Dini

Bir İsteğin Gerçekleşmesi İçin Okunacak Hacet – Dilek Duası

Dua Nedir?

Öncelikle şundan bahsetmek gerekir ki, dua ve ayetler birbirinden tamamen ayrıdır. Ülkemizde pek çok insan Allah’ın sözleri olan ayetlere yani Kuran-ı Kerim’e dua diyor. Bu son derece yanlış bir terimdir. Duanın kelime anlamı herkesin ellerini açıp isteklerini dile getirdiği ve Allah ile birebir konuştuğu durumdur. Kuran-ı Kerim’den bir söz söylendiğinde ise bu dua olmaz. Bu, Allah’ın birebir Cebrail a.s. ile Peygamberimiz s.a.v.’e ilettiği sözlerdir. Dua tüm müslümanların dertli ve sıkıntılı olduğu zamanlarda Allah ile iletişime geçerek yardım talep ettiği andır. Dua anında kişi Rabbinden sadece kendisi için değil başka insanlar içinde güzellikler talep edebilir. Dua ile ilgili bilinmesi gereken bir başka şey ise eğer bir müslümana dua ediyorsanız ettiğiniz dua günahsız ağızdan çıkacak demektir. Sizin günahlarınız dua ederken sadece sizi ilgilendirir ve bu dualar günahlarınız yüzünden geri çevirilebilir. Fakat müslüman bir kardeşinize ettiğiniz duada ne kadar günahkar olursanız olun çıkar gözetmeden dua ettiğiniz için ettiğiniz dualar siz günahsızmışsınız gibi Allah katına ulaşır. Bu vesile ile dua eden kişi mutlaka akrabalarına, çevresine ve ümmet-i Muhammed’e de duasında yer vermelidir.

Yüce Allah’a ettiğimiz duanın her çeşidi farklıdır. Örneğin susuz kalan toprağımız var ise Cenabı Hakk’dan yağmur istediğimiz için yağmur duasına çıkarız. Anadolu’nun pek çok ilinde böylesi dualar imamlar eşliğinde kuraklık dönemlerinde yapılabilir. Hastalanırsak böyle durumlarda yüce insan Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’i taklit ederek onun ettiği duaları bizlerde ederiz. Kısacası her durum için ettiğimiz dualar kendi içinde farklılaşır.

Yüce Allah’tan herhangi bir dileğimiz olduğunda ise dilek – hacet duası ederiz. Hacet’in kelime anlamıda dilek ile benzerlik göstermektedir. Fakat dilek dualarımızda mutlaka duaya başlarken “Yarabbi hayrlısı ise” diyerek eklemeliyiz. Bizim için hayrlı olmayacak olan bir dilek duamızda samimi olduğumuz için kabul edilebilir fakat bizim için kötü sonuçlar doğurabilir. Mutlaka herşeyin en doğrusunu bilen Allah-u Teala’ya ettiğimiz dilek dualarında “Yarabbi hayrlısı ise” diyerek duamıza başlamalı ve öyle bitirmeliyiz. Dua sonunda ise salavat getirmek ettiğimiz duanın kabul olma ihtimalini dahada arttıracaktır. Bunun sebebi yerin ve göğün yüzü suyu hürmetine yaratıldığı yüce Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in isminin geçmesi ve ona salat selam edilmesidir.

  • Dilek Duası ve Tercümesi

Gelelim duamıza. Bu duayı Arapça biliyor iseniz harekelerine ve okunuşuna dikkat ederek okumalısınız. Eğer Arapça bilmiyor iseniz kul ile Allah arasına herhangi bir dilin giremeyeceğinden ötürü Türkçe’de okuyabilirsiniz. Bunda herhangi bir mahsur kesinlikle yoktur. Ameller niyetlere göre, dualar isteklere göredir.

  1. Arapça Dilek Duası:

“Estagfirullah min külli mâ kerihallah, Estagfirullahel’azîm ellezî lâ ilahe illâ hüvel hayyel kayyûme ve etûbü ileyh”

  1. Türkçe Dilek Duası:

“Razı olmadığın şeylerden yaptıklarımı affet ve yapmadıklarımı yapmaktan koru! Kendisinden başka ilah bulunmayan Hay, Kayyum ve Azîm olan Allah’a istigfar eder ve günahlarıma pişman olup O’na sığınırım.”

Bu ettiğimiz dua ile geçmişte işlediğimiz tüm günahlardan pişman olduğumuzu, yüce yaratıcı olan Allah’tan af dilediğimizi ve ömrümüzün geri kalanında işleme ihtimalimiz olan günahlardan korunmak istediğimizi belirtiyoruz. Bu tıpkı bir çocuğun yaptığı yaramazlıklardan ötürü annesinden özür dileyip ondan bir oyuncak istemesi gibi. Kısacası yüce Allah’tan bir isteğimiz var fakat günahlarımızdan ötürü ondan bu dileği istemekte dahi utanıyoruz. Bundan dolayı öncelikle yaptığımız tüm hatalara tevbe ediyor, Allah’tan af diliyoruz. Bundan sonra ise dileğimizi ve isteğimizi dua ile O’na iletiyoruz.

  • Hacet / Dilek Zikri

Elbette dualarımızın, dileklerimizin kabul olması için tıpkı bir çocuğun annesine şımardığı gibi bizde yüce Allah’ın (teşbihte hata olmaz) gözüne girmek için ona bazı şımarıklıklar yapıyoruz. Bunlar kötü değil bilakis iyi şeylerdir. Örneğin bir dileğimizin kabul olması için Allah’a yakınlaşarak tesbih, zikr çekebiliriz. Dileğimizin ve isteğimizin kabul olması için çok önemli bir zikr çeşidi bulunmaktadır.

“Yâ Allah, Yâ Rahman, Yâ Rahîm, Yâ Kavî, Yâ Kâdir”

İşte çok önemli olan bu zikri günde muhakkak 70 kere tesbih eden kişinin isteğinin mutlaka kendisine verileceği pek çok kaynaktan rivayet edilmiştir. Fakat bu zikri mutlaka arka arkaya okuyarak 70 kere çekmek gerekmektedir. Her bir sıfatı tek tek çekmenin ayrı sevabı mutlaka olur lakin dilek için çekilen zikr şeklinde faide vermez. Ayrıca bu zikr mutlaka 70 kere çekilmeli 71 sayısına çıkılmamalıdır. Bunun şifresi bilinmemekle beraber bugüne kadar cenabı Hakk’dan bir isteği olan kişiler zikri bu şekilde uygulamış ve faide görmüşlerdir.

  • Türkçe Dilek Duası

Elbette herkes Arapça bilmediğinden dolayı sizlere birde Türkçe olan hazır bir dilek duası sunuyoruz. Bu dilek duasını okuyarak Allah’tan isteğinizin yerine gelmesini isteyebilirsiniz.

“Yâ Rabbi! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Muhammed aleyhisselamı araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselam, seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi, bu yüce Peygamberi bana şefaatçi eyle! Onun hürmetine duamı kabul et!”

Unutulmaması gereken şey şudur. Duaları eğer Peygamber duası şeklinde değil ise kendinizde okuyabilirsiniz. Nasıl yani? Şöyle anlatalım. Peygamberlerin duaları özeldir. Onların dualarını eğer biliyorsak okumak elbette bize fayda sağlar. Pek çok hocanın tavsiy ettiği dualarda okunabilir. Lakin bunlarda önemli olan edilen duanın içinde yüce yaratıcımız Allah’ı öven sözler bulunmasındandır. Rabbimiz kullarının kendisinin yüceliğinden bahsetmesini sever. Burdaki gizem bilinmiyor olsada pek çok hoca bunu Allah’ın kullarının kendisinin büyüklüğünü farkederek ancak kendisinden yardım diliyor oluşunu sevdiğinden ötürü olarak yorumlamıştır. Eğer sizde oturup dua ederken Allah’ın büyük sıfatlarından bahsedebiliyorsanız elbette kendi duanızı kendiniz edebilirsiniz. Hatta dualarınızda kendi sözlerinizi kullanmanızda daha iyilik vardır. Bu sözler sizin diliniz ve sizin kalbinizden çıkıyor olduğundan dolayı daha samimidir.

  • Dilek / Hacet Duamızı Nasıl Yapmalıyız?

Öncelikle Rabb’imizden önceki günahlarımız için af istemeli, tevbe etmeli ve onun affına mağrur olmalıyız. Bundan sonra sessizliği ve sakinliğe bürünmeli böyle bir ruh hali içinde sakince oturmalıyız. Bundan sonra Allah’ın büyüklüğünü düşünüp bize olan merhametini ve sevgisini anlamak için bir süre düşünmeliyiz. Bundan sonra Allah’ın büyüklüğünü ve kudretini içimizde hissederek herşeye tekrar tevbe etmeli ve bir daha günah işlememek için bize yardım etmesini istemeliyiz. Bundan sonra kalbimizden geçen hayırlı ve helal işler için Allah’a dua ederek isteklerimizi iletmeli ve tevbemizde devamlı olduğumuzu göstermek için namazımızı kılmalıyız. Bu bahsi geçen dilek duası şeklide bir müslümanın daha önce yaptığı şekildir. Bunlar kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Fakat bu şekilde yapılan dilek duası ve tevbesi fayda vermektedir. Kalpleri bilen ancak Allah’tır. Herkesten tüm sırlarınızı saklayabilirsiniz fakat yüce Allah’tan kesinlikle saklayamazsınız. Hayatınızı bunun bilincinde olarak devam ettirmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Yüce Rabbim dualarınızı kabul buyursun. Allah tüm isteklerinizi sizin için hayrlı, sizin içinde hayrlı olanını versin.

Hasbinallah ve niemel vekil..

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Teşekkür ederim gerçekten istediğim tarzda bir yazı olmuş. Paylaşan arkadaş duygularımıza tercüme olduğu için bir kez daha kutluyorum. Dilek duası için paylaşım yapan arkadaştan bir ricam daha var. Bu tarz paylaşımları yapması ve bizi bilgilendirmeye devam etmesi ve bu konular hakkında bize yardımcı olması. Dilek duası ve benzeri paylaşımların devamlılığını bekliyoruz.

    1. Güzel yorumunuz için biz teşekkür ederiz. Böyle yorumları görmek gerçekten bizi sevindiriyoruz. Dilek duası ve benzeri paylaşımları yakın zamanda yapacağız efendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı