Cilt Bakımı

Avokado Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Doğal bakım ve sağlıklı yaşam uzun ömürlü bir yaşamın en temel kriterlerinden birisini oluşturmaktadır. Yaşamının her alanında cildinin kusursuz ve parlak bir görünüme sahip olmasını arzulayan kişilerin gerçekleştirecekleri cilt bakımlarına doğal bir çözüm oluşturmasına ve hatta insan sağlığı açısından mevcut olan pek çok özelliği ile avokado yağı dünyanın her yerinde son derece yoğun ve sık bir şekilde tercih ediliyor. Günümüzde özellikle besin olarak kullanılmakta olunan avokado yağının insan sağlığı açısından son derece güçlü bir etken olmasını sağlayacak son derece önemli faydaları ve geniş besin değerleri bulunan bir bitki türüdür. Özellikle de dünyanın her alanında cilde faydaları nedeni ile özellikle kozmetik sektöründe son derece yoğun şekilde kullanımı gerçekleştirilmektedir.

Avokado Yağı Nedir?

Tropikal bir meyve olan avokado’ nun özel ve doğal teknikler kullanılarak, içeriğinde yüksek miktarda bulunan yağının çıkartılmasıyla elde edilen bir yağ türüdür. Son derece zengin besin değerleri ile vücuttaki sağlık sorunlarına ve aynı zamanda da cilt problemlerine karşı etkili bir çözüm oluşturmaktadır. Günümüzde zaten beslenme alanında yaygın olarak kullanılan avokado yağının faydaları nedeni ile hem hastalıklara karşı doğal kür uygulamalarında hem de cilt problemlerine yönelik doğal cilt bakımı uygulamalarında son derece yoğun şekilde kullanımı gerçekleştirilmektedir.

Avokado Yağının Cilde Faydaları

Vitamin ve mineral yönünden son derece zengin bir yağ türü olan avokado yağının cilde faydaları oldukça geniş yelpazededir. Özellikle de içeriğinde yer alan potasyum, protein ve yağ kapasitesi ile ciltteki sorunların onarımı açısından önemli bir avantaj sağlamaktadır. Avokado yağının cilde faydaları arasında;

 • İçeriğindeki yüksek yağ asidi seviyesi sayesinde cildinizde besleyici ve esnetici etki oluşturur.
 • Yüksek A ve E vitamini değerleri ile de ciltte meydana gelebilecek iltihaplanmaların önlenmesine yardımcı olur.
 • Antibakteriyel etkisi ile cildin mikrop ve zararlılara karşı korunmasını sağlar.
 • Yara ve kesik gibi yüzeysel cilt problemlerinde iyileşmeyi hızlandırır.
 • Deri iltihaplanması, yara izi ve akne gibi sorunların giderilmesini sağlar.
 • Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı güçlü bir koruma sağlar.
 • Cilt lekelerinin ve kırışıklıklarının giderilmesinde düzenli kullanımıyla başarılı sonuçlar sağlar.
 • Cildin her zaman nemli ve taze kalmasına yardımcı olur.
 • Kaşıntı ve cilt kuruluğu problemlerinin etkisini azaltır ve hatta tamamen geçirilmesine yardımcı olur.
 • Egzama ve sedef gibi hastalıklara karşı iyi gelir.
 • Gözaltında meydana gelen morarma ve şişme gibi sorunların kısa sürede giderilmesini sağlar.
 • Cildin parlak, canlı ve pürüzsüz bir görünüme sahip olmasını sağlar.

Gibi önemli etkileri bulunmaktadır. Bununla birlikte avokado yağının saça faydaları da bulunmaktadır. Özellikle de düzenli kullanım sayesinde saçlarda nem oranının her zaman yüksek seviyede olmasını sağlayarak daha parlak, daha çekici ve daha sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlar. Saçlarda besleyici etkiler oluşturarak saçta kepeklenme sorununun görülmesini engeller. Aynı zamanda da saçlardaki besleyici etkisi ile saçların ve saç köklerinin etkin bir şekilde güçlendirilmesini sağlayarak saç dökülmesi ve saç kırılması gibi problemleri en düşük seviyelere indirmeye yardımcı olur. Güçlü, parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmaya yardımcı olan avokado yağının saça faydaları arasında hızlı uzamasına yardımcı olması da bulunmaktadır.

Bu gibi etkileri ile hem saç bakımı hem de cilt bakımı için oluşturulacak doğal bakım formülleri içerisinde avokado yağı tek başına ya da karışım içerisinde kesinlikle yoğun şekilde kullanılmaktadır. Zaten günümüzde üretilen kimyasal içerikli pek çok kozmetik ürün grubunda da önemli miktarda avokado yağının kullanımının gerçekleştirildiği belirtilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı