Cilt Bakımı

Cilt Lekelerine Kesin Çözüm Yöntemleri

Cilt bakımı özellikle bayanlar tarafından en fazla dikkat edilen konulardan birisini oluşturmaktadır. Dünyanın her yerinde cilt bakımı konusunda çözüm oluşturmak üzere kozmetik sektörüne yoğun bir ilgi gösteriliyor. Ancak kozmetik ürünlerinde kullanılan kimyasal maddeler ciddi yan etkiler oluşturabiliyor ve sorunları tedavi etmekten ziyade gizlenmesine neden oluyor. Bu neden ile de başarılı ve etkili sonuçlar alabilmek için cilt lekesi gibi problemler için mutlaka doğal cilt  bakımı uygulamalarının tercih edilmesi önerilmektedir. Bu şekilde son derece sağlıklı ve kusursuz bir cilt yapısına sahip olunabiliyor. Ciltte görülen siyah nokta sorunları başta olmak üzere tüm cilt problemleri cildin kusursuzluğuna gölge düşürmektedir. Bu kapsamda da günümüzde özellikle ciltte ortaya çıkan siyah nokta ve sivilce gibi problemlerin yok edilmesinden sonra bulundukları bölgelerde cilt lekesi sorunları meydana gelebiliyor. Bunun dışında cilt lekeleri arasında güneş ışınlarının zararlı etkilerine bağlı olarak meydana gelen lekelerde öne çıkmaktadır.

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Günümüzde bayanların en fazla şikayet ettikleri cilt problemlerinin başında gelen cilt lekesi problemlerinin en önemli kaynağı güneş lekeleridir. Yaz aylarında sıkça görülen güneş lekelerine karşı etkin bir koruma sağlayabilmek için özellikle de bu mevsimde güneşin etkisini çok yüksek şekilde gösterdiği öğle saatlerinde doğrudan güneş altında kalınmamasına dikkat edilmesi ile etkin bir koruma sağlanabilir. Bunun dışında doğal formüllü geniş krem ve ürünlerinin kullanılması da gerekir.

Ciltte meydana gelen leke problemlerinin ortaya çıkışı doğrudan sivilcelerden kaynaklı olarak meydana geliyor ise ciltteki sivilce sorunlarının tamamen ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu konuda da günümüzde içeriğinde kil bulunan sabun ya da cilt temizleme jellerinin kullanılması tavsiye edilmektedir. Özellikle de kullanımında sabah ve akşam olacak şekilde cildin yıkanması ve cildin yağ tutmasına karşı mutlaka düzenli olarak yıkanması ile temiz tutulması gerekmektedir. Bu noktada da cilt yağlanmalarına karşı bol bol su tüketimi ile birlikte çeşitli doğal içerikli cilt maskeleri ile bakım yapılması gerekir.

Doğal Cilt Maskeleri

Günümüzde ciltte meydana gelen problemlerin giderilebilmesi amacı ile mutlaka doğal içerikli cilt maskelerinin kullanımına önem gösterilmesi gerekir. Doğal cilt maskeleri sayesinde ciltteki problemlerden kurtulabilmek ve cilt lekelerini tedavi edebilmek mümkün olmaktadır. Bu kapsamda da günümüzde herkes tarafından evde kolay bir şekilde yapılabilecek doğal cilt maskeleri arasında;

  • Limon maskesi; ciltte renk tonlarının daha açık seviyeye ulaşmasını sağlayarak, dengesizliklerin giderilmesine yardımcı olur. Böylelikle cildin taze ve naif bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Özellikle de bu etkiler limonun içeriğinde yer alan yüksek seviyedeki asidik miktarı ile sağlanabilmektedir.
  • Karbonat maskesi; Ciltte meydana gelebilecek pullanma problemlerine ve kuruluk sorunlarına karşı etkin şekilde koruma sağlar. Cildin nemlendirilmesine de yardımcı olan karbonat maskesi orta seviyeli sivilce lekelerine karşı da etkili sonuçlar sağlamaktadır. Karbonat maskesi için ilk olarak yüzün iyice yıkanması ve temizlenmesi gerekir. Daha sonra bir miktar karbonat, pamuk aracılığıyla yüze uygulanarak, 15 dakika kadar beklenmelidir. Süre sonunda yüz iyice yıkanmalıdır.
  • Aloe vera maskesi; Ciltteki leke sorunlarına ve sivilce problemlerine kesin çözüm sağlamakta olan aloe vera özellikle de yaralar üzerinde iyileştirici özelliği bulunuyor. Maske uygulaması için öncelikle ciltteki ilgili bölümü iyice yıkadıktan sonra hijyenik hale gelmesiyle birlikte aloe vera ile bir kaşık doğal zeytin yağı karıştırılarak, bölgeye sürülür. 15 dakika kadar bekletildikten sonra ılık suyla yıkanarak, temizlenmelidir.

Şeklinde farklı cilt lekeleri başta olmak üzere pek çok cilt problemine iyi gelebilecek farklı cilt maskeleri bulunuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı