Bilgisayarı Güvenli Modda Açma

Bilgisayar, 20. Yüzyılda ilk hayatımıza girdiğinden bu yana çok fazla gelişim ve değişim yaşadı. Günümüzde artık yaşamın birer parçası haline gelen bilgisayarlar, hayatın her noktasında insanlar ile etkileşim halinde bulunuyor. Özellikle de kullanıcıların işlemlerini daha hızlı ve daha kolay şekilde yapabilmelerine yardımcı olacak özel gelişmeleri ile bilgisayarlar, yüksek kaliteleri ile önemli fırsatlar sunuyor. Bilgisayarı güvenli modda açma gibi aslında genel kullanıcılar açısından pek de tanınan bir kavram olmayan bilgisayarın daha güvenli bir şekilde açılmasını sağlayan bir özelliği bulunuyor. Pek çok işletim sistemi ya da donanım arızalanmasında kullanıcıların ağırlıklı olarak söz konusu çözüm yöntemlerini bilgisayarlarında mevcut olan güvenli modda açarak, yapmaları yönünde oluyor. Ancak pek çok kullanıcı açısından bu güvenli mod kavramı pek de bir şey ifade etmeyebiliyor. Buna karşın aslında bilgisayarı güvenli modda açma işlemi son derece basit bir işlemdir.

Bilgisayarlarda Güvenli Mod Nedir?

Bilgisayarlar açısından çoğu zaman kurtarıcı melek olan ve kullanıcılara çok daha etkin bir bilgisayar kullanımı imkanı sağlayan bir özelliktir. Bu yüzden de günümüzde pek çok bilgisayar teknikeri ve uzmanı tarafından yaşanan bilgisayar sorunlarında öncelikle kullanıcılara bilgisayarı güvenli modda açma ve daha sonrasında çözüm yöntemlerini uygulamalarını tavsiye ediyor. Çünkü güvenli mod özelliği bilgisayarlarda, bilgisayarın geri yüklenebilmesine yardımcı olur, virüslere karşı koruma altında işlemlerin gerçekleştirilmesine yardımcı olur. Bu doğrultuda da bir güvenli mod özelliğinin en doğru şekilde kullanılması sayesinde çok daha sorunsuz bir bilgisayar kullanımı elde edilebilmektedir. Temel olarak bilgisayarınızdaki güvenli mod özelliği, bilgisayarınızın işletim sisteminin tümüyle varsayılan ayarları ile saklanmakta olduğu bölümüdür. Bu yüzden de güvenli mod özelliği altında sadece başlangıç sürücüleri yüklü olur. Güvenli mod normal Windows işletim sisteminde bir hata gerçekleştirilmesi halinde düzeltilmesine olanak verir. Düzeltme yapma veya dosya izinlerinden kaynaklı olarak uygulanamayan işlemleri yerine getirebilmek amacı ile kullanılabilecek son derece fonksiyonel bir alandır.

Windows Bilgisayarı Güvenli Modda Açma Nasıl Yapılır?

Bilgisayar açısından dünya genelinde en çok kullanılan işletim sistemlerinin başında Windows geliyor. Windows kullanıcıların daha fonksiyonel ve daha görsel ağırlıklı bir bilgisayar kullanımı gerçekleştirebilmesine yardımcı oluyor. Bu çerçevede de pek çok sorunda gündeme gelen güvenli mod konusunda kullanıcılar için Windows bilgisayarı güvenli modda açma nasıl yapılır, sorusunun gündeme gelmesine neden oluyor. Bu noktada Windows işletim sistemleri üzerinde güvenli modda açma nasıl yapılır sorusunun yanıtı temel olarak klavyede yer alan ‘F8’ tuşu ile mümkün olmaktadır. Ancak Windows 8 ve Windows 10 gibi yeni işletim sistemlerinde bu güvenli mod özelliğinin açılması farklılaşabiliyor. Özellikle ‘Shıft’ tuşunun kullanılması şeklinde olur. Bununla birlikte bilgisayarınızı açarken, gelen siyah ekranda bu tuşlara basmalısınız. Böylelikle güvenli mod ekranına giriş işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bilgisayarı Güvenli Modda Açma için yorumda bulun

    Bilgisayarı Güvenli Modda Açma için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bilgisayarı Güvenli Modda Açma için ilk yorumu yapabilirsin.