Sağlık

Bel Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Bel ağrısı oldukça yaygın bir rahatsızlık olup insanların %75-85’inin hayatları boyunca en az bir kez çektiği ağrılardır. Anatomik yapı bakımından kompleks bir yapıya sahip olan belde yaşanan ağrıların birçok nedeni vardır. Özellikle geçmeyen bel ağrılarında mutlaka bir uzmana danışılmalı, yaşam kalitesini etkileyen ağrılardan kurtulmak için tedavi olunmalıdır. /. Bel ağrısı dinlenme ile geçiyor mu, yoksa en ufak bir harekette kitlenme mi oluyor? Bunlar irdelenmelidir.

Bel Ağrısının Nedenleri

Yürürken, ayakta dururken veya hareket etmek istendiğinde sıkıntı yaşatan bel ağrısının nedeni olarak ilk akla gelen şey bel fıtığıdır. Oysa her bel ağrısının nedeni bel fıtığı değildir.

 

Kanser Belirtisi Olabilir

Geçmeyen ve şiddetli devam eden bel ağrıları bazen ciddi hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Bel kemiğine kadar yayılmış olan akciğer ve prostat kanseri, kemik tümörleri, sinirlerde oluşan tümörler geçmeyen bel ağrılarına neden olur.

 

Kas Kökenli Ağrılar

Çok yumuşak veya çok sert bir yatakta yatmak, ağır kaldırmak, sürekli oturmak, ağır bir aktivite sonucu bel kaslarında oluşan deformasyon bel ağrısına neden olur. Bu tür ağrılar kas kökenli olup dinlenme ile geçer. Zayıf bel kaslarının güçlendirilmesi durumunda ise kolay-kolay kas kökenli bel ağrısı çekilmez. Düzenli yapılan egzersizler karın kaslarını güçlendireceğinden beli son derece rahatlatacaktır.

 

Stres

Stresin birçok rahatsızlığa neden olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bel ağrısının bir nedeni de strestir. Stres hormonu bel kaslarını gerdiğinden ağrıya neden olmaktadır. Stresli bir işte çalışanların en çok şikâyet ettiği rahatsızlık bel ağrısıdır.

 

Aşırı Kilolar

Kilo fazlası olan bir birey için kalp, şeker, yüksek tansiyon ve kolesterol tehlikesi yanında bel ağrısı da söz konusudur. Bel bölgesine fazla yük bindiğinden kilolu kişiler sık-sık bel ağrısı çeker.

 

Kireçlenme, Kemik Erimesi, Bel Fıtığı, Omurga Kırığı

Özellikle yaşlılarda kireçlenmenin neden olduğu bel ağrısı çok görülür. Kemik erimesi ise kemik yoğunluğunun kaybedilmesidir. Osteoporoz kemik erimesinden özellikle bel ve boyun bölgesi olumsuz etkilenmektedir. Omurlar arasındaki diskler ağır kaldırma veya zorlanma neticesinde bozulabilir ya da yırtılabilir. Bu durumda bel fıtığı sorunu baş gösterir. Çünkü omurlar arasındaki kıkırdak dışarı çıkarak sinirlere baskı yapar. Kol, bacak ve boyun bölgesine kadar ağrı yapan bel fıtığı bel ağrısının şiddetli hissedildiği bir rahatsızlıktır. Birçok çeşidi vardır ve her bir bel fıtığı ameliyat gerektirmez. Omurga kırığı ise ağır sporlar, trafik kazaları ve yüksekten düşme durumlarında meydana gelen, boyun, sırt ve bel ağrılarına neden olan bir sorundur.

İltihaplı Romatizma

Genetik bir rahatsızlık olup sırt, boyun ve bel ağrısı yapar. Sabahları yoğun hissedilir ve hareket edildikçe hafifler. Teşhis için mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

 

Bel Ağrısı Risk Grubuna Kimler Girer?

 

-Kanser hastaları

-Genetik yatkınlığı olanlar

-Sigara tiryakileri

-Romatizma ve kemik erimesi olanlar

-Sürekli stres altında bulunanlar

-Hamileler ve yeni doğum yapmış kadınlar

-Menopoza girenler

-Ağır sporlarla ilgilenenler

-Tansiyon ve şeker hastaları

-Mesleki olarak sürekli oturan veya ağır kaldıran kişiler

-Enfeksiyon hastalığı bulunanlar

-30 yaş üzeri olanlar

 

Risk grubunda olanların dinlenme ile geçmeyen bel ağrısında zaman kaybetmeden bir doktora danışması gerekmektedir.

 

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

-Ortopedik bir yatak kullanarak

-Sürekli oturan veya sürekli ayakta kalanlar için her saat başı 5 dakika hareket ederek veya oturarak

-Otururken bel bölgesini destekleyen bir yastık kullanarak

-Bele ağrılık vererek değil dizler kırılarak eğilip doğrularak

-Kollardan destek alarak oturarak veya yatarak

-Cenin pozisyonunda yatarak

-Bel bölgesini klima, cereyan ve hava akımından uzak tutup terli kalmamasını sağlayarak bel ağrıları hafifletilebilir veya tamamen geçirilebilir.

 

Tüm bunlar ciddi bir sorunun olmadığı bel ağrıları için geçerlidir. En doğru teşhis ve tedaviyi bir uzman yapacaktır.

 

Bel Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Bel ağrısının tedavisi ağrının nedenine, kişinin yaşına ve diğer özelliklerine göre değişir. Masaj, fizik tedavi, kas gevşeticiler ve ağrı kesiciler uzman kontrolünde kullanılarak bel ağrısı tedavi edilmektedir. Lokal enjeksiyonlar ve bel bantları da bel ağrısı tedavisinde kullanılan diğer yöntemlerdendir.

 

Ameliyat İle Bel Ağrısı Tedavisi

Doğuştan gelen anatomik bozukluklar, bel fıtığı ve daha birçok nedenle bel ağrısının diğer yöntemlerle tedavi edilemediği durumlarda ameliyat gerekebilir. Özellikle hiçbir tedaviye cevap vermeyen bel fıtıklarında bel fıtığı ameliyatı ile sağlığına kavuşan çoktur. Açık diskektomi, mikrodiskektomi ve endoskopik bel fıtığı ameliyatı olmak üzere üç farklı bel fıtığı ameliyatı yapılmaktadır. Açık diskektomi genel anestezi altında 3-5 cm’lik kesiler açılarak yapılır. Mikrodiskektomi yönteminde belden aşağısı uyuşturulur. 1-1,5 cm’lik kesiler açılarak yapılır. Günümüzde en çok tercih edilen ve en güvenilir yöntemdir. Endoskopik bel fıtığı ameliyatında ise 1 cm’lik bir kesiden fıtık alınır. Lokal veya epidural anestezi uygulanır. Her fıtık türünde uygulanamaz.

 

Bel Ağrısına İyi Gelen Egzersizler

Egzersiz yaparak bel ağrısını azaltmak ve hatta karın kaslarını güçlendirerek bel bölgesinin yükünü hafifletmek mümkündür. Bir uzman eşliğinde yapılan bel egzersizleri son derece sağlıklı olup bel ağrısının hafifletilmesinde önemlidir. Evde bel egzersizi yapabileceğiniz birkaç egzersiz şekli vermek istiyoruz.

 

-Rahat bir zeminde normal pozisyonda sırt üstü yatın.

-Başınızı ayaklarınızı görecek şekilde öne doğru eğin. Ayaklarınızı kendinize doğru çekin ve 5 sn böyle kalın.

-Baş ve ayakları eski pozisyonuna getirerek gevşeyin.

-Bir bacağınızı karnınıza çekin ve 5 sn bekleyin.

-Sonra diğer bacağınızı ve en son her iki bacağınızı aynı anda karnınıza çekin.

-Eski pozisyonu alarak gevşeyin.

-Topuklarınızın ve ellerinizin üzerinde belinizi hafifçe yukarı kaldırın ve 5 sn kalın.

-Eski pozisyona gelerek gevşeyin.

 

Oturarak bel germek istiyorsanız sandalyede dik oturur vaziyette iken dizlerinize doğru eğilin ve doğrulun. Bu hareketi 10 kez tekrarlayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı