Gezi

Bulgaristan Vize Başvurusu

Bulgaristan Vize Başvurusu

Bulgaristan, eşsiz doğal güzellikleri, tertemiz sahilleri, ucuz ve gelişmiş gece hayatıyla turistlerin uğrak noktalarından birtanesi. Özellikle, ülkemize olan yakınlığı ve ortak tarihi geçmişimiz nedeniyle vatandaşlarımızında en sık tercih ettiği tatil rotalarından olan Bulgaristan, ziyaretçilerine kendi şartlarına özel vize uygulayan bir balkan ülkesidir. Yani, Bulgaristanı ziyaret etmek ve bu nadide ülkenin zenginliklerini görmek istiyorsanız Bulgaristan vize şartlarını yerine getirmeniz gerekiyor.

Bulgaristan, 2007 yılında Avrupa Birliği’ne girdiğinden beri vize başvuru incelemeleri konusunda daha dikkatli bir politika izlemiştir. Vize başvurunuzun başarılı bir şekilde kabul alması için seyahatinizin amacını kesin olarak belirtmeniz ve giriş yaptıktan sonra ülkenize geri döneceğinizi destekleyen belgeleri başvuru makamlarına sunmanız çok önemlidir. Hemen her ülke için turistik ve ticari ziyaretler olumlu sonuçlar doğurur ve ekonomi açısından çok yararlıdır. Ancak, siyasi ve toplumsal bazı sebepler nedeniyle Avrupa Ülkeleri, vize verirken çok seçici davranmak zorunda. Bu yüzden, seyahat edeceğiniz Avrupa Ülkesi her neresi olursa olsun, amacınızı onlara en açık şekilde anlatmanız başvuru onayınızı almanıza sizi bir adım daha yaklaştıracaktır.

Bulgaristan vize başvurusundan bahsetmeden önce bilinmesi gereken temel noktalara değinmek doğru olacaktır. Öncelikle, Bulgaristan’ın bir Avrupa Ülkesi olmasına rağmen Shengen ülkesi olmadığını bilmekte yarar var. Bulgaristan vizesine sahip olsanız bile malesef Shengen ülkelerine giriş yapamıyorsunuz. Ancak, bu kadar doğal zenginliği bünyesinde barındıran bu güzel ülke, sizi tüm geziniz boyunca tatmin edecektir. Bunun yanında, vize başvurusunda bulunmadan önce dikkat edilmesi gereken diğer hususlardan bir tanesi de zaman aralığı. Bulgaristan vize başvurularının en erken 3 ay, en geç 15 günlük bir aralıkta yapılmasını istiyor. Yani, ziyaretinizden 3 ay 1 gün öncesinde başvuru yapamıyorsunuz. Bu yüzden seyahatinizi çok düzgün planlayıp, zaman çizelgenizi erkenden hazırlamakta ve bunu ülkenin resmi tatil günlerini hesaba katarak yapmanızda fayda var.

Bulgaristan Vize Başvurusu Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar :

 • Bulgaristan, vize başvurusu öncesi seyahat planınızı yaptıktan ve tarihini belirledikten sonra, kalacağınız otel, gezeceğiniz lokasyolar, alternatif rota ve konaklama planlarınızı düzenli bir şekilde başvuru dosyanıza ekleyin.
 • Seyahatinizi hangi ulaşım şekliyle yapacak olursanız olun, başvurunuzdan önce gidiş – dönüş biletlerinizi satın alın. Özellikle dönüş biletinizi ibraz etmeniz, Konsolosluk açısından çok önemlidir. Son dönemlerde artan mülteci sorunları, Avrupa’ya giriş yapan kişilerin devletlerin kurallarına uymayıp kalıcı olarak ikamet etmeye çalışmaları gibi sorunlar, vize sürecini en zorlaştıran sebeplerdendir.
 • Aynı sebeple, Türkiye’de kalıcı olarak ikamet ettiğinizi gösteren belgeler, eğer çalışıyorsanız işyeri bilgileriniz, dolar veya euro olarak hesabınızda bulunan parayı belgelemeniz, yasal olmayan şekilde Bulgaristan’da kalmanızı engelleyecek taşınmaz mülkleriniz gibi varlıkları, Bulgaristan’a bildirmeniz başvurunuzu olumlu etkileyecek bir diğer madde.
 • Shengen vizesi aldıktan sonra, Bulgaristan’ı ziyaret etmek isteyen kişilerin seyahatlerine Shengen aldıkları ülkeden başlamaları gereklidir.
 • Bulgaristan’dan gönderilen davetiyeler, Bulgaristan vize başvurusu yapacak kişinin adına olmalıdır. Başkasının adına gönderilen davetiyeler vize başvurusunda geçersiz sayılır. Aynı zamanda, her kişi için ayrı ayrı davetiye gönderilmesi gereklidir. Tek bir davetiye ile birden fazla kişinin başvuru yapması mümkün değildir.
 • Türkiye’de, Bulgaristan vize başvurusu konusunda yetkili merciiler, Bulgaristan Ankara BaşKonsolosluğu ve Bulgaristan  İstanbul Büyükelçiliği’dir. Bu iki kuruma ibraz edilecek belgelerin farklı olduğu unutulmamalıdır.
 • Uzun süreli vize başvuruları, yani D tipi vize başvuruları, Bulgaristan Konsolosluğu veya Bulgaristan Büyükelçiliği’ne bizzat yapılmalıdır.
 • İkamet ettiği ülkede Bulgaristan Konsolosluğu bulunmayan kişiler, öncelikle kendilerine en yakın Konsolosluğun hangi ülkede olduğunu öğrenmeli ve başvurularını bu ülke üzerinden gerçekleştirmelidir.

Dikkat edilmesi gereken hususların yanında, Bulgaristan vize başvurusu yaparken başvuracağınız vize türüne dikkat etmenizde de yarar var. Turistik vizeler C tipi vize olarak adlandırılır ve kısa süreli vizelerdir. Uzun süreli vizeler daha çok ticari amaçlı ve oturum amaçlı vizelerdir. Başvuru adımlarınızın ve başvurunuzun sonuçlanma sürecinin buna göre değişeceğini unutmayın. Turistik vize başvuruları ortalama 5 gün içersinde sonuçlanır.

Vize çeşitlerinin dışında başvuru yapacağınız Konsolosluğun ikamet bölgenizde bulunması da önem taşır. Bulgaristan Konsoloslukları, yanlızca kendi görev çemberlerinin içersindeki şehirler için hizmet verirler. Örneğin; Bulgaristan Ankara Konsolosluğunun görev alanında yer alan şehirlerde ikamet ediyorsanız, özel bir durum olmadığı sürece Bulgaristan  İstanbul Konsolosluğu’na vize başvurusu yapamazsınız. Hangi Konsolosluğun, hangi şehirleri kapsadığını öğrenmek için, Konsoloslukların internet sitelerinden yararlanabilirsiniz.

Bulgaristan Vize Başvuru Ücretleri

Bulgaristan, Konsolosluk ve Büyükelçiliklerine vize başvurusu yapan kişilerin ödemesi gereken ücretler bazı kriterlere göre değişiklik gösterir. Bulgaristan vize başvurusu yapan kişinin yaşı, vatandaşı olduğu ülke, başvuru yapılan vizenin türü gibi farklılıklar, ücretlerin de farklı olmasına yol açar. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları, ve çeşitli sebeplerle Türkiye üzerinden başvuru yapacak yabancı uyruklu kişiler için, Bulgaristan vize başvurusu ücreti 60 Euro olarak belirlenmiştir.

Bulgaristan, vize başvurusu yapacak olan 0 – 12 yaş aralığındaki çocuklardan vize harcı almamaktadır. Aynı zamanda, bazı ülkelerin Türkiye’de ikamet eden vatandaşları da bazı ayrıcalıklara sahiptir. Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Arnavutluk, Karadağ, Bosna – Hersek, Rusya, Ukrayna ve Moldova ülkeleriyle anlaşması olan Bulgaristan, bu ülkelerin vatandaşlarına 35 Euro vize harcı uygulamaktadır. Aynı zamanda, Sırbistan ve Makedonya vatandaşları, Bulgaristan vize harcı ödemekten muaf durumdadır.

Bulgaristan Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Bulgaristan vize başvurularında, her vize türü için farklı belgeler istemektedir. Ayrıca, özel durumlarda Konsolosluk ve Büyükelçilikler sizden ek belgeler talep edebilirler. Her vize türü için gerekli olan belgeler eksiksiz ve çok düzgün organize edilmiş şekilde kuruma ibraz edilmelidir.

 

 • Fotoğraf : Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan ve daha önce vize başvuru işlemlerinde kullanılmamış fotoğraf. Pasaporta basılmış olan fotoğraflarda Bulgaristan devleti tarafından güncel olmadığı riskiyle kabul edilmemektedir.

 

 • Pasaport : Bulgaristan, vizenizin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli pasaportları kabul etmektedir. Yani, vizenizin bitiş gününü başlangıç olarak alırsanız pasaportunu bu süreden sonra en az 6 ay daha geçerli olmalıdır.

 

 • Banka Hesap Bilgileri : Banka hesap cüzdanınız, Bulgaristan vize başvurusu için talep edilen bir diğer belgedir. Vize sürenize göre banka hesabınızda, her gün başına 100 Euro bulundurmanız gereklidir. Yani 15 günlük bir seyahat planlıyorsanız ve vize istiyorsanız, hesabınızda en az 1500 Euro gözükmesine dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda, bu gelirin nereden geldiğini belgelemeniz ve ibraz ettiğiniz banka cüzdanınızın son 15 günlük süre içerisinde alınmış olması gereklidir

 

 • Belgelerin Sıralanması : Bulgaristan vize başvurusu için ibraz edeceğiniz tüm belgeler, Konsolosluğun belirlediği şekilde düzenlenmiş ve sıralanmış olmalıdır. Aynı zamanda, başvuru süreciniz boyunca sizden istenen belgelerin son 30 gün içerisinde alınmış olmasına dikkat etmelisiniz.

 

 • Uluslararası Ehliyet ve Yeşil Sigorta : Bulgaristan’a araç ile geçiş yapmak isteyen kişiler uluslarası ehliyete ve yeşil sigortaya sahip olmalıdır. Bunlardan birinin bile eksik olma durumunda şahsi aracınızla Bulgaristana giriş yapamazsınız.

 

 • Seyahat Sigortası : Bulgaristanın talep ettiği seyahat sigortası kesinlikle vize sürenizden uzun olmalıdır.

 

 • Rezervasyon ve Konaklama Bilgileri : Son dönemlerde vize başvurularını desteklemek amacıyla çok sık yapılan sahte rezervasyonlara karşı Bulgaristan onaylanmış rezervasyonlar istemektedir. Aynı zamanda, rezervasyonun yapıldığı konaklama yerlerini arayarak bu durumu teyit etmektedir.

Tüm bu belgelerin yanında, vize türünüze göre ek olarak istenen belgeleri ibraz etmeniz gerekiyor. Tüm bu belgeleri hazırlamış olmanız maalesef, vizenizin kesinlikle olumlu sonuçlanacağını göstermiyor. Ancak, Bulgaristan vize başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken noktalara dikkat eder, amacınızı ve ülkenize geri dönmenizi gerektiren durumları Konsolosluğa düzgün bir şekilde belgeleyebilirseniz, bu güzel ülkeyi ziyaret edip oldukça hoş vakit geçirebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı