Sağlık

Çınar Yaprağının Faydaları ve Zararları Nelerdir

Ana vatanı Kuzey Avrupa ve Amerika olan çınar ağacı, ülkemizde de neredeyse tüm bölgelerde yetişmektedir. Yüzyıllar öncesinde ülkemize gelen verimli topraklarımıza kolaylıkla uyum sağlayıp yetişen çınar ağaçları, toprağın verimliliği ve iklimsel koşullara bağlı olarak dünyanın diğer yerlerinde bulunan çınar ağaçlarına göre daha dayanıklı bir yapıdadır. Hızlı büyüme özelliğine sahip ve uzun ömürlü olan bu ağaç türü mobilyacılıktan tıp alanına kadar, birçok alanda kullanılmaktadır. Olumsuz hava etkenlerine karşı oldukça dayanıklı olan çınar ağaçları, yapraklarının tozdan ve zararlı gazlardan fazla etkilenmemesi sebebiyle özellikle büyük şehirlerde peyzaj uygulamalarında en çok kullanılan ağaç türlerinin başında gelmektedir.

Tarih öncesi devirlerden günümüze kadar çınar ağacının yaprakları da çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Bilimin ilerlemesi ile birlikte çınar ağacı yapraklarının kullanıldığı tedavi yöntemleri genişletilmiştir. İlaç sektörü tarafından çınar ağacı yaprakları birçok ilacın yapımında kullanılmaktadır. Sokaklardan aktarlara kadar birçok yerde kolaylıkla bulabileceğiniz çınar ağacı yaprakları ile hastalıklarınızın kısa sürede iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Çınar ağacı yaprakları ile tedavi edilen hastalıklar şunlardır:

 

– Kireçlenme:

 

Kemiklerde ve eklemlerde meydana gelen kireçlenme sorununda çınar ağacı yaprakları oldukça kısa sürede etki göstererek bu hastalığın geçmesine yardımcı olur. İnsanlık tarihi boyunca eklem yerleri ve kireçlenmeye bağlı hastalıkların tedavisinde çınar ağacı yaprakları kullanılmıştır. Kullanılmaya başladıktan ortalama 1 ay sonrasında kireçlenmeyi azalttığı ve iyileştirdiği tespit edilmiştir.

* Kireçlenme tedavisinde çınar yaprağı kullanımı:

 

Çınar ağacı yaprakları önce gölgede kurutulur, sonrasında da sıcak suda demlenerek her gün bir su bardağı kadar günde bir kez içilir. Uzmanlar tarafından ılık olarak içilmesi tavsiye edilmekte ve 15 günlük düzenli kullanım sonunda bir süre ara verilmesi gerektiği belirtilmektedir.

 

– Psikolojik rahatsızlıklar:

 

Ülkemizde yetişen çınar ağaçlarının psikolojik hastalıkların tedavisinde oldukça etkili bir rolü vardır. Dayanıklı ve sağlam bir yapıya sahip olan çınar yaprakları, birçok anti-depresan ilacın içinde etken madde olarak bulunmaktadır. Depresif ve psikolojik hastalıkların tedavisinde çınar yaprağı kullanılması kişilerin çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesine ve eski sağlıklarına kavuşmalarına yardımcı olur.

 

* Psikolojik hastalıkların tedavisinde çınar yaprağı kullanımı:

 

Aynı kireçlenme tedavisinde olduğu gibi kurutulmuş çınar yaprakları sıcak su ile demlenerek ve ılık bir şekilde içilmelidir. Depresif tedavilerde 15 gün düzenli olarak içilmeli ve bir hafta ara verilmesi gerekmekte, daha sonradan kür aynı düzen ile hastalıklar iyileşene kadar devam etmelidir.

 

– Yanık tedavisi ve hücre yenileme:

 

Ağrılı yanıklarda tedavi sürecinin hızlanmasına yardım eden ve hücrelerin daha hızlı yenilenmesini sağlayan çınar yaprakları, halk arasında yanık tedavisinde en sık kullanılan yöntemdir. Hücre yenileme özelliği sayesinde daha genç bir görünüme sahip olmak isteyen kadınlarda çınar yaprağı ile güzellik bakımı yapmaktadırlar. Sedef, egzama ve diğer deri hastalıklarında da çınar yaprağı tedavi süreçlerinde kolaylıkla uygulanabilir ve etkili sonuçlar alınabilir.

 

* Yanık tedavisi ve hücre yenilemede çınar yaprağı kullanımı:

 

Kurutulmuş çınar yaprakları bir miktar su ile 3 dakika kadar kaynatıldıktan sonra soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra yanık bölgesine yumuşamış yapraklar kapatılır veya bir pamuk yardımı ile çınar yaprağı suyu kompres olarak uygulanır. Cildin daha genç görünmesi ve yaşlılık belirtilerine karşı da çınar yaprağı suyu her gece uyumadan önce cilde sürülerek kurumaya bırakılır ve gece boyunca yüzde kalır. Sabah uyanıldığında cilt yıkanarak normal cilt temizliği yapılır.

 

– Diş eti hastalıkları ve diş ağrıları:

 

Diş eti hastalıkları ve diş ağrısı çeken kişiler doktora başvurana kadar ağrılarını çınar ağacı yaprağı ile hafifletebilirler. Eski dönemler ve tarih öncesi devirlerde insanlar tarafından diş hastalıklarında kullanılan çınar yaprakları, günümüzde de hala kullanılmaya devam etmektedir.

 

* Diş eti hastalıkları ve diş ağrılarında çınar yaprağı kullanımı:

 

Kurutulmuş olan çınar yaprakları ağrı olan dişin üzerine konularak sıkılır ve bekletilir. Bir süre sonra etkisini göstermeye başlayacaktır. Ağızdaki sorunlu bölgelerde doğrudan çınar yaprakları bekletilebileceği gibi, kaynatılmış çınar yapraklarının suyu ile gargara da yapılabilir. Özellikle diş eti sorunları yaşayan kişiler gargara yöntemini uygulamalı, çınar yaprağı suyunu 1 dakika kadar ağızlarında çalkalamaları gerekmektedir.

– Saç tedavileri:

 

Saç derisinden kaynaklanan rahatsızlıklar ve kepek tedavisinde çınar yaprakları kullanılmaktadır. Saç derisine doğrudan uygulanabilen yöntemler ile yaşanan saç sorunları kısa süre içerisinde son bulur.

 

* Saç tedavisinde çınar yaprağı kullanımı:

 

Kurutulmuş ve kaynatılmış çınar ağacı yapraklarının suyu soğutularak saç derisine uygulanır. Banyo sonrasında kullanılabileceği gibi, banyo öncesinde de saç derisine kompres yolu ile uygulanıp, yarım saat bekletildikten sonra yıkanmalıdır. 3 uygulama sonrasında kepek sorunu ortadan kalkmaya başlayacak, saçlar daha parlak, daha güçlü ve daha dolgun görünecektir.

 

– Ödem oluşumunu önleme:

 

Çınar yaprakları vücutta ödem oluşumunu engeller ve fazla ödemlerin vücuttan doğal yollar ile atılmasını sağlar. Ödeme bağlı olan hareketlerde zorunluluk, görüntü bozukluğu ve ağrılarında geçmesine yardımcı olur.

 

* Ödem tedavisinde çınar yaprağı kullanımı:

 

Çınar ağacının yaprakları kurutularak kaynatıldıktan sonra 1 hafta boyunca düzenli olarak ılık şekilde içilmelidir. 1 hafta kullandıktan sonra 2-3 gün ara vermeli ve ödemler tamamen geçene kadar aynı periyotta kullanılması gerekmektedir.

 

Doğanın insanlara sunduğu bir mucize olan çınar yaprağı, daha birçok hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. Çınar yaprağını kullanan kişiler öncelikle doktorlarına başvurmalı, kullandıkları ilaç ile olumsuz etkileşim gösterebilecek durumlara sahiplerse bu kürleri uygulamamalıdırlar. Eğer düzenli kullanılan bir ilaç yoksa ve kişiler kronik bir rahatsızlığa sahip değilse, çınar ağacı yaprakları bu hastalıkların tedavi sürecine destek olarak kullanılabilir. Çınar ağacı yapraklarının ve suyunun vücuda herhangi bir zararı bulunmamaktadır ve doğanın insanlara sunduğu doğal ilaçlardan biridir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı