Cilt Bakımı

Bepanthen Nedir, Ne İşe Yarar, Cilte Yararları

Ciltte yaşanan sorunlara en etkili çözümü sunan bepanthen, bitkisel içeriği ile oldukça etkili bir kremdir. Cilt rahatsızlıklarında en çok kullanılan krem olup cildin her bölgesinde aynı etkiyi göstermektedir. Pişik veya sivilce gibi birçok cilt sorununu henüz oluşmadan engellediği için cilt bakım ürünü olarak oldukça sık kullanılmaktadır. Alerjik reaksiyonlara karşı hanımların ilk tercihlerinden olup, cerrahi müdahalelerden sonra bile bepanthen kullanılmaktadır. Bebeklerde, çocuklarda ve büyüklerde oluşan pişiklere, cilt kızarıklıklarına ve hassasiyete iyi gelmektedir.

Bepanthen’in Cilde Faydaları

Cilde inanılmaz faydası olan bepanthen, cilt için tek başına yeterli bir kremdir. Birçok cilt sorununa iyi gelmekte olup, emziren anneler bile rahatlıkla kullanabilmektedir. Bepanthenin cilde faydalarına bir göz gezdirelim:

 

Pişiklerde mükemmel sonuç verir.

Kuru ciltleri nemlendirmede üzerine yoktur.

Kesiklerde ve sıyrık gibi yaraların iyileşmesinde iyileşme sürecini hızlandırır.

Emzirme sırasında oluşan meme başı çatlaklarına iyi gelir. Cilt problemlerini giderme konusunda etkisi ispatlanmış bir krem olarak iyi tanınmakta ve içeriğindeki epitalizan ve sikatrizan sayesinde iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Mikrop öldürücüdür, cildi onarır ve mikropların ilerlemesini engeller.

Yatalak hastalarda meydana gelen yaraların ve çatlakların tedavisinde kullanılır.

Anüste oluşan mantar ve yaralarda, enfeksiyon riski olan yaralanmalarda etkilidir.

Güneş yanıklarında ve herhangi bir yanık vakasında cildi rahatlatır ve gerginliği alır.

Egzamada gergin cildi yumuşatarak kurumuş cildi nemlendirir ve tahrip olmuş cilde iyi gelir.

Enfeksiyona bağlı olmayan yaralarda da tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

Cildi iyileştirmek ve yatıştırmak için formüle edilmiştir. Bepanthen cildi rahatlatan ve nazik uygulama ve iyileşme süreci ile konforlu bir iyileşmeyi sağlayan bir ilaçtır.

Cilde uygulandıktan kısa süre sonra etki eder.

Cilt katmanlarına kadar nüfuz ettiği için derinlemesine iyileşme ve nemlendirme sağlar.

Cildin nefes almasına engel değildir.

Birçok bakım kreminde bulunan pro-vitamin B5 içeriği ile hızlı iyileşme sağlar.

İçeriğindeki tüm maddeler ile üstün nemlendirme, iyileştirme ve bakım özelliğine sahip olup, etkili bir ilaçtır.

Ameliyat sonrası yaraların, doku nakilleri, yanık, kesik, iltihaplı durunlar ve kuru ciltlerin tedavisinde kullanılır.

 

Bepanthen Nasıl Kullanılır?

Bepanthenin yan etkileri yok denecek kadar azdır. Yine de alerjik bir durum olup olmadığı test edilmeli, ona göre kullanılmalıdır.

Öncelikle bepanthen sürülecek bölge temizlenmeli, ilaç bir spatula ile bölgenin tamamını kaplayacak şekilde dikkatli sürülmelidir.

Yaralarda krem sürülen bölgenin gazlı bezle veya bir ped ile kapatılması önerilmektedir.

Bebeklerde kullanırken bebeğin bez bölgesi sıkı ve dar bezlerle kapatılmamalı, hava alması sağlanarak bez bölgesi kuru ve temiz tutulmalıdır. Pişik ve iltihaplı yaralarda bebek bezi sık-sık değiştirilmeli ve bepanthen sürülmelidir.

Bepanthen tek başına kullanılmalı, başka bir deri ilacı varsa o ilacın kullanımı kesilmelidir.

Meme başı çatlaklarında kullanmadan önce meme başı temiz bir su ile dezenfekte edilmeli, kurulanarak bepanthen sürülmelidir.

Göze kaçmaması için dikkat edilmeli, göze, ağız içine veya vajinaya kaçtığında ise o bölge bol su ile yıkanmalıdır.

Bepanthen kullanırken cildi tahriş edebilecek tük dökücüleri, alkollü ürünler, sert sabunlar, saç boyaları ve sert şampuanlar kullanılmamalı, cildin iyileşme sürecinde yardım edilmelidir.

Kullanmadan önce özellikle gebelik ve emzirme dönemlerinde doktora danışılmalı, doktor uygun gördüğü taktirde bepanthen kullanılmalıdır.

Herhangi bir yan etkide hemen ilaç kullanımının kesilmesi ve doktorun bilgilendirilmesi gerekir.

 

Bepanthen Çeşitleri ve Faydaları

 

Bepanthen yara merhemi, bepanthen merhem ve bepanthen antiseptik krem olarak çeşitleri bulunmaktadır.

 

Bepanthen Yara Merhemi

 

Yaraların iyileşmesinde kullanılan bepanthen yara kremi, özellikle vuruk, kesik ve düşme yaralarında etkilidir. Yara ilk olarak temizlenmeli ve enfeksiyon kapması engellenmelidir. Bepanthen yara merhemi yaranın iyileşme sürecinde ilk aşamadan itibaren etkili bir kremdir. Kremi kullanarak yaralı bölgeye tekrar mikro girmesi de engellenmiş olur.

 

Bepanthen Merhem

 

Bebeklerin pişik sorunlarında sıklıkla kullanılan bepanthen merhem, düzenli kullanımda pişiği kısa sürede tedavi etmekte ve bebeğin tahriş olmuş cildini yenilemektedir. Pişik oluşumunu engelleyici özelliğinden dolayı daha pişik oluşmadan kullanılmalı ve bez bölgesi korunmalıdır. Parfüm, renklendirici veya koruyucu içermediğinden hassas bebek cildi için son derece sağlıklıdır. Pişik sorununa son derece nazik bir şekilde çözüm sunar.

 

Bepanthen Antiseptik Krem

 

Derinin onarılması, kış aylarında çatlayan cildin iyileşmesinde etkilidir. İyi bir nemlendirici olup soğuk kış günlerinde özellikle el ve yüzün çatlamasını engeller. Doğal içeriği ile cildi en iyi şekilde nemlendirerek dış etkilere karşı korur. Sürekli soğuk havaya veya rüzgâra maruz kalmak, deterjan veya sabunla çok sık uğraşmak cildi kurutan ve tahriş eden bir durumdur. Bepanthen antiseptik krem cilt çatlaklarını iyileştiren, kurumasın engelleyen ve tahrişi önleyen özelliği ile çok kalitelidir. Fiyatı son derece uygun olup her evde bulunmasında fayda vardır.

 

Son derece basit bir kullanımı olan bepanthenin faydaları saymakla bitmemektedir. Sadece kullanımında hijyene dikkat edilmeli, krem sürülecek bölge iyice temizlenmeden bepanthen sürülmemelidir. Bir de düzenli kullanım çok önemlidir. Yaralarda spatula ile çok daha hassas ve dikkatli sürülürken, cilt kuruluğu ve nemlendirmede cilde iyice yedirilmeli ve masaj yapılmalıdır. Açık yaralarda gazlı bez kullanılırken, bebek bez bölgesinde sıkı bezler kullanılmamalı, günde en az 2 kez kullanılarak düzenli uygulanmalıdır. Düzenli kullanımla cilt sorunlarına kısa sürede çözüm olmakta ve gerek bebek gerekse çocuk ve yetişkinler cilt problemlerinden kurtulmaktadır.

 

Doğal şeyler kullanma taraftarı olan anneler bebekleri için doğal içeriği ile bepantheni tercih etmekte, kısa sürede sonuç almaları ile de doğur seçim yaptıkları konusunda emin olmaktadır. En basit ilaç kullanımında bile doktora danışılması gerektiği unutulmamalı, alerjik durumlarda veya herhangi bir yan etkide zaman kaybedilmeden doktora haber verilmelidir. Kullanım alanı oldukça geniş olan bepanthen bitkisel formülü ile her ebeveynin bebeği için düşündüğü kremdir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı