Gezi

Avustralya Vize Başvurusu

Avustralya Vize Başvurusu

Avustralya Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında uzanan büyük ve gelişmiş bir ada ülkesidir. Hiçbir ülke ile kara sınırı olmayan Avustralya, bitmek bilmeyen sahil şeridi ve eşsiz doğal çeşitliliğiyle bilinmektedir. Avustralya’nın %80’lik bir kısmında İngilizce konuşulmaktadır. Çoğunluğunun Aborjinlerin oluşturduğu geri kalan kısımda ise yerli diller konuşulur. Seyahat amacınız her ne olursa olsun Avustralya’yı ziyaret etmek istiyorsanız bahar ve sonbahar aylarında gitmeniz en mantıklı seçenektir. Yaz aylarında iç kesimlerin dışarıdan gelen ziyaretçiler için dayanılamayacak derecede sıcak olması ve kuzey kısımlarınsa yağışlı olması turistik gezileri etkileyebilir. Eşsiz doğal güzellikleri, gelişmiş ekonomisi, başka hiçbir ülkede bulamayacağınız güzellikte plajlarıyla bu gelişmiş ada ülkesini ziyaret etmek istiyorsanız bahar ayları sizin için en iyi seçenektir.

Tıpkı diğer birçok ülkede olduğu gibi Avustralya da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize süreci uygulamaktadır. Avustralya vize başvurusu Ankara’da bulunan Avustralya Konsolosluğu üzerinden gerçekleşmektedir. Ancak vize başvurusu yapacak kişilerin konsolosluğa şahsen gitmesine gerek yoktur. Gerekli işlemler için Avustralya konsolosluğunun yetkilendirdiği başvuru merkezleri aracılığıyla başvurunuzu halledebilirsiniz.

Avustralya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avustralya vize başvuruları bazı konularda Avrupa ülkeleri ile benzerlik gösterirken, bazı konularda tamamen ayrılmıştır. Bu nedenle başvurunuzu yapmadan önce bilmeniz gereken önemli noktalar mevcuttur.

 • Avustralya vize başvuruları bölge ayrımı yapılmaksızın Ankara Konsolosluğu üzerinden gerçekleştirilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yanı sıra, Gürcistan ve Azerbaycan vatandaşları da bu Konsolosluk üzerinden başvuru yapabilirler.

 

 • Başvurunuzu gerçekleştirmeden önce Avustralya’nın ve Türkiye’nin resmi tatil günlerini ve bayramlarını hesaba katmanız, yaşayabileceğiniz gecikmelerin ve seyahat planınızı yaparken karşılaşabileceğiniz olumsuzların önüne geçecektir.

 

 • Başvurunuzu planladığınız seyahat tarihinden en az 1 ay öncesinde yapmanız size zaman kazandıracaktır.

 • Avustralya vize başvurusu yapmadan önce ziyaret sebebiniz ve kişisel durumunuzla uygun vize türlerini öğrenmeniz ve buna göre başvuru yapmanız yararınıza olacaktır. Konsolosluk size bu konuda yardımcı olacak olsa da ibraz edeceğiniz belgeler farklılık gösterebileceğinden önceden hazırlıklı olmanız sizin açınızdan yararlı olur. Turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti ve eğitim amaçlı yapılan vize başvuruları en sık yapılan başvuru çeşitleridir. Bunların dışında özel durum içeren kısa ve uzun süreli birçok vize türü bulunmaktadır.

 

 • Avustralya turistik vizeler için 3 aydan 1 yıla kadar vize verebilmektedir. Bu durum Avustralya vizesini diğer vizelerden ayıran başlıca farklılıktır.

 

 • Avustralya online olarak yapılan vize başvurularına izin vermesinin yanında bu başvurulara öncelik tanımaktadır. Gerekli formları doldurduktan sonra sizden istenen belgeleri kurallara uygun şekilde sisteme yüklemeniz gereklidir. Bu sürecin ardından eğer istenirse, konsolosluğa sunulacak belgeleride kurallara uygun, eksiksiz ve doğru olarak ibraz etmeniz gerekir.

 

 • Avustralya vize başvurunuzu yaptıktan sonra Konsolosluğun sizden ek belgeler isteyebileceğini unutmayın. Normal şartlarda vize başvuruları 15 – 20 günlük süreçte sonuçlanmaktadır. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi resmi tatillerin ve özel durumların bu süreci uzatabileceğini unutmamalısınız.

 

 • Seyahat amacınıza uygun evrakları mümkün olan en açıklayıcı şekilde ve doğru olarak sunmanız başvurunuzun olumlu sonuçlanmasında kilit rol oynar. Konsolosluk, başvurunuz sırasında yanlış beyan ettiğiniz bir belgeyi gözden kaçırmış olsa bile ülkeye giriş sırasında gümrük muhafaza memurları bunu farkederse girişiniz kesinlikle yasaklanacaktır. Bunun yanında yanlış beyan ettiğiniz duruma göre maddi veya adli olarak çeşitli yaptırımlarla karşılaşacağınızı unutmamalısınız.

 

 • Seyahat amacınızı kanıtlayacak belgelerin yanında bir diğer önem taşıyan belge türü ise maddi durumunuzu kanıtlayan belgelerdir. Konsolosluğun olumsuz yanıt verdiği Avustralya vize başvurularının çoğunda bu iki belge türü yanlış ibraz edilmiş veya çelişkili ifadeler içermektedir. Bu açıdan yetkili başvuru merkezleriyle iletişime geçmeniz sizin için çok önemlidir. Yapacağınız hataları minimize edip, başvurunuz için avantaj sağlayacak durumları konsolosluğa sunmanız gerekir.

 

 • Hangi belge türü olursa olsun resmi olarak kanıtlayamayacağınız belgeleri sunmaktan kaçının. Bu belgeler size bir yarar sağlamayacağı gibi başvurunuzun şüpheli gözükmesine neden olabilir.

 

Avustralya Vize Başvurusu Sırasında Sunulacak Evraklar ve Özellikleri

Avustralya konsolosluğu başvurduğunuz vize türüne göre belirli kurallar dahilinde hazırlanmış resmi belgeler istemektedir. Bu belgeleri ve her belge için dikkat edilmesi gereken kuralları sıralayacak olursak;

 • Genel Kural : Başvurunuz sırasında sunacağınız tüm belgeler İngilizce olmalıdır. Türkçe olarak doldurulan belgelerin orjinalleri ve yeminli tercümanlar tarafından çevirisi yapılmış hali birlikte sunulmalıdır. Başvurunuzun çevirisini yapan tercümanın NAATI kurumu tarafından kabul almış olması ve bu belgenin fotokopisininde konsolosluğa sunulması gereklidir.

 

 • Avustralya Vize Başvuru Formu : Başvuru formu kesinlikle ingilizce olmalıdır.

 

 • Biyometrik Fotoğraflar : Diğer tüm ülkeler gibi Avustralya’da sizden belirli sayıda ve kurallara uygun çekilmiş biyometrik fotoğraflar istemektedir. Her ihtimale karşı yanınızda fazla kopya bulundurmanız zaman kayıplarını önleyecektir. Fotoğraflar 35x45mm ölçülerinde çıkartılmış, gri veya krem rengi arka plana sahip olmalı ve genel kurallara kesinlikle uygun olmalıdır.

 

 • Pasaport : Başvurduğunuz vizenin bitiş tarihinden sonra 6 ay daha geçerliliği bulunmalı. Aynı zamanda vizenizin pasaportunuza işlenebilmesi için 2 adet boş sayfa bulunmasının yanında hasar görmüş olmaması gereklidir. Eğer daha önce pasaportunuza işlenmiş olan vizeler varsa bunları eksiksiz şekilde konsolosluğa sunmanız çok önemlidir.

 

 • Nüfus Kayıt Belgesi : Nüfus müdürlükleri tarafından verilmiş, tam vukuatlı ve noter tasdikli olmalıdır.

 

 • Vize Talep Dilekçesi : Kişinin durumuna göre ek belgeler içerebilen bu dilekçe kesinlikle kurallara uygun olmalıdır.

Kişi Çalışansa: Şirketin yetkili kişileri tarafından, antetli kağıda, imzalı, kaşeli ve imza sirküleri dahil edilmiş olmalı. Vergi levhası, izin süresini gösteren belgeler vb. Ek olarak istenen belgeler varsa tüm bunlar onaylı şekilde eklenmelidir.

Kişi Şirket Sahibiyse : Kendi şirketinin antetli kağıdına yazılmış, şirketteki pozisyonu belirten resmi ve onaylı evraklar eklenmiş, imzalı, kaşeli ve imza sirküleri dahil edilmiş olmalıdır.

Kişi Emekliyse : Elle yazılmış, noter onaylı ve ıslak imzalı olarak teslim edilmelidir.

Kişi Öğrenciyse : Sponsorları için istenen ek evraklara öğrenci belgeside eklenerek teslim edilmelidir.

 • Maddi Durumu Gösteren Belgeler : Tüm bu belgelerin eksiksiz ve kesin doğruluk içermesi gereklidir. Kanıtlayamayacağınız hiçbir ek gelirinizi belgelerde belirtmemeniz çok önemli. Kişilerin durumuna göre değişsede tüm maddi gelir belgeleri imzalı, kaşeli ve imza sirküleri eklenmiş şekilde olmalıdır. Genellikle taşınmaz varlıkların tapuları, araçların ruhsatları, kira gelirleri varsa noter onaylı kanıtları, banka hesabında sabit bulunan paranın ve varsa maaşın banka yetkilileri tarafından imzalanmış, kaşelenmiş ve imza sirküleri dahil edilmiş versiyonları istenir.

 

 • Seyahat Amacını Destekleyen Belgeler : Tıpkı maddi durumu gösteren belgeler gibi bu belgelerdede doğruluk, Avustralya vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için en önemli gerekliliktir. Rezervasyonlarınız, seyahate ayırdığınız bütçenin kanıtı, hangi amaçla gittiğinizi kanıtlayan belgeler kesin olarak sizden istenecek belgelerdir. Özel bir amaçla ziyaret etmenize gerek olmamasına rağmen rezervasyon bilgilerinizin onaylı olması ve kesin doğruluk içermesi çok önemlidir. Eğer mesleğinizle alakalı bir araştırma ziyareti yapma amaçlı gidiyorsanız mesleğinizi kanıtlamanızda çok önemlidir.

 

 • İzin ve Sponsorluk Belgeleri : Avustralya vize başvurusu yapacak kişi 18 yaşından küçükse, yukarıda belirtilen tüm belgelerin yasal vasisi olan kişiler tarafındanda ibraz edilmesi aynı zamanda kişinin yurtdışına çıkışına izin verdiklerine ve sponsor olduklarına dair noter onaylı izin belgesi sunulması gereklidir.

Sunmanız gereken belgelerin sizin çalışma durumunuz, yaşınız, sosyal statünüz gibi durumların yanında başvuracağınız vize türüne göre değişebileceğini unutmamalısınız. Tüm bu evrakların ibrazında doğruluğa özen gösterir, konsolosluk yetkilelerin size güvenmesini sağlayabilirseniz Avustralya vize başvurunuza olumsuz yanıt almanız çok zordur. Şimdiden iyi seyahatler dileriz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı