Teknoloji

Bosch Çamaşır Makinesi E18 Ve F18 Hata Kodu Çözümü

Beyaz eşya teknolojilerinde yakalanan hızlı gelişim ivmesi ile birlikte artık çok daha geniş özellikli bir kullanım deneyimi elde ediliyor. Özellikle de dijital gösterge ekranları ile kullanıcılara, tüm işlemler hakkında ayrıntılı bilgiler verebiliyor. Bununla birlikte beyaz eşya ürünlerinde bulunan dijital gösterge ekranında hata kodları aracılığı ile kullanıcılara, mevcut sorunlarına ilişkin kapsamlı olarak bilgi paylaşımı sağlanabiliyor. Böylelikle kullanıcılar, Bosch beyaz eşya ürünlerinde bir sorun olup, olmadığını ve mevcut olan bir sorun varsa bu sorunun ne olduğuna dair bilgi sahibi olabiliyor. Bu açıdan Bosch çamaşır makineleri sektörün en interaktif cihazları konumunda bulunuyor. Bosch çamaşır makinelerinin üzerinde yer alan dijital gösterge ekranından kullanıcılara, tüm bilgiler ayrıntılı olarak aktarılıyor. Çamaşır makinesinin standart çalışmasına ilişkin teknik bir arıza meydana geldiğinde bu duruma ilişkin olarak üretim aşamasında belirlenmiş olan özel Bosch çamaşır makinesi hata kodları ile tüketiciye sorun haber veriliyor. Bu şekilde tüketicinin sorundan haberdar olarak, gerekli olan onarım müdahalelerini yerine getirebilmeleri ya da profesyonel destek alabilmeleri sağlanabiliyor. Bu kapsamda günümüzde Bosch çamaşır makinelerine yönelik olarak en sık görülen Bosch çamaşır makinesi e18 ve f18 hata kodu çözümü aslında oldukça basittir.

Bosch Çamaşır Makinesi e18 ve f18 Hata Kodu Ne Anlama Gelir?

Çamaşır makinelerinin dijital gösterge ekranında yanıp-sönen her bir kod, temel olarak makinedeki bir sorunu göstermektedir. Yani dijital gösterge ekranında yanıp-sönen hata kodu, çamaşır makinesindeki bir sorunu göstermektedir. Bu kapsamda da Bosch çamaşır makinesi e18 ve f18 hata kodu çözümü için öncelikli olarak e18 ve f18 hata kodlarının Bosch çamaşır makineleri için ne anlama geldiğinin öğrenilmesi gerekmektedir. Temel olarak Bosch çamaşır makinelerinin standart kullanımı sırasında gösterge ekranında e18 ve f18 hata kodları yanıp-sönmeye başlıyor ise bu durum çamaşır makinesinin boşaltma problemi yaşadığına işaret etmektedir. Söz konusu çamaşır makinesi boşaltma problemleri birden fazla sebebe bağlı olarak meydana gelebilmektedir.

Öncelikli olarak Bosch çamaşır makinesi boşaltım problemlerine yol açabilecek nedenler arasında ilk sırada filtre tıkanıklığı gelmektedir. Makinede bulunan su tahliye filtresinde tıkanıklık meydana gelmiş ise boşaltım problemi yaşanır ve makinenin dijital gösterge ekranında e18 ve f18 hata kodları yanıp, sönmeye başlar. Bunun dışında çamaşır makinesinin su tahliye hortumu tıkanıklığı da aynı hata kodlarının görülmesine neden olur. Son olasılık olarak su tahliye pompa motorunda arıza meydana gelmiş olabilir ki bu tip bir arızada da çamaşır makinesi boşaltım yapamayacağı dolayısı ile e18 ve f18 hata kodları alınabilmektedir.

Su Tahliye Filtresi Tıkanıklığını Giderme

Bosch çamaşır makinesi e18 ve f18 hata kodu çözümü kapsamında öncelikli olarak su tahliye filtresinde tıkanıklık meydana gelip, gelmediği kontrol edilmelidir. Bunun için çamaşır makinesinin ön panelinin en alt sağ kısmında yer alan vidalı ya da tırnaklı koruma kapağı kaldırılmalıdır. Daha sonra altında yer alan kapağın saat yönünün tersinde çevrilerek, yerinden çıkartılması gerekir. Bu şekilde söz konusu filtreye ulaşılabilir. Filtrede madeni para, toka, düğme ve fermuar gibi yabancı cisimlerden dolayı tıkanma olup, olmadığı içeriye doğru hafif şekilde el sokularak, kontrol edilir. Eğer tıkanmaya neden olan yabancı cisim varsa çıkartılarak, sorun çözülür. Ancak herhangi bir tıkanıklık yoksa sorun buradan kaynaklı değildir.

Su Tahliye Hortumu Tıkanıklığını Giderme

Çamaşır makinesinin yıkama programı sonunda içeride kalan suyu dışarıya atmasını sağlayan su tahliye hortumu genel olarak makinenin alt kısmından giriş gerçekleştirir. Bu bağlantı noktasına ulaşmak için makinenin altına bakılmalıdır. Buradan su tahliye hortumu kolayca sökülerek, içerisinde tıkanmaya mahal verebilecek bir durum söz konusu olup, olmadığı kontrol edilir. Eğer tıkanıklık var ise tıkanıklık giderilerek, sorun çözülür. Ancak tıkanıklık açılamıyorsa en iyi çözüm için değiştirilebilir. Eğer sorun burada da tıkanma yaşanmasından dolayı değil ise son olasılık değerlendirilir.

Su Tahliye Pompası Arızası Çözümü

Çamaşır makinesinin yıkama sonucunda içinde kalan suyun tahliye edilebilmesi için belirli bir tazyik yani basınç seviyesine sahip olması gerekir. Su tahliye pompası parçası ise makinede bunu sağlar. Eğer bu parça arızalanmış veya işlevini kaybetmiş ise onarımı mümkün değildir. En doğru çözümün sağlanabilmesi için su tahliye pompasının profesyonel ve uzman kişilerce yenisi ile değiştirilmesi sonucunda çözüm sağlanabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı