Sağlık

Boyun Düzleşmesi Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boyun düzleşmesi rahatsızlığı boyunda ağrı meydana getiren bir rahatsızlıktır. Bu sebeple doktora giden hastaların bir çoğu bu ağrıların boyun düzleşmesi rahatsızlığından kaynaklandığını öğrenmektedir. Bu ağrıların bu rahatsızlıktan kaynaklandığını anlamak için doktor tarafından şikayetlerin dinlenmesi ardından  detaylı muayene aşamaları gerçekleştirilir. Boyun kısmının iki yönlü filminin çekilmesi, kan ve idrar tahlillerinin yapılması  ve sonuçlarına göre daha ileri tekniğe sahip tetkik yöntemleri uygulanmaktadır. Boyun düzleşmesi geçmiş yıllara oranla son yıllarda genç kesimde daha çok görülmeye başlanmıştır. Bu hastalığın sebepleri arasında stres, yoğun düşünme ve yorgunluk gibi baş roller yer almaktadır. Boyun kısmında yer alan omurların kavisli konumu değişmekte ve düz bir biçim almaktadır ve bu sebeple boyun kısmında ağrılı dönemler ortaya çıkmaktadır.

Boyun Düzleşmesi Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sıcak ve soğuk press uygulamalarının yanı sıra elektrik akım tedavisi için kullanılan farklı cihazlar ile vücudun gerekli kısımları tedavi edilebilmektedir. Bu yöntem ısıtma, soğutma, traksiyon, elektrik akımı uygulamaktadır.

Fizik tedavi yöntemi olarak kabul edilen bu yöntemler ardından uygulanacak olan bir tedavidir. Kalp pili olan kişiler ve muhtemel gebeler de bu uygulamalara tabi olmazlar. Çocuklarda ise gelişme kıkırdağı üzerinde, yüksek oranlarda hipertansiyon ve kalp yetmezliği gibi enfeksiyonlar bulunanlar ve vücudunda platin gibi metalik parçalar bulunan hastalara dikkatli bir şekilde uygulanmaktadır. Fizik tedavi yöntemleriyle tedavide yaklaşık olarak 15 – 20 seans tedavi görülmektedir. İki günde bir uygulanana fizik tedavi yerine gün içerisinde iki seans uygulanan fizik tedavinin daha çabucak netice vermesi mümkün olabilir.

Fizik tedavi içerisinde yer alan ve bu merkezlerde bulunan traksiyon cihazları sayesinde, hastanın kilo oranına göre ve durumsal etkenlere bağlı olarak uzman doktor tarafından gözlemlenerek boyun ve bel traksiyon işlemleri uygulanmaktadır. Toplum içerisinde sıkça karşılaşılan traksiyon tedavisi, tıbbi bilgisi yeterli olamayan ve kontrolsüz biçimde yapılan ve kesinlikle tesadüf diyebileceğimiz iyileşme yöntemleri de bulunmaktadır. Dikkat etmek gerekir ki kontrolsüz yapılan işlemler sonucunda kaslar, bağ dokuları ve sinir liflerinde kopma ve yırtılma gibi durumlar meydana gelebilir.

Hastalar tarafından çokça tercih edilen bir diğer tedavi yöntemi ise masaj tedavisidir. Uzman veya tam bir biçimde uygulayabilecek kişiler tarafından yapılan masaj tedavisi de bilimsel olarak kabul görmüş ve yüksek oran da iyi neticelenebilecek tedavi yöntemlerinden biridir. Masaj yöntemi hastayı rahatlatmasının yanı sıra kasların gevşemesini ve ağrıların hafiflemesini de sağlamaktadır. Masaj tedavisini uygularken bunun yanı sıra sıcak ve soğuk press uygulamaları da yapılması tedavinin oranını artırırken daha hızlı netice vermesini de sağlayabilir.

Boyun düzleşmesi gibi bir çok boyun ağrısına karşı uygulanan bir diğer yöntem ise akupunktur tedavisidir. Akupunktur tedavisi fizik tedavi uygulamaları arasında yer almaktadır ve bir hayli etkin bir yöntemdir. Akupunktur tedavisi ağrılara yoğunlaşarak etki eder ve ağrı şiddetle geldiği zamanlarda uygulanır. Doktorunuzun tavsiyesine göre daha bir çok farklı fizik tedavi yöntemi uygulayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı