Sağlık

Bebeklerde Kabızlık ve İshal Neden Olur

Sağlıklı, mutlu ve huzurlu bebekler yetiştirmenin ilk adımlarından biri uzmanların da belirttiği üzere anne sütüdür. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebekler; fiziksel, sosyal ve zihinsel gelişim açısından anne sütü alamayan bebeklere oranla daha ileridir.

 

Anne sütündeki tuz oranı oldukça düşüktür. Bu yüzden bebek fazla tuzu atmak adına ekstra suya ihtiyaç duymaz. Tanrı mucizesi olan ”anne sütü” bebeği hastalıklara karşı korur. İshal, kabızlık gibi hastalıkların görülme oranı anne sütü alımına bağlı olarak düşer.

Anne sütü alan bebeklerde pişik, ishal ve kabızlık çok daha az görülür. Çünkü anne sütünün içeriği bebeğin bünyesine en faydalı gıdalardan meydana gelir. Anne sütündeki enzimler bebeğin sütü daha kolay hazmetmesini sağladığı için bebeklerde daha az gaz problemi oluşur. Kalitesi ve sindirimi çok yüksek olduğu için neredeyse tamamı bağırsaklardan emilir. Sütün içindeki maddeler; mikropların bebeğin mide, bağırsak ve solunum yollarında tutunarak hastalık yapmasına engel olur. Mutlu bebekler için bebeğinizi anne sütünden mahrum bırakmamalısınız.

 

BEBEKLERDE EN SIK GÖRÜLEN HASTALIKLAR

 

Bebeğin her dışkılaması ishal değildir. Anne sütünü ilk 6 ay düzenli olarak alan bebeklerde 7’den fazla, anne sütünü alamayan bebeklerde ise 3’den fazla olan sulu dışkılama ishal olarak kabul görmektedir. Anne sütünün ardından bebeklerde ek gıdanın verilmeye başlandığı 6-24 ay arası ishal ve kabızlık gibi rahatsızlıkların en sık görüldüğü evre olarak kabul edilmektedir.

 

İshal; tedavi edilmez veya önlemi alınmazsa özellikle 1-4 yaş arası bebeklerde ölüme sebep olmaktadır. Bu noktada ishale neden olan ishal virüsüne karşı bebeklere aşı yapmak son derece önemlidir. İshal; parazit, virüs, bakteri gibi nedenlerle ağız yoluyla bulaşmaktadır. İçme suları mikropların en çabuk ürediği ve bulaştığı yerlerdir. Bu sebeple bebeklere verilen içme sularına ve kaynatma oranlarına dikkat edilmelidir.

 

İshal, kusma gibi rahatsızlıkların oluşum nedenlerini ortadan kaldırmak için hijyene ekstra önem gösterilmelidir. El temizliği yapılmalı, içme suları kaynatılmalı, havlu ve iç çamaşırları diğer kıyafetlerden ayrı bir şekilde yıkanmalıdır. İnek sütü alerjisi, ilaç yan etkileri, bağırsak hastalıkları, beslenme bozuklukları ve diş çıkarma dönemleri; bebeklerde ishal oluşumuna etki eden diğer faktörler arasında yer almaktadır.

 

Antibiyotik kullanımı bebeklerde önemle üzerinde durulması gereken hassas bir noktadır. Uzun, düzensiz ve lüzumsuz antibiyotik kullanımı bebeklerde bağırsak bozulmalarına neden olarak ishal süresinin uzamasına sebep olur. Uzamış ishalin bir diğer sebebi de parazit ve virüslerdir.

 

Bebeklerdeki hafif ishaller, 3 ile 7 gün arası sürer ve bunlar genellikle ev ortamında ilaç kullanımı ve hijyene dikkat edilerek tedavi edilebilir. Anne sütünü ilk 6 ay alan bebeklerin ishal gibi rahatsızlıklara karşı vücut dirençleri çok daha yüksektir. İshal sonrası bebeklerde oluşan su kaybını telafi edebilmek için kilo başına 10 ml oral sıvı verilmelidir.

 

İshali tehlikeli kılan esas durum sıvı kaybıdır. İshal sırasında bebeğin dudakları ve ağız çevresi kurur; gözleri içine doğru çöker. Bebek daha koyu renkte ve daha seyrek idrarını yapmaya başlar. Özellikle bebeğimizde gözyaşı akmıyor ve uykuya eğilim giderek artıyorsa ishal tehlikeli bir boyuta ulaşmış demektir. Bu durumda acilen doktora gitmek gerekmektedir.

 

İshal; kanlıysa ve karın içinde kramp tarzı ağrılara sebebiyet veriyor ve yüksek ateşe neden oluyorsa bebeğimizde aynı zamanda enfeksiyon şüphesi var demektir. Bu tip bir durumda antibiyotik tedavisi kesin çözümdür ve bu tedavi de doktor kontrolünde yapılmalıdır.

 

KABIZLIK ve İSHALE KARŞI BEBEĞİMİZİ HANGİ GIDALARLA BESLEMELİYİZ

 

Vücutta yolunda gitmeyen olayların oluştuğunu haber vermesi açısından ağrılar bebeklerde son derece önemli uyarıcıdır. Bebeklerde sık uyanma ya da uyumamanın sebebi kabızlık, ishal, zatürre gibi rahatsızlıkların neden olduğu karın, mide ve boğaz ağrılarıdır.

 

Kabızlık ve ishal tedavisinde doktor kontrolü, ilaç kullanımı kadar tüketilen gıdalar da önemlidir. Rahatsızlıklar karşısında bebekte uygulanacak diyet doktor tarafından verilmektedir. İshal; vücutta aşırı sıvı kaybına sebep olduğu için, bebeğe anne sütü, süt, doğal meyve suyu, su gibi gıda takviyeleri uygulanmalıdır. Sıvı kaybına bağlı olarak bebeğe her 10-15 dakika kadar bir çorba kaşığı sıvı verilmelidir. Şeker ve şekerli ürünler; ishal ve kabızlık durumunda mutlaka uzak durulması gereken gıdaların başında gelmektedir. Vücuttaki sıvı oranını azaltan şeker ters oranda bebekteki ishal durumunu arttıracaktır.

 

Soslu gıdalar, tereyağı ve baharatların aksine haşlanmış ya da püre haline getirilmiş patates, pirinç lapası, muz ve haşlanmış havuç gibi gıdalar ishalin şiddetini azaltma ve tedavi süresini kısaltma noktasında hem bebeğinize hem de sizlere yardımcı olacaktır.

 

6-24 ay arası ek gıdalara geçildiğinde ve katı gıdalar verilmeye başlandığında bebeklerde görülen diğer bir rahatsızlık da kabızlıktır. Lif açısından zengin olan yulaf ezmesi ya da pirinç lapası gibi gıdalar sindirim sistemini harekete geçirerek kabızlık tedavisinde kalıcı çözümler sunacaktır. İlk 6 ay sadece anne sütü. İlk aylarda anne sütü yerine verilen hazır mamalar bebeklerin sindirim sistemlerini bozar; kabızlık, ishal gibi rahatsızlıkların olağandan daha uzun sürmesine neden olur.

 

Bebeğinizin yiyeceklerini ev içinde hazırladığınız elma, erik suyu gibi doğal meyve suları ile karıştırarak ona yedirebilirsiniz. Susuz kalmak son derece tehlikelidir. Bebeğinizin içme suyunu kaynatıp, ılıtarak ona vermeli ve sıvı tüketimini kontrol altında tutmalısınız. Masaj; kabızlık karşısında etkili olan bir diğer yöntemdir. Duş sonrası bebeğinizi yatırıp bebek yağı ile ovarak özellikle karın ve bacak bölgelerine küçük dokunuşlarla masajlar yapabilirsiniz. Masaj; bebeğin bağırsak hareketlerini düzenleyecek ve sindirim siteminin rahatlamasında etkili olacaktır.

 

Bol su tüketimi, sabunla temizleme, temiz bez ve havlu kullanımına dikkat edin; bebeklerinizi bağırsak enfeksiyonlarından koruyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı