alımı durdurulduğunda, söz konusu hissedilen rahatsızlık daha kötü hissedilebilir. İlacın aniden kesilmesi ile sinirlilik, baş ağrısı, uyku sorunları, uyuşukluk, karıncalanma veya kafa karışıklığı görülebilir. Etkisini hissetme 3-4 hafta sürer. Bazı durumlarda ise 6 haftaya kadar beklenmektedir.

 

Cipralex Yan Etkileri

 

İlacın alınmaya başlandığı ilk günlerde bulantı, ağız kuruluğu, kabızlık, yorgunluk, uyku sorunları, baş dönmesi, uyuşukluk ve terlemede artış görülebilir. Bu yan etkilerin 3-4 gün içinde kaybolması beklenir. Yan etkiler 3-4 günde kaybolmayıp daha da şiddetleniyor ise mutlaka doktor bilgilendirilmelidir.

 

Nadir olarak sinirlilik, konsantrasyon, heyecan, olağan dışı yüksek enerji veya intihar düşünceleri belirebilir. Bu gibi bir belirtide hemen doktora danışılmalı ve kolay morarma, kas zayıflığı, kanama, kusma nöbetleri, kramp, idrar miktarında değişiklik ve kahve telvesi gibi dışkı görüldüğünde ise hızla en yakın sağlık merkezine gidilmelidir.

 

Nadir görülen diğer yan etkilerden biri de serotonin sendromu denilen durumdur. Son derece ciddi bir durum olup halüsinasyonlar, yoğun huzursuzluk, şiddetli baş dönmesi, ateş, şiddetli bulantı, kusma, ishal, koordinasyon kaybı, kalp atışının hızlanması, kaslarda kramp ve titreme durumları ortaya çıktığında ilaç alımı hemen kesilmeli ve doktora gidilmelidir.

Alerjik reaksiyonlardan olan döküntü, kaşıntı, yüz, dil ve boğazda şişlik, şiddetli baş dönmesi ve nefes darlığı da nadir olarak görülebilir. Bu belirtilerde de acil olarak doktora danışılmalıdır.

 

Cipralex Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 

-İlaca karşı bir alerji söz konusu ise ilaç kullanılmamalıdır.

Halen MAO inhibitörü grubunda bir ilaç kullanılıyor ise Cipralex kullanımı için 14 gün beklenmeli ve MAO inhibitörü grubundaki ilacın vücuttan tamamen temizlenmesi sağlanmalıdır. Her iki ilacın birlikte kullanılması hayati risk teşkil eder. Cipralex’ten sonra MAO inhibitörü grubundaki ilacı kullanmaya başlamak için de yine 14 gün beklenmelidir.

 

-Kalp ritmini düzenleyici ilaç kullananlar için Cipralex uygun değildir.

25 yaş altı ilk kez Cipralex kullanan kişilerde yan etki olarak intihar eğilimleri gözlemlenmiştir. En az 1-2 hafta yakın çevrenin hastanın ruh halindeki değişiklikleri gözlemlemesi ve hastayı yalnız bırakmaması gerekir. Bu dönemde düzenli doktor kontrolü çok önemlidir.

İlacın olumlu etkilerinin görülmesi 2 haftayı bulabileceğinden ilaç kullanımı kesilmemeli, aniden ilaç bırakılmamalıdır.

 

-18 yaş altı için uygun değildir.

Karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğu olanlar, elektroşok tedavisi görenler, şeker hastalığı veya kanama bozukluğu olanlar, kandaki sodyum seviyesi düşük olanlar, koroner kalp hastaları, ritim bozukluğu olanlar, kalp krizi geçirmiş olanlar, epilepsi rahatsızlığı olanlar ve daha önce intihar teşebbüsünde bulunanlar kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalı ve doktor kontrolünde kullanmalıdır.

 

-Narkotik ağrı kesiciler, soğuk algınlığı ilaçları, uyku hapları , kas gevşeticiler ve alerji ilaçları ile birlikte kullanılmamalıdır. Düzenli kullanılan bu gruptaki ilaçlarla ilgili mutlaka doktora bilgi verilmelidir.

 

-İş gereği sürekli dinç ve uyanık olması gerekenler günlük aktivitelerde dikkatli olmalıdır.

Asla alkolle alınmamalıdır. Alkol ile birlikte alınan Cipralex’in yan etkileri çok daha şiddetli hissedilir.

 

Gebelik ve Emzirme Döneminde Cipralex Kullanımı

 

Gebelikte kullanımı ile ilgili bir bilgi yoktur. Kullanma durumunda doğum sonrasında bebekte beslenme ve solunum güçlüğü, nöbet, kas sertliği ve sürekli ağlama görülebilir. Böyle bir durumda hemen pediatriste haber verilmelidir. Depresyonlu gebelik bebek için de risklidir. Gebelikte depresyonla mücadele için mutlaka doktora danışılmalıdır. Emzirme döneminde kullanılan Cipralex anne sütüne geçmektedir. Emen bebekte uyku hali, iştahsızlık, huzursuzluk ve uyku bozukluğu yaratabilir.

 

Çocuklarda Kullanımı

 

18 yaş altı çocuklarda kullanımı güvenilirlik saptanmadığından önerilmemektedir.

 

Cipralex Aşırı Doz Belirtileri

 

Cipralex doz aşımında baş dönmesi, tremor, ajitasyon, nöbetler, koma hali, bulantı, kalp atımında değişiklik ve düşük kan basıncı durumunda vakit kaybetmeden en yakın acil servise gidilmelidir.

 

Cipralex Kullanım Süresi – Tedavi Süresi

 

-Antidepresan durumlarında tedavi genelde 2-4 hafta sürer. Kesin sonuç için en az 6 aylık tedavi gerekmektedir.

-Agorafobili veya agorafobisiz panik bozukluğu tedavisine ilk hafta 5 mg ile başlanır ve 10 mg ile 20 mg arası dozaj arttırılarak doktor kontrolünde ilaç alımına devam edilir.

-Sosyal anksiyete bozukluğunda tedavi süresi uzun tutulmalıdır.

-Yaygın anksiyete bozukluğunda yine tedavi süresi uzundur.

-Maksimum etkilerin görülmesi 3 ayı bulmakta ve tedavi birkaç ay sürmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı