Kadın

Brezilya Fönü Nedir Nasıl Yapılır ?

Saç kadınlar için oldukça önemlidir. Bakımlı ve güzel saçlara sahip olmak tüm kadınların arzusudur. Ancak kadınların saçlarına bakması, saça şekil vermesi ve daha sağlıklı saçlara sahip olmak için yaptıkları uygulamalar oldukça fazla zaman almaktadır. Özellikle kıvırcık ve dalgalı saçların bakımı düz saçlara oranla daha zordur. Şekil verme işleminde yapılan uygulamalar saçın yıpranmasına, sağlığını kaybetmesine, matlaşmasına ve dökülmesine neden olur. Uzun vadede ise saçın dolgunluğunun azalması ve saçın seyrekleşmesi gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Fönlü ve düz saçlara sahip olmak için neredeyse tüm kadınlar fön çektirme ve saçı düzleştirici maşalarla düzleştirme gibi işlemler yapmaktadır. Ancak güzellik uğruna yapılan bu uygulamalar saçı oldukça yıpratmakta ve zarar vermektedir. Saç kurutma makinesi ile fön çekilmesi saçın daha çabuk kırılmasına, kopmasına ve yanmasına neden olur. Yakın mesafeden fön uygulaması saçınızın nemini kaybederek kurumasına ve kuruluğa bağlı olarak dökülmesinin artmasına neden olur. Aynı şekilde saç düzleştiricileri de saçınızı yakar ve yanmış bir saçın hem görüntüsü hem de sağlığı ne yazık ki oldukça kötüdür.

 

Son yıllarda oldukça popüler olan, özellikle dalgalı ve kıvırcık saçlı kadınlar tarafından tercih edilen Brezilya fönü, kadınları düz bir saça sahip olmak için katlanılan çilelerden kurtarıyor. Kuaför tarafından kısa bir sürede uygulanabilen Brezilya fönü, uzun bir süre düz saçlara sahip olmanızı sağlıyor ve düzleştirmeye bağlı olan saç sorunlarından kurtulmanıza yardımcı oluyor.

 

– Brezilya fönü nedir ve kalıcılığı ne kadar sürer? Brezilya fönü yanı kalıcı fön olarak isimlendirilen saç uygulaması saça çeşitli saç ürünleri ile keratin yüklemesi yaparak saçın düz bir hale dönüştürülmesi işlemidir. Uygulama yapıldıktan sonra 4-6 ay arası kalıcılığı vardır. Bu süre uzayıp kısalabilir. Saçınızın uzama hızına göre Brezilya fönünün kalıcılığı değişmektedir. Bu süre zarfında dipten uzayan saçlarınız doğal dalgalı veya kıvırcık yapısında olacağı için verilen kalıcılık süresi de budur. Saçınızın işlem uygulanmış kısımları bu süre sonunda düzlüğünü muhafaza eder ancak dipten gelen saçlar dalgalı olduğu için Brezilya fönü uygulamasının yenilenmesi gerekmektedir.

 

– Brezilya fönü uygulaması nasıl yapılır?
Brezilya fönü uygulaması bir kaç adımdan oluşmaktadır. Bu aşamalar şu şekildedir:

 

* Saçın yıkanması: Brezilya fönü uygulamasının ilk aşaması sülfat içeriği olmayan özel bir şampuan ile saçınızın yıkanmasıyla başlar. Saçınız bu şampuan ile yıkandıktan sonra saçlarınıza özel bir solüsyon uygulanır ve bir süre bekletilir. Daha sonra saçınız durulanır.

 

* Keratin yüklemesi: Saç durulanıp kurutulduktan sonra saçınıza keratin yükleme işlemi yapılır. Özel solüsyon ile yapılan bu uygulama bir süre saçınızda bekletilir.

 

* Saçın durulanması: Saçınız tekrar sülfat içermeyen şampuan ile durulanır ve arındırılır. Saç kremi ve bakım uygulaması yapıldıktan sonra saçlarınız durulanarak saç düzleştirme işlemine geçilir.

 

* Saçın düzleştirilmesi: Bu uygulamalardan sonra saçınız hala doğal halinde görünecektir. Saçınız kurutulduktan sonra saç düzleştiricisi ile saçınız düzleştirilir. Çünkü keratin maddesi ısı ile tepkimeye girer ve saçınızın tamamen düz olması bu şekilde sağlanır.

 

* Saçın tekrar yıkanması ve kurutulması: Saçınıza düzleştirme işlemi yapıldıktan sonra saçınız bir kere daha yıkanır ve kurutulur. Saçınız ıslakken doğal görünümünde görünse de siz her yıkama sonrası saçınızı kuruttuğunuz da saçınız düz bir hal alacaktır.

 

– Brezilya fönü faydaları nelerdir?

Saçın ana maddesi olan keratin, Brezilya fönü uygulamasıyla saçınıza yüklenerek saçlarınızın daha sağlıklı, parlak ve güçlü olmasına yardımcı olur. Saç ile ilgili yaşadığınız problemlerden Brezilya fönü ile kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz. Ayrıca saç şekillendirme işlemlerinden de uzaklaşarak saçınızın yıpranmasına ve şekillendirme işlemlerinden kaynaklanan sorunlara engel olursunuz.

 

– Brezilya fönünün zararı var mıdır?

 

Brezilya fönü uygulamasının hassas cilde sahip kişilerde alerjik reaksiyonlar gösterdiği herkes tarafından bilinmektedir. Ancak eğer herhangi bir alerjik sağlık sorunu olmayan herkes bu uygulamayı kolaylıkla yaptırabilir. Hamile kadınlar ve gebelik şüphesi olan kişiler bu uygulamayı yaptırmamalıdır. Bilindiği üzere hamilelik dönemi hassas bir dönemdir ve bu dönemde hiç bir işlem yaptırılmaz. Bu yüzden gebelik döneminde bu uygulamanın yapılması hem doktorlar hem de saç uzmanları tarafından tavsiye edilmemektedir.

 

– Tüm saç tiplerinde Brezilya fönü uygulanabilir mi?

 

Brezilya fönü tüm saç tiplerine kolaylıkla uygulanabilmektedir. Saç sorunları yaşayan birçok düz saçlı kadın keratin yüklemesi için bu uygulamayı yaptırmaktadır. Tüm saç tiplerine uygulanabilen Brezilya fönü, son yıllarda erkekler arasında da oldukça popüler bir saç uygulaması haline dönüşmüş durumda. Dalgalı, kıvırcık, düz, kuru ve yağlı saçlarda uygulama sonrası yaşanan saç sorunları azalmış, sağlıklı ve düz saçlara sahip olma oranı artmıştır.

 

– Brezilya fönü ücretleri ne kadar?

 

Her hafta düzenli olarak fön çektiren birisi kolaylıkla bütçesinde tasarruf ederek bu uygulamayı yaptırabilir. Brezilya fönü uygulaması piyasada farklı rakamlara yapılmaktadır. 400-1200 TL arasında değişen Brezilya fönü uygulamaları, kullanılan markaların farklılığından ve kuaförlerin profesyonelliğinden kaynaklanmaktadır. Uygulama yaptırılmadan önce detaylı bir araştırma yapılmalı, hem bütçenize hem de saçınıza en iyi alternatif belirlenmelidir.

 

Brezilya fönü uygulaması günümüzde oldukça tercih edilen ve popüler hale gelmiş bir saç bakımıdır. Ancak bu uygulama kesinlikle uzman kişilere yaptırılmalı ve Brezilya fönü yaptırmak isteyen kişiler kesinlikle evde kendileri bu uygulamayı yapmayı denememelidir. Uygulamaların süresi oldukça önemlidir ve her saç tipine göre değişmektedir. Evde kendi başınıza deneyeceğiniz uygulama, saçlarınızın zarar görmesine ve düzleştirme işleminin gerçekleşmemesine neden olabilir. Bu sebeplerden dolayı mutlaka uzman bir kişiye danışılmalı ve onun gözetimi altında Brezilya fönü uygulaması yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki kullanılan ürünler ne kadar iyi olursa olsun uygulamada yapacağınız herhangi bir yanlış ağır sonuçlara neden olabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı