Sağlık

Boyun Düzleşmesi Geçer mi?

Boyun düzleşmesi çok fazla yorulma sonucu, aşırı düşünme ve stres yaşamanın sebep olduğu ve daha sık olarak gençler de bir hastalıktır. Boyun düzleşmesi, “C” şeklinde olan omurga yapısının, aşırı yorgunluk, aşırı düşünme ve stres sonucu gibi sebeplerle omurga yapısının “I” şekline gelmesinden oluşur. Omurganın doğal bir yapısı gereği kendine özgü bir biçimi ve duruş şekli vardır. Bu biçim ve duruşlarda farklı nedenlerden dolayı zaman içerisinde bozukluklar meydana gelmesiyle bazı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Boyunda ve bel kısmında vücudun iç kısmına doğru oluşan kavis, insan anatomisi ve doğal yapısının gereğidir. Bu doğal görünümü sağlayan omurga yapısını oluşturan yumuşak ve özel disklerden oluşmaktadır. Bu diskler farklı sebeplerden dolayı şekil ve şemallerinin bozulması veya kayması gibi sebeplerden boyun düzleşmesi ve benzeri hastalıklar oluşmaktadır.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Anlaşılır Nedenleri Nelerdir?

Boyun düzleşmesi hastalığını belirtileri içerisinde oldukça önemli olan sebepler bulunmaktadır. Bunlar; boyun hareketlerindeki güçlük ve sürekli meydana gelen kronik baş ağrıları bulunmaktadır.  Ayrıca boyun düzleşmesinde boyun bölgesine gelen ağır darbeler bu hastalığı tetiklemekte ve başlamasına neden olabilmektedir. Bu hastalık sonucu meydana gelen kronik baş ağrıları sebebiyle çekilecek olan MR sonucu hastalığınızın nasıl ilerlediği ve hangi aşamada olduğu hakkında detaylı bir bilgi edinebilirsiniz. Eğer boyun bölgesinde herhangi bir düzleşme mevcut ise boyun düzleşmesi rahatsızlığı başlamış demektir.

Boyun düzleşmesi hastalığının ana nedenlerini öğrenmek amacıyla kısaca şöyle kaba taslak bahsedebiliriz. Bu rahatsızlığa sebep olan ana nedenler; yük taşıma, ağır kaldırma, öne eğilme şeklinde sürekli olarak çalışmak veya o biçimde oturmak, yatarken kullandığınız yastığın sert ve yüksek olması, ayrıca yatış pozisyonunuzun düzgün olması örneğin; koltuk ve kanepe gibi eşyaların kenarlarına yaslanarak uyumak gibi pek çok şey bu hastalığa sebep olmaktadır. Bu hususlara dikkat etmeniz durumunda bu hastalığa ya da rahatsızlığa yakalanma riskinizi düşürmüş olacaksınız.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Düzleşmenin meydana geldiği boynun kavisinin tekrar düzeltilerek eski haline getirilmesi ve hastanın normal yaşamına devam etmesi oldukça mümkündür. Doktor tarafından uygulanacak veya hastanın kendisine önerilen egzersiz programları sayesinde 10 – 15 gün gibi kısa sürede boyun düzleşmesi rahatsızlığını tedavi etmek mümkündür. Fakat doktor tarafından verilen bu egzersizler düzenli olarak yapılmazsa hastalık düzelmeyecek aksine ilerleyecektir. Doktorunuzun vermiş olduğu bu egzersiz programını düzgün bir biçimde uygularsanız hastalığınız kısa süre içerisinde düzelecektir. Bunun yanı sıra düzenli olarak uygulamış olduğunuz egzersizler size kaliteli bir yaşam sunacak ve bunun ötesinde ilerleyen zamanlarda oluşabilecek boyun fıtığı vb. hastalıklarında önüne geçecektir. Bu sebeple tedavi sonrasında doktorunuzun verdiği programı uygulamaya devam etmeniz sizlerin yararına olacaktır. Çünkü bu hastalık tekrarlama meyillidir ve ilk fırsatta sizi bu konu da tekrar muzdarip edebilir. Geçmişte bu hastalıklar için kullanılan boyunluklar var iken artık bu doğal egzersizler tavsiye edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı