Sağlık

Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

İnsan fizyolojisi yaşamın belirli dönemlerinde belirli etkenlere bağlı olarak çeşitli semptomlar ortaya koyabilmektedir. Özellikle de dışarıdan gözle görülebilir etkileri bulunmasa da gündelik yaşantı açısından ciddi olumsuzluklara neden olabiliyor. Bu tip şikayetlerin başında da bel ağrıları öne çıkmaktadır. Gün içerisinde pek çok farklı etkene bağlı olarak kişinin bel bölgesinde ciddi ağrı şikayetleri gündeme gelebilir. Bu durumda kişilerin fiziki hareketlerinde kısıtlılığa neden olabileceği gibi aynı zamanda da son derece önemli rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Günümüzde pek çok kişi genel olarak hangi uzmanlığa veya bölüme başvurmaları gerektiğine karar veremeyebiliyor.  Bu çerçevede de bel ağrısına hangi bölüm bakar gibi sorunun gündeme gelmesine neden oluyor. Özellikle de 21. Yüzyıl Türkiye’ sinde artık vatandaşların sağlık hizmetlerinden randevu sistem ile faydalanabilmesi de randevu alımı sırasında vatandaşların kararsız kalmasına neden olabiliyor. Bel ağrısı şikayetlerine yönelik olarak hangi uzmanlık alanlarına başvuru gerçekleştireceklerine önceden karar vermeleri gerekiyor. Bu durumda devletin vatandaşlara sunduğu MHRS sistemi üzerinde hastanenin hangi bölümüne ve hangi uzmanlığına başvuru gerçekleştirmesi gerektiği konusunda genel olarak bilgisiz olmasına neden olabiliyor.

Bel Ağrısı İçin Hangi Bölümden Randevu Alınmalı?

Günümüzde bel ağrısı insan vücudunda görülebilecek en önemli şikayetlerden birisi konumunda bulunuyor. İnsanların bel bölgelerinde ortaya çıkan ve hareket kabiliyetlerinin kısıtlanmasına neden olabilen fizyolojik bir problemdir. Bu çerçevede de bel ağrısına hangi bölüm bakar şikayetleri ile ilgili olarak vatandaşlar bu doğrultuda hareket etmesi gerekmektedir. Özellikle de bel ağrısı şikayetleri bulunan kişilerin ilk olarak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümüne randevu alması tavsiye edilmektedir. Bu kapsamda da Fizik Tedavi uzmanı doktora başvuru gerçekleştirilmesi sayesinde hastada meydana gelen bel ağrısı şikayetinin ortaya çıkışında tam olarak hangi hastalığın ve etkinin neden olduğunun belirlenebilmesine yardımcı olur. Bu çerçevede de vatandaşların başvuruda bulundukları uzman doktor tarafından çeşitli testler gerçekleştirilmektedir. Bu testler dahilinde uzman doktor tarafından;

  • Röntgen,
  • Bilgisayarlı tomografi,
  • Manyetik rezonans görüntüleme yöntemi,

Gibi çeşitli görüntüleme sistemleri ile testler gerçekleştirilmektedir. Yapılan testler çerçevesinde uzman Fizik Tedavi doktoru tarafından hastada bel ağrısı şikayetlerinin bel kayması, bel fıtığı veya kanal hastalığı şeklindeki bir hastalıktan kaynaklı olarak yaşandığı belirlenmiş ise mutlaka beyin ve sinir cerrahı uzmanlığına başvuru gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aslında hastaların bel ağrısına hangi bölüm bakar sorusunun aşamalı da doğru yanıtını fizik tedavi bölümü oluşturmaktadır. Yani hastaların belinde yaşadıkları sürekli ve şiddetli ağrıların tedavisinin sağlanması amacı işle öncelikli olarak hangi nedene bağlı olarak meydana geldiğini anlaması gerekmektedir. Bunun içinde fizik tedavi bölümüne başvuru yapması gerekir. Burada yapılacak kontroller sonucunda rahatsızlığın hangi hastalığa veya sağlık sorununa bağlı olarak meydana geldiği tespit edilerek, gerekli olan tedavilerin uzman kişiler tarafından en doğru şekilde yerine getirilebilmesi mümkün olmaktadır.

Bel Ağrısı Kesinlikle Ciddiye Alınmalı

Gündelik yaşantı içerisinde karşı karşıya kalınan pek çok etkene bağlı olarak hastaların bellerinde ciddi ağrı şikayeti yaşayabilmeleri mümkün oluyor. Özellikle de hastaların belinde hareket kabiliyetini kısıtlayacak ve hatta yerinden kımıldayabilmesine dahi engel olabilecek şiddette ağrı meydana gelmesi söz konusu olabiliyor. Genel olarak dinlenme ile geçen sağlık sorunlarından birisi olsa da bel ağrısı aslında çok ciddi bir sağlık sorununa işaret edebilir. Yani dinlenme ile bel ağrısı aslında kısa süreliğine geçirilmiş olunur ve altında yatan ana nedenler gizlenmiş olur. Bu yüzden de gündelik yaşantısı içerisinde çok sık şekilde ciddi bel ağrısı şikayetleri ile karşı karşıya kalan kişilerin mutlak suret ile en kısa süre içerisinde uzman doktora başvuru gerçekleştirerek, gerekli olan tedavilere başlaması gerekmektedir. Bu kapsamda da bu tip sağlık konuları konusunda deneyimi bulunmayan hastalar için hazırlanan bel ağrısına hangi bölüm bakar rehberi ile hangi bölümden randevu alınması gerektiği ve yapılması gerekenler konusunda bilgi sahibi olunabiliyor.

Bel ağrıları, kesinlikle ciddiye alınması gereken çok önemli sağlık sorunlarıdır. Baş ağrılarında olduğu gibi bel ağrısının da modern toplum genelinde oldukça yaygın şekilde görüldüğü belirlenmiştir. Sırt ve bel bölgesinde meydana gelen ağrılar, gündelik yaşantıyı olumsuz yönde etkileyebilecek şiddette rahatsızlıkların ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu tip hastalıklar açısından erken teşhis ise tedavinin başarılı bir şekilde uygulanması ve başarılı sonuçlar verebilmesi açısından çok büyük bir önem taşımaktadır. Temel olarak bel ağrısı şikayetleri bel bölgesinde ciddi fiziki zorlanma, gündelik yaşantı içerisinde hatalı duruş pozisyonlarından kaynaklı olarak bel bölgesinde bulunan kaslar, bağlar ve eklemler üzerinde tahrip edici etkiler oluşturması sonucunda vücudun doğal bir tepkisi olarak değerlendirilmektedir. Bel ağrısı şikayetlerinin fiziki hareket ile daha da şiddetli bir duruma gelmesi dinlenme tedavisi ile etkisiz hale getirilebilmektedir. Bunun ile birlikte kişinin gündelik yaşantısı içerisinde öne doğru fazla eğilme, uzun süreli ayakta durması ve uzun yürüyüş süreleri gibi faktörlere bağlı olarak şiddet dozunda artış görülebilmektedir. Yani gündelik yaşantının akışı içerisinde olağan şekilde yapılan pek çok eylem bel ağrısının şiddetinin artışında veya azalmasında önemli ve hatta doğrudan etkiler oluşturmaktadır.

Günümüzde yapılan araştırmalara göre bel ağrısı şikayetleri, modern toplum dünyasının insanlarının yaklaşık olarak 75% ile 85% gibi oran aralığında görülmekte olan genel fiziki bir sağlık sorunudur. Bu rakamlara karşın bel ağrısı kesinlikle toplumda hatalı şekilde olduğu gibi klasikleşmiş ve alışılmış bir sağlık problemi olarak değerlendirilmemelidir. Çünkü modern toplum yaşantısı içerisinde bel ağrısı pek çok kişi tarafından toplumda da sıkça görülen ve kendisinin de dönem dönem yaşadığı bir problem olması nedeni ile pek fazla önem vermeyebiliyor. Genel olarak hafif dinlenmeler ile etkisinin geçmesi bekleniyor.  Bu durum son derece hatalı bir yaklaşımdır. Mutlaka bel ağrısı şikayetlerinin de pek çok sağlık sorununda olduğu gibi ciddiye alınması ve gerekli olan tedavilerinin sağlanabilmesi için doğru bölüme başvuru gerçekleştirilmesi gerekiyor. Pek çok sağlık sorununda olduğu gibi bel ağrısına hangi bölüm bakar konusunda bilgi sahibi olmayan hastalar için kapsamlı bilgiler bulunuyor. Bu şekilde son derece pratik bir şekilde şiddetli boyutlara ulaşan bel ağrısı sorunu için gerekli olan tedavi müdahaleleri için doğru uzmana başvuru gerçekleştirilebilmektedir. Hastaneden en yakın tarihe randevu alımı gerçekleştirerek, bel ağrısına neden olan etkenin olağan dışı bir fiziki eylemin mi etkili olduğu ve bu etkinin ne gibi tahribata neden olduğunu ya da daha ciddi bir hastalığın semptomu olarak mı ortaya çıktığının belirlenmesi gerekmektedir. Bu şekilde en kısa süre içerisinde erken teşhis ile tüm sağlık sorunlarına ilişkin gerekli olan tedavilerin uygulanarak, hastaların daha kısa süreler içerisinde iyileşme gerçekleştirebilme şansına sahip olabilmeleri sağlanabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı