Burun Tıkanıklığını Nasıl Açabilirim

Özellikle kış aylarında hemen hemen herkesin başına gelmiştir burun tıkanıklığı ! Bunun çeşitli sebepleri vardır tabi ya grip olursun ya alerjin vardır ya da vücudunun tamamını etkileyen soğuk algınlığındandır. Burun Tıkanıklığını Nasıl Açabilirim sorusu özellikle kış aylarında herkesin çözümünü aradığı bir sorun haline gelmiştir. Doğal ve İlaç ile olan birçok çözümsel yolları vardır aslında ama herkes en pratik olanını öğrenmek istiyor. Şimdi anlatacaklarımızın sizler için hem pratik hem de kalıcı çözümler sunacağından emin olabilirsiniz. Ama ilk önce burun tıkanıklığınızın nedenini iyi bilmelisiniz ki Burun Tıkanıklığını Nasıl Açabilirim sorununa çözüm bulabilesiniz.

Terleyin; imkanınız varsa sauna veya banyonuzda ki küveti sıcak su ile doldurarak bolca terleyin ter vücudunuz da ki mikrobu su yolu ile dışarı attığı için ertesi güne uyandığınız da solunum yollarınız da ve vücudunuzun tamamında rahatlama hissedeceksiniz. Eğer bu söylediğimiz imkanların hiçbiri yoksa kalın giyinin, üzerinize bolca battaniye ve kafanızı bere ile kapatacak şekilde sıcak bir yerde en az 2 saat dinlenin buda sizi diğer çözüm yolları kadar terletip açacaktır.

Nemlendirin; bunu birkaç defa sıcak su yardımıyla yapabilirsiniz Burun Tıkanıklığını Nasıl Açabilirim sorusunun aslında en kolay çözüm yollarından biridir. Geniş bir orta boy leğen veya tencereye önce viks (wigisse) sürün üzerine kaynamış suyu dökerek yüzünüzü tencereye kapatın ve ardından kafanızın üzerine tamamen kapanacak şekilde bir havlu atarak 15 – 20 dakika bekleyin. Eğer evinizde viks yoksa bunun yerine taze nane veya okaliptüs yağı yardımıyla da bunu yapabilirsiniz.

Soğan veya Mentollü Şeker; iyi bilirsiniz ki soğan doğrayan herkesin gözü yaşarır ve burnu akmaya başlar bu soğanın etkili kokusundan kaynaklanır. Soğanı ikiye ayırın gözlerinizi nemli veya bir bandaj yardımıyla kapatın soğanı burnunuza iyice yaklaştırarak 5 – 10 dakika koklayın burun kanallarının gevşediğini, akıntı geldiğini hissedeceksiniz. Bunu belirli aralıklarla tekrarlarsanız burun tıkanıklığına iyi geldiğini fark edeceksiniz. Burun tıkanıklığını geçirmek için bir diğer yol ise yine bir bardak içerisine 3 – 4 adet mentollü şeker atın üzerine bolca limon sıkarak sıcakken yavaş yavaş içmeye başlayın bu hem burun tıkanıklığınıza iyi gelecek hem de boğazınıza…

Zeytinyağı ve Tuzlu Su; bildiğiniz üzere zeytinyağı birçok derde devadır. Ama burada bizim için burun tıkanıklığı nasıl açılır sorusuna yanıt vermesi önemli tabi birkaç damla zeytinyağını burun deliklerinize damlatın biraz bekleyin damarların gevşediğini hissedeceksiniz buda sinüslerinizin boşalmasına neden olacak ve sizi rahatlatacaktır. Yine aynı şekilde bir çay bardağına yarıya kadar su doldurun ve içerisine 1 buçuk çay kaşığı kaya tuzu veya normal tuz koyarak iyice karıştırın günde 2 – 3 kere burun deliklerinize damlatın içerisinde ki dolu olan sıvıyı boşaltarak kapalı olan burun deliklerinizi açacaktır. Aşırıya kaçmayın !

İlaçla; burun tıkanıklığını gidermek için bir çok ilaç mevcuttur aslında ama bunlar içinde en yaygın olanı deniz suyu karışımlı burun spreyleridir. Bu spreyler doğal tuz karışımlı olduğu için burun damarlarının gevşemesine neden olmaktadır buda doğal olarak rahatlamayı sağlar. Sprey olarak en yaygın olanı İliadin olarak bilinmektedir. Birçok olumlu yorum almıştır fakat burun spreyleri alışkanlık yaptığı için çok fazla önerilmiyor. Anlattığımız yöntemler sizleri anlık olarak rahatlatacaktır fakat kalıcı ve en doğrusu için en yakın sağlık kuruluşuna danışınız.

NOT : Bulunduğunuz odaya nemlendirme makinesi veya kaloriferin üzerine koyacağınız su gece boyunca rahat nefes alışverişi yapmanızı sağlayarak burun tıkanıklığına iyi gelecek çözümler arasındadır.

Etiket : burun tıkanıklığını nasıl açabilirim, burun tıkanıklığı nasıl açılır, burun tıkanıklığına iyi gelecek çözümler

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir