Sağlık

Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Boyun kısmında en sık karşılaşabileceğiniz hastalıklardan biri olan boyun düzleşmesi, boyun kaslarının aşırı gerilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Normal şartlar altından boyun kasları “C” biçiminde durması gerekirken bu şekil “I” şekline yani düz bir hale gelir. Bu sebeplerden dolayı boyundan geçen dört beyin damarından ikisi aşırı bir biçimde gerilmiş olur ve bu nedenle beyne kan gitmesi zorlaşır. Beyne kan gitmemesi sonucu hastada unutkanlık, baş dönmesi, konsantrasyonda bozukluk, bulantı, sinir, alınganlık, isteksizlik, dengesizlik gibi bir çok sorun meydana gelebilir.

Bu hastalıkta erken teshis edilmesi durumunda doktorunuz tarafından uygulanacak olan uygun tedavi yöntemi sayesinde hastalık kontrol altına alınabilir veya tamamen tedavi edilebilir. Yedi adet omur ve bu omurlar arasında yer alan yumuşak diskler ve bu diskler etrafına toplanmış kas ve bağ gibi dokulardan oluşan omurlar kavis yaparak “C” harfi biçiminde şekil oluşturmaktadır. Boyun düzleşmesi genel olarak bir hastalık olarak nitelendirilmese de sebep olduğu kas ve bağ dokularındaki değişimlerden dolayı rahatsızlık veya hastalık olarak nitelik kazanmıştır. Diskler etrafındaki kaslar da aşırı kasılma yani kramp olduğundan omurga yapısını bozar ve geriye doğru çeker bu sebeple “C” biçimden olan omurlar kasların baskısıyla “I” biçimine geçmiş olur. Eğer bu rahatsızlığa dikkat edilmez ve tedavi edilmez ise boyun fıtığına dönüşebilmektedir.

Boyun düzleşmesi tedavi yöntemleri nelerdir?

Boyun düzleşmesi rahatsızlığınızı keşfettiğinizde eğer bu rahtsızlık fazla ilerlemiş durumda ise kas gevşetici, gürültüsüz ve loş ışığa sahip ortamlarda dinlenme ve sıcak press yani sıcak uygulama gibi tedavi yöntemleri ile kısa sürede tedavi etmek mümkündür. Eğer bu rahatsızlık ilerlemiş ise, sebep olduğu ağrılı durumlar kollarda hissediliyor ise bu sefer fizik tedavi almanız gerekmektedir. Uygulanacak olan fizik tedavi aletli veya aletsiz elle uygulanabilen fizik tedavi yöntemlerinden oluşacaktır. Aletli olan tedavilerde 15 – 20 seans, aletsiz olan fizik tedavi yönteminde ise 5 – 10 seans gibi kısa sürede başarıya ulaşılabilmektedir.

Ayrıca tedavi sürecinde hastaların bu konuda eğitilmesi, aletsiz yöntemlerin ve tekniklerin hastalara öğretilmesi, sıcak presslerin uygulanması, akupunktur uygulamaları, traksiyon, manyetik alan tedavi yöntemleri, elektro terapi gevşeme egzersizleri ve masaj yöntemlerinin evde uygulanabilir olaranları öğretilerek fizik tedavi tamamlanır.

Kayropraktik tedavisi

Bu tedavi yöntemi omurlarda meydana gelen duruş ve hareket bozuklarının el yöntemleri ile düzeltilmesi ve sinir sistemi üzerinde yer alan baskıları azaltmak amacıyla uygulanır. Bu tedavi ile ağrılar giderilerek vücut fonksiyonlarının dengelenmesi sağlanır. Her yaştaki birey için uygun bir tedavidir. İlaç ve ameliyat tedavisi uygulanmadan tedavi edilmektedir.

Antalgic trak tedavisi

Bu tedavi yöntemi her hastaya özel olarak uygulanır. Hastanın mevcut durumuna göre yatak veya dikey olarak antalgic trak cihazı ile omurlar arasında yer alan yumuşak diskler açılarak, sinirlere uyguladığı baskılar azaltılır. Hastanın yaşı ve esneklik durumuna göre tedavi süresi değişmektedir. Rahatsızlığın meydana geldiği bölgede sıvı akışı artırılır ve boyundaki ağrılar tedavi edilir.

Manuel terapi desteği

Boyun düzleşmesinden muzdarip olan kişilere uygulanacak olan masaj yönteminde kaslar el yordamıyla yumuşatılarak gevşetilmekte, kaslar içerisinde yer alan kulunçlar çözülmekte ve kısalan kaslar açılmaktadır. Manuel terapi ile fizyoterapi aynı şeylerdir. Bu tedavi yönteminde herhangi bir tıbbi cihaza gerek duyulmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı